1Справа № 335/2261/15-а
2-а/335/69/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2015 року місто Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі судді Бойка О.Ю. за участю секретаря судового засідання Крижко Я.О., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Запоріжжі справу
за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Бегон-компані
до Виконавчого комітету Запорізької міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Позивач ТОВ Бегон-компані звернулося до суду з вищевказаним позовом в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №90 від 17.03.2014 року Про впорядкування руху автомобільного транспорту та транспорту спеціального призначення в Центральному парку культури та відпочинку Дубовий Гай і організацію автостоянок.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.03.2004 року виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення №62/4 про передачу в користування приватному малому підприємству фірмі Вавілон будівель та споруд колишнього ресторану Дубовий гай по вул. Глісерній,1а, який існував з 1968 року. Даним рішенням підприємство зобовязали провести реконструкцію обєктів під спортивно-готельний комплекс. Договором №75 від 30.05.2005 купівлі-продажу обєктів права комунальної власності по вул.Глісерній,1а також було закріплено зобовязання ПМП фірми Вавілон провести їх реконструкцію та зберігати профіль використання під спортивно-готельний комплекс.
ТОВ Бегон-компані є власником спортивно-готельного комплексу (літ.А-2,А1-2,А2,А3) по вул. Глісерній, 1а, розташованого на території Центрального парку культури та відпочинку Дубовий гай, та є правонаступником прав та обов'язків ПМП фірми Вавілон щодо даного об'єкту. Проте, повноцінно користуватися майном в підприємницькій та господарській діяльності товариство не може, оскільки 17.03.2014 року виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення №90 Про впорядкування руху автомобільного транспорту та транспорту спеціального призначення в Центральному парку культури та відпочинку Дубовий Гай і організацію автостоянок.
Фактично організація руху, лише полягала у встановлені шлагбаума в наслідок чого клієнти не можуть підїхати до будівлі спортивно-готельного комплексу чи викликати таксі. Відкриття шлагбауму, здійснюється лише з 06-00 год. до 10-00 год., а це не може забезпечити нормальне функціонування закладу, здійснення підприємницької діяльності.
До спортивно-готельного комплексу не пропускають не лише таксі, транспорт відвідувачів готелю, суб'єктів підприємства, що обслуговують позивача, а й самих власників об'єкту. Створені перешкоди в потраплянні на територію парку машин швидкої допомоги, пожежної та іншої спеціальної техніки.
Позивач вважає, що такими діями відповідач здійснює незаконне, грубе перешкоджання та втручання у підприємницьку діяльність товариства з наданням послуг туризму та розміщення в готелі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позов, з викладених підстав просила задовольнити позовні вимоги повністю.
Представник відповідача позовні вимоги заперечила, додатково зазначивши, що приймаючи оспорюване рішення відповідач відреагував на численні скарги громадян, які відпочивають в парку і потерпають від автотранспорту, який вільно переміщаються парковими алеями. Головним пріоритетом парку, як місця відпочинку зняття соціального напруження, відновлення психологічних та фізичних сил, а як на думку представника відповідача, це неможливо без обмеження руху стороннього транспорту територією парку.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши згідно ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно досліджені у судовому засіданні докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом та не оспорюється сторонами, що 04.03.2004 виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення №62/4 про передачу в користування приватному малому підприємству фірмі Вавілон будівель та споруд колишнього ресторану Дубовий гай по вул. Глісерній,1а (а.с.53).
Цим рішенням підприємство зобовязано провести реконструкцію обєктів під спортивно-готельний комплекс.
Договором купівлі-продажу обєктів права комунальної власності по вул. Глісерній,1а №75 від 30.05.2005 року (а.с.18) також було закріплено зобовязання ПМП фірми Вавілон провести їх реконструкцію та зберігати профіль використання під спортивно-готельний комплекс (п.п.5.6,5.7 договору).
ТОВ Бегон-компані є власником спортивно-готельного комплексу (літ.А-2,А1-2,А2,А3) по вул. Глісерній, 1а, розташованого на території Центрального парку культури та відпочинку Дубовий гай (а.с.15), та є правонаступником прав та обов'язків ПМП фірми Вавілон щодо даного об'єкту (а.с.10).
17.03.2014 виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення №90 Про впорядкування руху автомобільного транспорту та транспорту спеціального призначення в Центральному парку культури та відпочинку Дубовий Гай і організацію автостоянок.
Пунктом 1 Рішення доручено КП ЦПКіВ Дубовий Гай розробити і погодити в установленому порядку схему організації дорожнього руху транспорту на території парку щодо впорядкування руху автомобільного транспорту та транспорту спеціального призначення, якою передбачити:
обмеження руху стороннього транспорту по території парку, для чого в рішенні зазначено про необхідність встановити шлагбаум, обладнати його кнопкою виклику, призначити відповідальних за його обслуговування;
забезпечити безперешкодний проїзд територією парку спеціалізованих автомобілів екстреної медичної допомоги, пожежної охорони, правоохоронних органів та іншого транспорту спеціального призначення, під час виконання ними прямих службових обовязків;
забезпечення безперешкодного проїзду до місця здійснення підприємницької діяльності транспортним засобам, що обслуговують громадян і підприємства за відповідними договорами, при предявленні спеціальної перепустки, за графіком та маршрутом, затвердженим керівництвом парку;
укладення договорів з органами внутрішніх справ для охорони правопорядку (а.с.8).
На виконання рішення, КП ЦПКіВ Дубовий Гай на вїзді в парк встановлений шлагбаум, відкриття здійснюється з 06-00 год. до 10-00 год.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно зі ст.19 Закону України Про туризм готелі віднесено до об'єктів туристичної інфраструктури та відповідно до норм цього Закону товариство є субєктом, що здійснює діяльність у сфері туризму.
Національними стандартами України ДСТУ 4269:2003 Послуги туристичні. Класифікація готелів (п.4.4.1), ДСТУ 4268:2003 Засоби розміщення (п.п.5.5,5.6) встановлено, що готель повинен мати зручні під'їзні шляхи з необхідними дорожніми знаками, упорядковану і освітлену прилеглу територію, майданчик з твердим покривом для короткочасного паркування і маневрування. Також ДСТУ 4269:2003 передбачено обов'язкова вимога до готелів всіх категорій здійснювати викликання до об'єкту таксі, швидкої допомоги (п.п.117,124 вимог, табл.1).
Таким чином, відповідач порушує не лише право позивача безперешкодно користуватися власністю, але й вказані норми.
Проведення реконструкції обєктів та створення спортивно-готельного комплексу (літ.А-2,А1-2,А2,А3) по вул. Глісерній, 1а відбулося на виконання рішення виконавчого комітету міської ради від 04.03.2004 №62/4 та умов договору №75 від 30.05.2005 купівлі-продажу обєкта права комунальної власності. Визначення такого цільового призначення обєкта саме органами місцевого самоврядування м. Запоріжжя породжує зобовязання щодо дотримання вищезазначених норм ДСТУ не лише для ТОВ Бегон-Компані, а й безпосередньо для цих органів, зокрема для відповідача. Дані норми встановлюють обовязок та право ТОВ Бегон-Компані мати підїзні шляхи до готельного комплексу та не передбачають будь-якого обмеження цих прав або прав відвідувачів готелю на вільне пересування цими шляхами, яке стане неможливим при запровадженні пропускної системи вїзду на територію парку, без погодження відповідного графіку та маршруту проїзду відвідувачів спортивно-готельного комплексу.
Своїми незаконними діями відповідач здійснює перешкоджання та втручання у підприємницьку діяльності позивача з наданням послуг туризму та розміщення в готелі.
Так, згідно зі ст.23 Закону Про туризм, за договором на готельне обслуговування одна сторона (готель) зобов'язується за дорученням іншої сторони (проживаючого) надати послуги по тимчасовому проживанню (ночівлі) у спеціально обладнаному жилому приміщенні (номері), виконати або організувати виконання інших визначених договором на готельне обслуговування послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням, а проживаючий зобов'язується сплатити за ці послуги встановлену плату.
До послуг, пов'язаних з тимчасовим розміщенням, належать послуги з обслуговування жилого приміщення (номера), харчування (ресторанного обслуговування), із збереження майна і багажу проживаючого, а також інші послуги, надані залежно від категорії готелю.
До відносин за договором на готельне обслуговування застосовуються норми цивільного законодавства, цей Закон, законодавство з питань захисту прав споживачів та інші нормативно-правові акти, прийняті відповідно до них.
Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно із ч.1 ст.321 ЦК право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. При цьому відповідно до ст.391 ЦК власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст.320 ЦК України, власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності.
Здійснення підприємницької діяльності, яке відбувається через надання передбачених чинним законодавством обов'язкових та інших готельних послуг, забезпечення господарського обслуговування діяльності готелю, дотримання прав відвідувачів на отримання належного рівня послуг, у тому числі інвалідів та інших маломобільних груп населення, та, більш за те, забезпечення безпеки відвідувачів готелю, є неможливими без цілодобового доступу до об'єкту таксі, власних автотранспортних засобів його відвідувачів, транспорту підприємства, а також спеціальної техніки (швидкої допомоги, пожежних машин тощо). Поняття доступу включає в себе також і наявність можливості безперешкодного виїзду з території у будь-який час.
Відповідно до норм Закону України Про туризм ТОВ Бегон-Компані є субєктом, що здійснює туристичну діяльність, який, крім прав, наділений також чинним законодавством України і певними обов'язками. Зокрема, ст.13 даного Закону встановлено, що з метою забезпечення безпеки туристів суб'єкти туристичної діяльності, здійснюючи відповідний вид діяльності, зобов'язані забезпечувати надання оперативної допомоги особам, які постраждали під час подорожі, транспортування потерпілих. Згідно з наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 №19 Про затвердження Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг режим роботи готелю є цілодобовим (п.1.7); готель повинен забезпечити цілодобове оформлення споживачів, які прибувають та вибувають із готелю (п.4.6). Однак, враховуючи специфіку розташування готелю, дотримання прав відвідувачів та реальне забезпечення їх безпеки при пересуванні, особливо в темний час доби, є можливим лише з застосуванням як таксі, так і власного автотранспорту відвідувачів та самого підприємства (за аналогією закону).
ДСТУ 4269:2003 передбачена обов'язкова вимога до готелів всіх категорій здійснювати викликання до об'єкту таксі, швидкої допомоги (п.п.117,124 вимог, табл.1). Однак, виконання вимоги щодо викликання таксі також є неможливим при запровадженні пропускної системи.
Заборони щодо в'їзду автотранспортних засобів на територію парків не містять в собі а ні Закон України Про благоустрій, а ні Правила благоустрою території м. Запоріжжя, затверджені рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41. Встановлені заборони стосується лише заборони руху по тротуарам, пішохідним доріжкам, зеленим зонам, а, отже, вимагають здійснення заходів з організації балансоутримувачем парку правильного руху автотранспорту по його території, а не дають підстав перешкоджати господарській діяльності ТОВ Бегон-Компані, об'єкт якого розташований на цій території, шляхом закриття доступу автотранспорту до нього.
Відповідно пункту 1 рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №90 від 17.03.2014 року виконавчий комітет доручив КП ЦПКіВ Дубовий гай розробити і погодити в установленому порядку схему організації дорожнього руху транспорту на території парку.
Комплексні схеми транспорту, відповідно до вимог ДБН Б. 1-2-95. Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження комплексних схем транспорту для міст України, розробляються для систем поселень з перспективами розвитку міста-центру (в агломераціях міст-центрів) понад 100 тис.жителів на строк розроблення генерального плану міста з виділенням та деталізацією першочергових заходів з розвитку дорожньо-традіспортної мережі і організації дорожнього руху *. У разі відсутності для цих міст КСТ або закінченні терміну їх дії, а також для окремих міст із складним вузлом зовнішнього транспорту і кількістю населення менш ніж 100 тис.чол., може розроблятися як самостійний документ.
Відповідно до п.1.5. ДБН Б. 1-2-95., замовниками КСТ можуть виступати органи місцевої виконавчої влади або, за їх дорученням, відповідні структурні підрозділи, проте розробниками можуть бути виключно-державні та інші проектні організації містобудівного та дорожнього профілю, незалежно від їх відомчого підпорядкування та форм власності, що мають відповідні сертифікати на виконання таких видів робіт.
Таким чином вбачається, що доручення КП ЦПКіВ Дубовий гай розробити і погодити в установленому порядку схему дорожнього руху транспорту на території парку суперечить вимогам ДБН Б. 1-2-95 , так як розробником схеми організації дорожнього руху можуть бути державні та інші проектні організації містобудівного та дорожнього профілю, що мають відповідні сертифікати на виконання таких робіт.
Відповідно до п.1.1 рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №90 від 17.03.2014 року встановлено обмеження щодо руху стороннього транспорту по території парку. Проте, ні рішення, ні закони України не дають визначення, що відноситься саме до стороннього транспортного засобу.
За вказаних обставин суд доходить висновку, що частина перша оскаржуваного рішення не була направлена на досягнення конкретного результату, а скероване на створення перешкод позивачу у здійсненні підприємницькою діяльність, а тому в цій частині рішення підлягає скасуванню.
Вимоги позивача щодо визнання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №90 від 17.03.2014 противоправним в цілому, не можуть бути задоволені повністю, так як п. 2 зазначеного рішення стосується розробки гостьової автостоянки парку збоку Прибережної магістралі та ніяким чином не стосується прав законних інтересів позивача.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 159, 160, 162, 163 КАС України,
постановив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Бегон-компані задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №90 від 17.03.2014 року Про впорядкування руху автомобільного транспорту та транспорту спеціального призначення в Центральному парку культури та відпочинку Дубовий Гай і організацію автостоянок.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Ю. Бойко