Постанова № 43798682, 27.04.2015, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
27.04.2015
Номер справи
583/1172/15-а
Номер документу
43798682
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 583/1172/15-а

2-а/583/34/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" квітня 2015 р. суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ярошенко Т.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про визнання дій та рішення відповідача незаконними та зобовязання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

15 квітня 2015 року позивач звернувся в суд з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим що, 03 листопада 2009 року відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру був звільнений з органів прокуратури у звязку з виходом на пенсію. На підставі поданих ним документів, відповідачем призначено пенсію в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури було затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати працівників органів прокуратури України.

Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі із заявою про здійснення відповідно перерахунку пенсії по заробітній платі відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про впорядкування структури умов праці працівників органів прокуратури» у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників, відповідно до довідки прокуратури Сумської області була перерахована раніше призначена пенсія починаючи з 01 липня 2012 року.

Пенсія, яка йому була перерахована в серпні 2012 року у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників , складає 80 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Пенсія в такому розмірі йому була перерахована через те, що 11 серпня 2010 року прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01 жовтня 2011 року та внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,згідно якого при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Просить визнати дії та рішення Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80 відсотків від суми щомісячного заробітку незаконними.

Зобовязати Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області перерахувати призначену йому пенсію у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків місячного заробітку та виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії до моменту здійснення перерахунку, тобто з 01 липня 2012 року.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду від 16.04.2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про зобовязання здійснити перерахунок пенсії в частині за період з 01.07.2012 року по 14.10.2014 залишено без розгляду. В частині позовних вимог за період з 15.10.2014 року відкрито скорочене провадження.

Відповідач в письмовому запереченні зазначив, що позивачем пропущено строк для звернення до суду , так як з позовом він звернувся 15 квітня 2015 року проте просить визнати незаконним рішення управління , винесене в серпні 2012 року. Посилання позивача на необізнаність з відсотковим розміром призначеної йому пенсії аж до березня 2015 року є необґрунтованим, оскільки, у березні 2013 року позивач вже звертався до управління зі скаргою. Управлінням надано відповідь від 15 березня 2013 року №Б-74, у якій розяснення в якому розмірі позивачу виплачується пенсія.

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі з 02.11.2009 року та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії). 24.07.2012 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. На підставі зазначеної заяви та наданої довідки про заробітну плату прокуратури Сумської області №18-14-зп від 24.07.2012 року проведено перерахунок пенсії в розмірі 80 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Позивачу перерахунок пенсії проведений у відповідності до чинного законодавства. Підстави для проведення перерахунку пенсії у розмірі 90 % від нового розміру посадового окладу відсутні.

Крім того, у березні 2013 року позивач вже звертався із зазначеним позовом до управління. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2013 року у справі №583/987/13-а задоволено апеляційну скаргу управління, скасовано постанову Охтирського міськрайонного суду від 15 квітня 2013 року та прийнято нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити дії відмовлено. Вважає, що перерахунок пенсії проведений у відповідності до чинного законодавства, тому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.

Позивач підтвердив доказами обставини, на які посилається в позові, зокрема те, що з 02 листопада 2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі і отримував пенсію, призначену відповідно до Закону України Про прокуратуру, в розмірі 90 % від суми місячного заробітку.

В липні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 18-49-зп від 24.07.2012 року, виданої прокуратурою Сумської області у звязку із змінами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати. На підставі зазначеної заяви позивачу за нормами Закону України Про прокуратуру в редакції, чинній на час набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505, та з урахуванням п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, здійснено перерахунок пенсії, яка розрахована в розмірі 80 % від нового розміру посадового окладу.

31.03.2015 року позивач, не погоджуючись із проведеним відповідачем перерахунком розміру пенсії, а саме з його перерахуванням із розрахунку 80 % від заробітної плати, звернувся зі скаргою до відповідача з вимогою усунути порушення закону та провести перерахунок пенсії в належному розмірі (а. с. 7-8).

10.04.2015 року Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі листом № Б-25 повідомило ОСОБА_1А про те, що на підставі поданої в кінці липня 2012 року заяви проведено перерахунок його пенсії відповідно до вимог діючого законодавства та відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 80 % (а. с. 9).

Відповідно до частини першоїстатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 11 серпня 2010 року, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону, згідно якого, при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Відповідно до ч. 17ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

При перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано положенняст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»(в редакції від 01.10.2011 року), проте дананорма має застосовуватись лише до працівників, які виходять на пенсіюпісля набрання нею чинності, але позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років з 2009 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області з заявою про перерахунок пенсії, а отже відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч.17ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції від 12 липня 2001 року.

Виходячи зі змісту ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року, перерахунок має бути проведено вже з розміру раніше призначеної позивачу пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники, підвищення заробітної плати, які надані позивачем та підтверджені відповідною довідкою.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцятастатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятоїстатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особавийшланапенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятоюстатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищеннямзаробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадитьсязпершого числа місяця,що йде за місяцем, у якому настали обставини,що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо прицьомупенсіонер набув права на підвищення пенсії,різницю в пенсії за минулий час може бути виплаченойому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, яківизначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцятастатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттямЗакону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"не зазнали.

Відповідно до правової позиції, яка висловлена у постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року №21-348а13 Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до ст.ст.22,64 Конституції Україниправо на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі іЗаконом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми закону, які не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно доЗакону України «Про прокуратуру». Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч.1ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Відповідно до ч.2ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Суд вважає, що відповідач, в порушення вимог ч.2ст. 71 КАС України, не довів правомірність своїх заперечень проти адміністративного позову, законність та обґрунтованість прийнятого нимрішення.

Натомість позивач, на виконання вимог ч.1ст. 71 КАС України, довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Згідно з ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що посилання відповідача на те, що позивач вже звертався до суду з зазначеним позовом є безпідставними, так як позивач на даний час просить перерахувати йому пенсію за інший період.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов позивача підлягає задоволенню.

Положеннями ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом вданих повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Виходячи з документально підтверджених витрат позивача, повязаних зі сплатою судового збору, суд дійшов висновку про стягнення з Державного бюджету України 73,08 грн. в рахунок відшкодування судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 160-163, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80 % від суми щомісячного заробітку.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 15 жовтня 2014 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати в порядку ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру в редакції від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України 73,08 грн. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду: ОСОБА_2