Постанова № 43796308, 06.02.2015, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
06.02.2015
Номер справи
334/9902/14-а
Номер документу
43796308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 06.02.2015

Справа № 334/9902/14-а

Провадження № 2-а/334/5/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2015р. Ленінський районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого

судді Мусієнко Н.М.,

при секретарі Петракей Р.С.

за участю адвоката ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління ОСОБА_3 фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, суд, -

В С Т А Н О В И В :

13.10.2014р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому зазначив, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

13 серпня 1984р. по 01.12.2000р. працював водієм 3-го класу в Запорізькому автотранспортному підприємстві 12362. Наказом Запорізького автотранспортного підприємства 12362 від 01.05.1986р. № 5-318 позивача було відряджено на Чорнобильську ділянку у м. Припять, Київської області, водієм автомобілю КАМАЗ № 03-77.

З 01.05.1986р. по 05.05.1986р., у звязку із виконанням трудових обовязків, Позивач перебував безпосередньо у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивачу було виплачено заробітну плату за шляховим листом №157914 в трикратному розмірі за вказаний період перебування на Чорнобильській АЕС. Просить визнати неправомірною відмову ОСОБА_3 фонду України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя від 04.09.2014р. № 287/У-1 у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст. 55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобовязати ОСОБА_3 фонд України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя призначити ОСОБА_2 пенсію за віком, із зниженням як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення.

У судовому засіданні представник позивача адвокат ОСОБА_1 позов підтримала, просила його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, позов не визнав з відстав зазначених в письмових заперечення, суду пояснив, що позивач не надав документів, які визначають час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження за період з 01 травня 1986р. по 05 травня 1986 р. та у грудні 1986р., передбачених діючим законодавством, отже, немає законних підстав для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до управління ОСОБА_3 фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, та їх представників, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного:

Статус позивача ОСОБА_2 як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується посвідченням ІІА 365658, серія А 204480 С, виданий 30.07.2007р., згідно дослідженого посвідчення ОСОБА_2 віднесений до другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З огляду трудової книжки ОСОБА_2 БТ-1 № 3506832, від 10.07.1979р. позивач працював у період з 13 серпня 1984р. по 01 грудня 2000р. водієм третього класу на підприємстві Запорізьке автотранспортне підприємство 12362.

Наказом Запорізького автотранспортного підприємства 12362 від 01.05.1986р. № 5-318 позивач був відряджений на Чорнобильську ділянку у м. Припять, Київської області, водієм автомобілю КАМАЗ № 03-77.

Досліджена довідка Запорізького автотранспортного підприємства 12362 позивачу видана № 1-16/416 від 28.06.1991р., згідно якої ОСОБА_2 був відряджений на Чорнобильську ділянку у м. Припять, Київської області, водієм автомобілю КАМАЗ № 03-77. Уповноваженими Запорізького автотранспортного підприємства 12362 Позивачу видані довідки №1-16/914 від 10.11.1992р., № 1-16/961 від 25.11.1992р., про підтвердження виплати заробітної плати за маршрутним листом № 157914 в трикратному розмірі за період перебування на Чорнобильській АЕС.

З довідки Запорізького автотранспортного підприємства 12362 № 16-16/71 від 24.07.2007р. вбачається, що позивач дійсно був прийнятий на роботу 13.08.1984р. на посаду водія третього класу (згідно наказу 333 від 13.08.1984р.), та 01.12.2000р. був звільнений за ст. 38 КЗпП України (згідно наказу 148-к від 01.12.2000р.)

Стаття 9 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи передбачає визначення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Стаття 10 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачає визначення осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, повязаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987р.р. незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990р.р. - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 14 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачає визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій, а саме для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986р. - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986р. по 31 грудня 1986р. - не менше 5 календарних днів; - у 1987р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; - евакуйовані у 1986р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); - особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обовязкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;

Стаття 15 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає підстави для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Стаття 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, а саме особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986р. незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986р. по 31 грудня 1986р. - не менше 5 календарних днів на 10 років.

Згідно ч.1 ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 вищезазначеної статті встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Конституцією України чи законами України встановлено інший порядок судового оскарження.

Статтею 17 КАСУ визначено юрисдикцію адміністративних судів, щодо вирішення адміністративних спорів.

Відповідно до п.10 ст.5 Закону України Про судовий збір від сплати державного мита звільняються позивачі - громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що в судовому порядку було підтверджено факт перебування позивача в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у м. Припять Київської області, тож відмова відповідача ОСОБА_3 фонду України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя від 04.09.2014р. №287/У-1 у призначення ОСОБА_2 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст.55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - є неправомірною не відповідає вимогам закону, у звязку з чим підлягає скасуванню із зобовязанням відповідача прийняти рішення про призначення пенсії ОСОБА_2 з часу належного звернення за її призначенням, тобто з 22.08.2014р. у відповідності до вимог чинного законодавства.

Керуючись ст. ст.9,69-71,94 ч.1, 158-163,167,186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати неправомірною та скасувати відмову ОСОБА_3 фонду України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя від 04.09.2014р. №287/У-1 у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст.55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зобовязати ОСОБА_3 фонд України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя (вул.Трегубенка, 18 м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 20508404) призначити на підставі ст.55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_2, 01.03.1962р. народження (НОМЕР_1 виданий Ленінським РВ УМВД України в Запорізькій області 24.12.1999р., зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсію за віком, із зниженням як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення, з 22.08.2014р.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі через суд першої інстанції апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Мусієнко Н. М.