Постанова № 43789331, 20.04.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
809/370/15
Номер документу
43789331
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" квітня 2015 р. Справа № 809/370/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Мельничука Є.С.,

представника позивача: Кріля Р.М.,

представника відповідача: Сарабрина І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.01.2015 року Державна фінансова інспекція в Івано-Франківській області (далі по тексту позивач) звернулася з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (далі - відповідач) з вимогами про зобов'язання виконати пункти 2, 3, 4, 5 обов'язкових вимог Калуської об'єднаної державної фінансової інспекції від 25.11.2014 року за №830-14/1114.

18.02.2015 року в судовому засіданні позивачем зменшено обсяг позовних вимог та їх змінено.

У відповідності до заяви про зменшення позовних вимог від 18.02.2015 року позивач просив зобов'язати відповідача: стягнути зайво виплачені кошти з одержувача компенсаційних виплат ОСОБА_3, які їх отримав в сумі 92, 50 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 92, 50 гривень в районний бюджет на рахунок 31412535700755, код платежу 21080500 «Інші надходження»; направити лист до Пенсійного фонду про скасування стажу за 203 дні на суму доходу - 7613,69 гривень; стягнути зайво виплачені кошти з одержувача допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_3, які їх отримав в сумі 1081, 86 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1081, 86 гривень в районний бюджет на рахунок 31412535700755, код платежу 21080500 «Інші надходження», стягнути зайво виплачені кошти з одержувача допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_3, які їх отримав 2483, 02 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 2483, 02 гривні в районний бюджет на рахунок 31412535700755, код платежу 21080500 «Інші надходження».

Позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідачем протиправно, всупереч вимогам статті 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» не виконано пункти 2, 3, 4, 5 обов'язкових вимоги Калуської об'єднаної фінансової інспекції «Про усунення порушень виявлених ревізією» за №830-14/1114 від 25.11.2014 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з мотивів викладених у позовній заяві, просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, з мотивів викладених в письмовому запереченні, яке обґрунтоване тим, що встановлених законом чи іншим нормативно-правовим актом підстав для здійснення дій, виконання яких вимагає позивач, не має, а направлена обов'язкова для виконання вимога не відповідає критеріям законності.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд робить висновок, що даний адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з таких мотивів.

Судом встановлено, що Калуською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в період з 06.11.2014 року до 17.11.2014 року проведена позапланова ревізія питань фінансово-господарської діяльності Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації за період з 01.10.2012 року до 29.10.2014 року, якою, встановлено, що ОСОБА_3, який отримує соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та отримує компенсаційні виплати по догляду за особою, яка досягла 80 років, в період з 20.11.2012 року до 15.12.2012 року, з 03.03.2013 року до 15.03.2013 року, з 26.03.2013 року до 26.04.2013 року, з 20.05.2013 року до 06.07.2013 року, з 25.07.2013 року до 08.08.2013 року та з 28.08.2013 року до 04.11.2013 року не здійснював догляд за особою, яка досягла 80 років, у зв'язку із тим, що знаходився за межами України і внаслідок чого відповідачем зайво нараховано та виплачено за ці періоди компенсаційні виплати за здійснення догляду за перестарілою особою та соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

За результатами проведеної ревізії складено акт позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації за період з 01.10.2012 року до 29.10.2014 року за №830-21/39 від 20.11.2014 року.

25.11.2014 року на адресу відповідача направлено вимогу Калуської об'єднаної фінансової інспекції «Про усунення порушень, виявлених ревізією» за №830-14/1114.

Зокрема, пунктами вказаної вимоги зобов'язано відповідача стягнути зайво виплачені кошти з одержувача компенсаційних виплат ОСОБА_3, які їх отримав в сумі 92, 50 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 92, 50 гривень в районний бюджет на рахунок 31412535700755, код платежу 21080500 «Інші надходження»; направити лист до Пенсійного фонду про скасування стажу за 203 дні на суму доходу - 7613,69 гривень; стягнути зайво виплачені кошти з одержувача допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_3, які їх отримав в сумі 1081, 86 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1081, 86 гривень в районний бюджет на рахунок 31412535700755, код платежу 21080500 «Інші надходження», стягнути зайво виплачені кошти з одержувача допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_3, які їх отримав 2483, 02 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 2483, 02 гривні

Судом встановлено, що відповідачем не виконано обов'язкової вимоги Калуської об'єднаної фінансової інспекції «Про усунення порушень, виявлених ревізією» за №830-14/1114 від 25.11.2014 року.

З метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади, усунення дублювання їх повноважень, забезпечення скорочення чисельності управлінського апарату та витрат на його утримання, підвищення ефективності державного управління та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України, Указом Президента України за №1085/2010 від 09.12.2010 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну фінансову інспекцію України, реорганізувавши Головне контрольно-ревізійне управління України.

Указом Президента України за №499/2011 від 23.04.2011 року затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію України (далі по тексту Положення), у відповідності до якого Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

Згідно статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Відповідно підпункту 4 пункту 4 Положення Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань: вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Стаття 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначає основні функції органу державного фінансового контролю.

У відповідності пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" постановою Кабінету Міністрів України за №550 від 20.04.2006 року затверджено Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами (далі - Порядок).

Згідно пункту 1 Порядку цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.

Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб (пункт 2 Порядку).

У міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи контролюючого органу, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому (пункт 45 Порядку).

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування (пункт 46 Порядку).

Пунктом 5 Порядку встановлено, що за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, серед іншого, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Статтею 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Таким чином, вимоги службових осіб Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області для виконання службовими та посадовими особами відповідача є обов'язковими.

Як наслідок, аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

За таких обставин, суд робить висновок про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов про зобов'язання виконати такі вимоги.

Така позиція викладена у постановах Верховного Суду України у подібних правовідносинах в справах за №21332 від 18.03.2014 року, №21368 від 07.10.2014 року, №21603 від 20.01.2015 року, і які у відповідності до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень та для всіх судів України.

За таких обставин, не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області: стягнути зайво виплачені кошти з одержувача компенсаційних виплат ОСОБА_3, які їх отримав в сумі 92, 50 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 92, 50 гривень в районний бюджет на рахунок 31412535700755, код платежу 21080500 «Інші надходження»; стягнути зайво виплачені кошти з одержувача допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_3, які їх отримав в сумі 1081, 86 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1081, 86 гривень в районний бюджет на рахунок 31412535700755, код платежу 21080500 «Інші надходження», стягнути зайво виплачені кошти з одержувача допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_3, які їх отримав 2483, 02 гривень та повернути зайво сплачені кошти в сумі 2483, 02 гривні в районний бюджет на рахунок 31412535700755, код платежу 21080500 «Інші надходження».

Щодо позовних вимог про зобов'язання направити лист до Пенсійного фонду про скасування стажу за 203 дні на суму доходу - 7613,69 гривень, то вказані вимоги теж до задоволення не підлягають, оскільки не спрямовані на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства.

Крім того, позивачем не встановлено підстав для припинення виплат компенсації ОСОБА_3, як особі, що надає соціальні послуги особі похилого віку, встановлені факти перетину державного кордону України ОСОБА_3, можуть слугувати сумнівом в наданні ним таких послуг в період перебування закордоном, однак такі факти не є безумовною підставою для висновку про відмову в наданні соціально-побутових послуг та соціально-економічних послуг в розумінні статті 5 Закону України «Про соціальні послуги», а також позивачем не перевірено в період відсутності ОСОБА_3 можливості залучення для виконання цієї роботи інших осіб в порядку частини 2 статті 7 вказаного Закону України.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що даний адміністративний позов безпідставний та до задоволення не підлягає.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 24.04.2015 року.