ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2015 року № 813/7857/14
Львівський окружний адміністративний суд
в складі головуючого - судді Дем'яновського Г.С.,
при секретарі Гавірко О.О.
з участю: представника позивача Маковецького Р.І. , представника відповідача Морочинського А.М.
прокурора Турчина І.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну позовну заяву Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» до Публічного акціонерного товариства «Іскра» про стягнення штрафних санкцій.
в с т а н о в и в :
Адміністративний позивач -Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» звернулась з позовом до Публічного акціонерного товариства «Іскра» про стягнення штрафу в сумі 8500 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю
Представник відповідача просив в позові відмовити з підстав,зазначених у запереченні на позов.
Прокурор просив позов задовольнити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін , прокурора , перевіривши інші докази , зібрані в справі , суд приходить до наступних висновків.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» звернулась з позовом до Публічного акціонерного товариства «Іскра» про стягнення штрафу в сумі 8500 гривень , покликаючись не те,що у відповідності до Указу Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року 3 1573\99 з метою удосконалення структури органів виконавчої влади та підвищення ефективності державного управління внесені зміни в структуру центральних органів виконавчої влади та затверджена система їх реалізації.в якій визначено ,що в склад органів виконавчої влади входить Міністерство палива та енергетики України. У відповідності до Указу президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» №1085/2010 від 09.12.2010 року утворено Міністерство енергетики та вугільної промисловості шляхом реорганізації Міністерства палива та енергетики України і Міністерства вугільної промисловості України.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковується Міністерству енергетики та вугільної промисловості України та засновано на власності держави.
Основними напрямками діяльності підприємства являється забезпечення цілісності об»єднаної енергетичної системи, задоволення інтересів держави, енергозберігаючих підприємств всіх форм власності, попередження порушень режимів і аварій системного значєння і ліквідації наслідків можливих аварій з найменшими для держави затратами.
У відповідності з ст.5 Закону України «Про електроенергетику» №575\97-ВР від 16.10.97р. одним із принципів державної політики в енергетиці являється створення умов безпеки експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників і споживачів електричної і теплової енергії. Згідно iз ст.9 зазначеного Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, Державні інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому Законом порядку санкції до об»єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухилення або несвоєчасне виконанню приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафів в розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Згідно з. Положенням про відокремлений підрозділ .«Держенергонагляд у Західному ліоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого директором НЕК «Укренерго»,. ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні», створений з метою забезпечення- сталого, функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання енергетичної безпеки держави шляхом курування діяльності у сфері економіки та здійснення контролю за дотриманням об'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної „енергії вимог _ нормативно-правових - і нормативно-технічних актів у сфері виробництва,, постачання та споживання електричної та теплової енергії.
У відповідності з Положенням про ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні», .Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, у Львівській..області входить, до складу ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні», який у свою, чергу є структурного одиницею ДП НЕК «Укренерго» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Керуючись вищенаведеними нормами, 29.04.2014 року, в присутності уповноваженої, особи Публічного акціонерного товариства «Іскра» проведена перевірка виконання Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду в Львівській області №03/23-42-685 від 27.11.13р. про усунення порушень законодавства про електроенергетику. Перевіркою встановлено факт ухилення від виконання вищевказаного Припису, про що складено Акт перевірки №03/23-42-219 від 29.04.2014 року.
12.05.2014р. винесено Постанову №25 про накладення штрафу за порушення законодавства про електричну та теплову енергетику в розмірі 8 500 грн. за ухилення від виконання Припису №03/23-42-685 від 27.11.13р.
Відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису передбачена ст.27 Закону України ,«Про електроенергетику», ст.31 Закону Україии «Про теплопостачання» і Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.06.99р. «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання».На даний час штраф відповідачем не сплачено.Непоступлення, а також несвоєчасне поступлення штрафних санкцій в бюджет, зачіпає інтереси держави, так як відбувається недофінансування бюджетних установ, організацій, соціальних програм, що тягне за собою загрозу стабільності соціальної політики держави.
У відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.06.99р. суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити штраф протягом 30 днів з дня прийняття постанови про його накладення. У випадку несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Штрафи, які накладаються Державною інспекцією енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, скеровуються в державний бюджет України. Згідно Положення про Державне казначейство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №590 від 31.07.99р., організовує виконання Державного бюджету України і здійснює контроль за цим Державне казначейство і його управління.Тому позивач просить задовольнити позов і стягнути з відповідача до Державного бюджету України 8500 грн.
Прокурор повністю підтримав доводи позивача і просив позов задовольнити.
В своїх запереченнях на позов відповідач зазначив наступне.
Відповідно до норми ч. 4 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАСУ), юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у .випадках, встановлених цією статею, та в інших випадках, встановлених законом.
Верховний суд України в інформаційному листі N 3.2.-2005 від 26.12.05 роз'яснив: "Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено у статті З КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.Тому необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись - суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір. У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказаних владних управлінських функцій (щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору), то такий суб'єкт не знаходиться "при здійсненні управлінських функцій", та не має встановлених нормами КАС України необхідних ознак суб'єкта владних повноважень."
Відповідно до п. 8 ст. З КАСУ, позивачем є суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду. »
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України не може бути суб'єктом звернення з даним адміністративним позовом, мати статус позивача у даній справі в розумінні ч. 4 ст. 50 та п. 8 ст. З КАСУ, оскільки воно:
а) не є суб'єктом владних повноважень, бо не здійснювало (і не могло здійснювати в зв'язку з відсутністю відповідних повноважень) управлінських функцій у спірних правовідносинах, якими в даному випадку є відносини щодо застосування штрафних санкцій за правопорушення в електроенергетиці;
б) законом не передбачено стягнення штрафу, накладеного за правопорушення в електроенергетиці, в судовому порядку.
2. Відповідно до постанови про накладення штрафу № 25 від 12.05.14, правопорушенням, за яке на відповідача накладено штраф, є "ухилення від виконання припису -Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до ч. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виключно законами встановлюються:
- органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
- види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
- повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
- вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
- спосіб здійснення державного нагляду (контролю);
- санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган " на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю)."
Відповідно до ч. 1 ст. 12 цього ж Закону, "Невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом."
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Відповідно до ч. 5 цієї ж статті, саме центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, зокрема, застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
Відповідно до ч. З ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", суб'єкти .господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема - за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Відповідно до ч. 4 цієї ж статті, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видає у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.14 "Про оптимізацію центральних органів виконавчої влади" визначено утворити Державну інспекцію енергетичного нагляду України, поклавши на Інспекцію функції з реалізації державної політики з нагляду (контролю') у сфері електроенергетики та теплопостачання.
Враховуючи той факт, що постанова про накладення штрафу М> 25 від 12.05.14, була прийнята інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в зв'язку з невиконанням припису цієї ж інспекції, яка, на момент видання припису та прийняття постанови про накладення штрафу, не мала статусу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, то, в даному випадку:
а) відсутнє правопорушення, передбачене ст. 27 Закону України "Про електроенергетику
б) порушено вимоги статей. 9, 27 Закону України "Про електроенергетику" щодо порядку здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці та накладення штрафних санкцій.
3. Відповідно до ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України (надалі - ГКУ), "Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором."Згідно із ст. 217 ГКУ, "Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій:
відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування."
Отже, застосування адміністративно-господарських санкцій є формою реалізації саме ' господарсько-правової відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", "Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну., адміністративну і кримінальну відповідальність.".
4. Пункти 1, 17 Додатку 1 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики 25.07.06 № 258 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості 13.02.12 № 91), на які посилається державний інспектор в постанові про накладення штрафу № 25 від 12.05.14, не містять вимог, невиконання яких трактується як невиконання припису № 03/23-42-685 від 27.11.13.Так, ці пункти не вимагають проведення тепловізійного контролю вентильних розрядників та обмежувачів перенапруг та (або) випробувань трансформаторного масла.
5. Відповідно до ч. 2 ст. 218 ГКУ, "Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення."
При винесенні постанови про накладення штрафу № 25 від J2.05.14, державним -інспектором не враховано об'єктивну технічну неможливість виконання вимог припису в зимовий період. Тому відповідач просить в позові відмовити.
Також судом встановлено наступне.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» за результатами обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживачів , що мають струмоприймачі 11 категорії з надійності електропостачання Публічного акціонерного товариства «Іскра» було складено Акт від 27.11.2013 року № 03\23-42-685.
На підставі Акту від 27.11.2013 року № 03\23-42-685 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» було винесено Припис №03\23-42-685 від 27.11.2013 року , яким відповідачу приписувалося здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства , яких перевіркою було виявлено 82.
Означений Припис було вручено Генеральному директору ПАТ «Іскра» Костіву М.А.
27.11. 2013 року.
29 квітня 2014 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» було проведено обстеження ПАТ «Іскра» з питань технічного стану , організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживачів,що мають струмоприймачі 11 категорії з надійності електропостачання.
За результатами обстеження інспекцією складено Акт перевірки \Протокол\ № 03\23-42-219 ,з якого вбачається ухилення відповідачем від виконання вимог Припису №03\23-42-685 від 27.11.2013 року , а саме : пунктів : 19, 20.24,26 ,29.31.33.35.38, 41,45,50,53,56.
З Актом перевірки були ознайомлені присутній при перевірці заступник технічного директора-головного енергетика ПАТ «Іскра» Білинський В.Р. та Генеральний директор підприємства Костів М.А.
Зауваження до Акту надані не були .
12 травня 2014 року Державним інспектором Войчуком О.С. було винесено Постанову №25 «Про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» ,якою на Публічне акціонерне товариство «Іскра» було накладено штраф в розмірі 8500 грн. за правопорушення : «Ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні від 27.11.2013 року № 03\23-42-685 , а саме за не усунення порушень , зазначених в Приписі та в Акті , а саме : пунктів : 19, 20.24,26 ,29.31.33.35.38, 41,45,50,53,56.
Суд не приймає заперечень відповідача щодо некомпетентності інспекції .оскільки до положень Закону України «Про енергетику» \ст.ст. 9 , 27\ ,Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» ,Положення про відокремлений підрозділ «Деррженергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО»,розділі 2,3 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області, позивач та його вищестоячі організації є спеціально уповноваженими органами в сфері нагляду за додержанням правил використання споживачами електричної енергії та теплопостачання.
Щодо технічної частини описання виявлених порушень , існування виявлених порушень та їх не усунення згідно вимог Припису відповідач заперечень не мав.
Штраф відповідачем не сплачено.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч. 3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином суд приходить до висновку ,що Адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Іскра» штраф в розмірі 8500 гривень до Державного бюджету України \банк отримувача ГУДКСУ в Львівській області ,МФО 825014 ,р\р 31114106700008, ЄДРПОУ 38007636 .код платежу 21081100.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Іскра» на користь Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» судові витрати в сумі 182 грн. 70 коп.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Іскра» на користь Державного бюджету України решту судового збору в сумі 1644 грн. 30 коп.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7, 14, 23, 86, 94, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 163, 162, 167 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Іскра» штраф в розмірі 8500 гривень до Державного бюджету України \банк отримувача ГУДКСУ в Львівській області ,МФО 825014 ,р\р 31114106700008, ЄДРПОУ 38007636 .код платежу 21081100.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Іскра» на користь Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» судові витрати в сумі 182 грн. 70 коп.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Іскра» на користь Державного бюджету України решту судового збору в сумі 1644 грн. 30 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Суддя Дем'яновський Г.С.