ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2015 р. Справа № 815/4268/13-а
Категорія: 9.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Золотнікова О.С., Скрипченка В.О.,
при секретарі Кіселик Д.С.,
за участю прокурора Вербовщука С.Г. та представника позивача Корнишина Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Татарбунарська сукняна фабрика» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року по справі за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (правонаступник - Південно-Українське ТУ Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку) до Відкритого акціонерного товариства «Татарбунарська сукняна фабрика» про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
05.06.2013р. заступник прокурора Малиновського району м.Одеси, діючи в інтересах держави в особі Одеського ТУ Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (правонаступник - Південно-Українське ТУ Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика», в якому просив стягнути з підприємства до Державного бюджету України штрафні санкції в сумі 85 000 грн. за правопорушення на ринку цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що товариством не було здійснено переведення акцій документарної форми існування у бездокументарну та не виконано розпоряджень ТУ національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення цих порушень, у зв'язку з чим, за порушення вимог Законів України «Про акціонерні товариства» та «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до відповідача і було застосовано штрафні санкції.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року адміністративний позов Заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського ТУ Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задоволено. Стягнено з ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» до Державного бюджету на р/р 31119106700475, МФО 828011, код ЄДРПОУ 38012170, ГУДКСУ в Одеській області штрафні санкції у розмірі 85000 грн.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, представник ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» 05.08.2013р. подала апеляційну скаргу, в якій зазначила, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального і процесуального права, просила скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15.07.2013 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції прокурор та представник позивача апеляційну скаргу не визнали та наполягали на залишенні її без задоволення.
Представник відповідача в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибув з невідомих причин, про день час та місце слухання справи був своєчасно (т.б.13.03.2015р.) та належним чином повідомлений.
Заслухавши суддю - доповідача, та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
25.07.2011р. Одеським територіальним управлінням НКЦПФР винесено Розпорядження №117-ОД про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким було встановлено порушення ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства», а саме емітентом не здійснено переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну до 30.04.2011р., а також вимоги пункту 5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме не приведення статуту та внутрішніх положень акціонерного товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» до 30.04.2011р., у зв'язку з чим ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» у термін до 25.01.2012р. було зобов'язано усунути порушення законодавства про цінні папери, та у термін до 31.01.2012р. письмово поінформувати Одеське ТУ НКЦПФР про виконання даного розпорядження із наданням копій підтверджуючих документів.
18.06.2012р. Одеським територіальним управлінням НКЦПФР винесено Постанову №46-ОД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за невиконання Розпорядження від 25.07.2011р. №117-ОД про усунення порушень законодавства про цінні папери до ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000 грн. Дану Постанову було надіслано на адресу відповідача та отримано Товариством 26.06.2012р., про що свідчить наявна у справі копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
В цей же день Одеським територіальним управлінням НКЦПФР винесено Розпорядження №38-ОД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким встановлено, що ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» не виконано попереднє Розпорядження від 25.07.2011р. №117-ОД про усунення порушень, а саме у термін до 25.01.2012р. не здійснено переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну, у відповідності до вимог п.2 ст.20 розділу ІV Закону України «Про акціонерні товариства», не приведено статут та внутрішні положення акціонерного товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» як це передбачено вимогами п.5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а також у термін до 31.01.2012р. письмово не проінформовано Одеське ТУ НКЦПФР про виконання даного розпорядження із наданням копій підтверджуючих документів, у зв'язку з чим товариство у термін до 17.09.2012р. було зобов'язано здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну, привести статут та внутрішні положення акціонерного товариства у відповідність до вимог п.5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а також подати до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку документи для заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або зміною форми існування акцій, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 30.08.2011р. №1180, та отримати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій відповідно до установчих документів товариства.
Зазначене Розпорядження було надіслано на адресу відповідача поштою та отримано Товариством 29.06.2012р., про що свідчить наявна у справі копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
21.12.2012р. Одеським територіальним управлінням НКЦПФР винесено постанову №660-ОД-1-Е про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою у відношенні ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів. Зазначена постанова була надіслана на адресу відповідача та отримана Товариством 28.12.2012р., про що свідчить наявна у справі копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
До того ж, Одеським територіальним управлінням НКЦПФР 29.12.2012р. було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №519-ОД-1-Е, яким встановлено факт невиконання ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» Розпорядження Одеського територіального управління НКЦПФР від 18.06.2012р. №38-ОД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери. Означений акт було надіслано на адресу відповідача та отримано Товариством 08.01.2013р., про що свідчить наявна у справі копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
На підставі вказаного акту від 29.12.2012р. №519-ОД-1-Е, Одеським ТУ ДКЦПФР прийнято постанову від 04.01.2013р. №11-ОД-1-Е про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими призначено розгляд зазначених справ на 17.01.2013р. Вказану постанову було надіслано на адресу відповідача та отримано представником ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» 10.01.2013р., про що свідчить наявна у справі копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Таким чином, 17.01.2013р. постановою Одеського територіального управління ДКЦПФР №15-ОД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до ВАТ «Татарбунарська сукняна фабрика» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 85000 грн., за невиконання Розпорядження Одеського ТУ ДКЦПФР №38-ОД-1-Е від 18.06.2012р. про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Вказану постанову №15-ОД-1-Е від 17.01.2013 року відповідач отримав по пошті, але до цього часу у будь-який спосіб її не оскаржив та добровільно не сплатив суму штрафу.
В зв'язку із тривалою несплатою штрафних санкцій, прокурор, діючи в інтересах держави в особі Одеського ТУ національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, і звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи справу по суті та задовольняючи позов прокурора, суд першої інстанції виходив з правомірності спірних рішень позивача, а також з обґрунтованості та доведеності позовних вимог.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, цілком погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996р. №448/96-ВР (зі змінами та доповненнями).
Як видно з приписів ч.1 ст.5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктами 10, 14 статті 8 вказаного Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, серед іншого, має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Так, згідно розділу VIII «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», уповноважена особа приймає рішення про застосування санкції протягом тридцяти робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення.
Відповідно ж до змісту вимог п.8 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі - від 1000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів є обов'язковою для виконання.
При цьому, слід вказати, що у відповідності до п.2 Розділу XVIII вказаних вище Правил, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через 15-ть днів з дати отримання ним постанови.
Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Однак, як встановлено судовою колегією з матеріалів справи, відповідач, отримавши по пошті всі необхідні копії винесених позивачем розпоряджень та постанов, до цього часу у добровільному порядку накладену на нього штрафну санкцію не сплатив і цю постанову начальника Одеського ТУ Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №15-ОД-1-Е від 17.01.2013 року (як до речі і попередню №52-ОД-1-Е від 18.06.2012р.) у встановленому законом порядку у будь-який спосіб не оскаржив.
У відповідності до змісту приписів ст.ст.11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірах, встановлених цим Законом, які в подальшому стягуються у судовому порядку.
Отже, за наведених вище обставин, судова колегія приходить до аналогічного, що і суд 1-ї інстанції висновку про те, що позовні вимоги прокурора, в даному випадку, повністю підтверджені належними та допустимими доказами і дійсно підлягають задоволенню, а штрафні санкції - стягненню.
До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову окружного суду - без змін.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Татарбунарська сукняна фабрика» - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: Ю.В. Осіпов
Судді: О.С. Золотніков
В.О. Скрипченко