номер провадження справи 10/75/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
22.04.2015 Справа № 908/3261/14
Суддя Алейникова Т.Г., розглянувши матеріали скарги Публічного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж", м. Бердянськ на бездіяльність відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області у справі № 908/3261/14
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія " Нафтогаз України", м. Київ
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж", м. Бердянськ
про стягнення 7 272 233,07 грн.
Суддя: Алейникова Т.Г.
Представники сторін:
від позивача - не з'явився.
від відповідача - Тодоров І.П., на підставі довіреності № 1 від 05.01.2015 р.;
від ВДВС - Юлдашев А.А., на підставі довіреності № 7808 від 07.08. 2014 р.
До господарського суду Запорізької області звернулось Публічне акціонерне товариство "Бердянське підприємство теплових мереж", м. Бердянськ із скаргою на дії відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 29.10.2014 р. по справі № 908/3261/14 було стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж" на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" - суму основного боргу в розмірі 6 850 000 (шість мільйонів вісімсот п'ятдесят тисяч) грн. 02 коп., інфляційні втрати в розмірі 51 580 (п'ятдесят одна тисяча п'ятсот вісімдесят) грн. 46 коп., суму 3 % річних у розмірі 363 807 (триста шістдесят три тисячі вісімсот сім) грн. 27 коп. та судовий збір в розмірі 73 080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн. 00 коп. Виконання рішення суду було відстрочено до 01.01.2015 р.
Постановами ВДВС України відкрито виконавчі провадження.
Ухвалою суду від 14.04.2015 р. дана скарга прийнята та призначено судове засідання на 23.04.2015 р.
Представник позивача у судовому засіданні не з'явився, направив заперечення на скаргу. Представник відповідача (скаржника) у судовому засіданні підтримав свої вимоги, надав додаткові письмові пояснення. Представник ВДВС надав письмові заперечення, у судовому засіданні проти скарги заперечив.
За клопотанням представників сторін розгляд скарги здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.
Розглянувши матеріали заяви, заслухавши представника заявника, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Запорізької області від 29.10.2014 р. по справі № 908/3261/14 було стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж" на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" - суму основного боргу в розмірі 6 850 000 (шість мільйонів вісімсот п'ятдесят тисяч) грн. 02 коп., інфляційні втрати в розмірі 51 580 (п'ятдесят одна тисяча п'ятсот вісімдесят) грн. 46 коп., суму 3 % річних у розмірі 363 807 (триста шістдесят три тисячі вісімсот сім) грн. 27 коп. та судовий збір в розмірі 73 080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн. 00 коп. Виконання рішення суду було відстрочено до 01.01.2015 р.
Виконання рішення суду відстрочено до 01.01.2015 р.
01.04.2015 р. Скаржником отримано супровідним листом за №1380-3/11 від 27.02.2015 р. постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.02.2015 р. ВП46655887 за наказом № 908/3261/14р. від 14.11.2014р. винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Юлдашевим А.А. та надано строк для добровільного виконання до 06.03.2015 р. (строк сплив до отримання постанови).
У відповідь на дану постанову Скаржником на адресу ВДВС було направлено заяву про відкладання виконавчих дій за №929 від 02.04.2015 р. з повідомленням, що Скаржником несвоєчасно отримано постанову про відкриття виконавчого провадження та після спливу добровільного строку на виконання.
Також Скаржником 02.04.2015 р. на адресу ВДВС було надіслано заяву № 928 про зупинення виконавчого провадження на підставі п.15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження». Заява отримана ВДВС 06.04.2015 р. Відомості щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» станом на день подання скарги відсутні.
Відтак, скаржник вважає, що невинесення ВДВС постанови про зупинення виконавчого провадження ВП46655887 є протиправною бездіяльністю.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження»
Статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи, щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Частиною 1 статті 7 Закон України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому повноваження у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Зі змісту статей 1.2, 17. 18. 19. 25, 27 цього закону вбачається, що примусове виконання рішень судів відбувається на підставі виконавчих документів, які є основою для відкриття державним виконавцем виконавчого провадження і проведення виконавчих дій.
Згідно з приписами статей 37. 38 Закону України «Про виконавче провадження» законодавець закріпив перелік підстав, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження.
Так, відповідно до пункту 15 частини 1 статті 37, абзацу п'ятого частини другої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру на визначений Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» строк дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу.
За законодавством України підприємства паливно-енергетичного комплексу мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, тому з метою створення умов для підтримання їх стабільного фінансово-економічного стану законом можуть встановлюватися особливості правового регулювання відносин у цій сфері.
З метою сприяння поліпшенню фінансового стану підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості через здійснення заходів, спрямованих на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків. реструктуризації, часткової оплати прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, і види якої визначені у цьому Законі.
Отже, виконавче провадження з вказаної підстави зупиняється до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості ПЕК.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків у паливно-енергетичному комплексі» від 03.07.2014 № 1571 -VII, внесено зміни до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а саме: пункт 3.4 статті викладено у наступній редакції: «Процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2016 року».
Згідно із пунктом 1.1 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» підприємства паливно-енергетичного комплексу - гірничі підприємства (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики), газодобувні підприємства, котельні, підключені до магістральних теплових мереж, а також підприємства, які на дату виникнення заборгованості мали ліцензію хоча б з одного виду діяльності, зокрема, виробництва електричної енергії; передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами; передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами; постачання природного газу за регульованим тарифом.
Скаржник є підприємством паливно-енергетичного комплексу в розумінні Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та на якого поширюються вимоги зазначеного Закону.
Відповідно до п. 3.1 ст. З Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення.
Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру.
Відповідно до первинної виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 28 листопада 2005 року ПАТ «Бердянське підприємство теплових мереж» внесене до реєстру 28.11.2005 року на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 568. номер особового запису 0302.
Інформація щодо внесення Скаржника до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості є загальнодоступною та розміщена на сайті ДП "Енергоринок"
Пунктом 3.4 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» визначено, що процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2016 року.
Скаржник є учасником реєстру паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», то у відповідності до пункту 15 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження ВП46655887. де боржником є ПАТ «Бердянське підприємство теплових мереж» підлягає обов'язковому зупиненню.
Окрім того, виписка з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», що складена станом на 25 березня 2015 року, не містить запису про виключення ПАТ «Бердянське підприємство теплових мереж» з реєстру.
Частиною 1 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено. своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Приписами частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтями 37 і 38 цього Закону, яка затверджується начальником або заступником начальника відділу, якому підпорядкований державний виконавець. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1-17 частини першої статті 37 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про такі обставини, а з підстави, передбаченої пунктом 18 частини першої статті 37 цього Закону. - у день надіслання виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Копія постанови надсилається сторонам у триденний строк.
Правова позиція щодо правомірності зупинення виконавчого провадження з підстав визначених п.15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» наведена у Постановах Вищого господарського суду України від 15.01.2015 року по справі № 911/3281/13, від 19.02.2015 р. по справі № 5023/5038/12. Правова позиція зводиться до того, що внесення підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу є самостійною безумовною підставою для обов'язкового зупинення виконавчого провадження для державного виконавця, а останній не наділений повноваженнями щодо оцінки заборгованості, періоду виникнення та інше. Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не ставить запровадження зупинення виконавчого провадження у залежність від характеру заборгованості, строку та підстав її виникнення, оскільки положення Закону України «Про виконавче провадження» (п.15 ч.1 ст.37) не пов'язують факт включення підприємств ПЕК у Реєстр підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, з моментом та підставами виникнення боргу цього підприємства, стягнення якого відбувається у період, протягом якого підприємство перебуває у даному Реєстрі.
Згідно п. 9.13 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» № 9 від 17.10.2012 р. за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії. якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
В свою чергу ВДВС надав письмові заперечення , в яких просить суд в задоволені скарги відмовити повністю. Суд вказані заперечення до уваги не бере, бо вважає їх необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Виходячи з вищенаведеного, суд задовольняє скаргу Публічного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж", м. Бердянськ на бездіяльність відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області у справі № 908/3261/14.
Керуючись ст.ст. 86, 121-2 ГПК України , суд
УХВАЛИВ:
Скаргу Публічного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж", м. Бердянськ на бездіяльність відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області у справі № 908/3261/14 задовольнити.
1. Визнати незаконною бездіяльність Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області щодо не зупинення виконавчого провадження ВП №46655887.
2. Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області зупинити виконавче провадження ВП №46655887.
3. Заборонити Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області вчиняти дії з примусового виконання ВП №46655887 до винесення постанови про зупинення виконавчого провадження.
Суддя Алейникова Т.Г.