ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2015 року Справа № 803/2690/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представника позивача Сасовського Р.І.,
представника відповідача Шевчук Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області до Публічного акціонерного товариства "Луцькпластмас" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області звернулося з позовом до Публічного акціонерного товариства "Луцькпластмас" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 266 029, 85 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ПАТ "Луцькпластмас" не відшкодувало Управлінню Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на підставі пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до списку виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за липень-жовтень 2014 року в сумі 266 029, 85 грн. Просить стягнути з ПАТ "Луцькпластмас" на користь УПФ в м. Луцьку Волинської області заборгованість на вищевказану суму, яка виникла в результаті недотримання порядку відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та росив їх задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні та у письмових запереченнях позовні вимоги визнав частково на суму 119 769, 08 грн. Зазначив, що значна кількість людей, внесених до списку на відшкодування фактичних витрат на виплату пенсій за липень-жовтень 2014 року, працюючих на ПАТ "Луцькпластмас" мали до 31 грудня 1991 року пільговий стаж, що підтверджується трудовими книжками і довідками, що уточнюють особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгових пенсій згідно Списку №2, а тому пенсія за віком на пільгових умовах мала бути призначена таким особам відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не ст.13 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Крім того, враховуючи те, що частина витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 146 260, 77 грн. оскаржується відповідачем в судовому порядку у Вищому адміністративному суді України, ПАТ "Луцькпластмас" визнає лише частину позовну вимог на суму 119 769, 08 грн.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, з наступних підстав.
Пунктом 5 частини 2 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону №400/97 об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зазначені в пунктах "б"-"з" цієї статті.
Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663.
Так, відповідно до пунктів 6.4, 6.8 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Луцькпластмас" перебуває на обліку в УПФУ в М. Луцьку Волинської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язаний відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З матеріалів справи вбачається, що у відповідача працювали громадяни ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, пенсія яким призначена на підставі пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, Публічне акціонерне товариство "Луцькпластмас" згідно частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зобов'язано щомісяця сплачувати до Пенсійного фонду фактичні витрати на доставку та виплату пенсій, призначених на пільгових умовах.
УПФУ в м. Луцьку Волинської області надіслано відповідачеві розрахунки фактичних витрат на доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на 2014 рік, що підтверджується копіями поштових повідомлень про вручення рекомендованих відправлень. (а.с.7 - зворотній бік, 9, 11)
Факт наявності у відповідача заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій перед Пенсійним фондом за липень-жовтень 2014 року в сумі 266 029, 85 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи довідкою-розрахунком суми заборгованості та розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що позовні вимоги УПФУ в м. Луцьку Волинської області не підлягають до задоволення оскільки пенсія за віком на пільгових умовах громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34 мала бути призначена відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не ст.13 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також те, що рішення про призначення пенсій вищевказаним особам оскаржуються відповідачем в судовому порядку у Вищому адміністративному суді України, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішення Управління Пенсійного фонду України про призначення пенсій громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34 оскаржені ПАТ "Луцькпластмас" в судовому порядку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2014 року позовну заяву в частині визнання нечинними та скасування рішень (протоколів) про призначення пенсій на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язання призначити пенсії за віком на пільгових умовах згідно із статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" стосовно ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, залишено без розгляду.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 року, апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства "Луцькпластмас" - залишено без задоволення, а постанову та ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2014 року у адміністративній справі №803/864/14 - без змін.
Таким чином, на момент розгляду адміністративної справи №803/2690/14 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області до Публічного акціонерного товариства "Луцькпластмас" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 266 029, 85 грн., рішення про призначення пенсій вищевказаним особам на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є чинними, а витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 266 029, 85 грн. не відшкодованими.
Отже, суд приходить до висновку, що у ПАТ "Луцькпластмас" перед УПФ України в м. Луцьку Волинської області існує заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за липень-жовтень 2014 року в сумі 266 029, 85 грн., яка на день розгляду справи відповідачем не сплачена та повинна бути стягнута із боржника на користь позивача.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» , суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Луцькпластмас" (код ЄДРПОУ 00203571, Волинська область, місто Луцьк, вул. Рівненська, 76А) на користь управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку на розрахунковий рахунок 256017012237 у ВАТ «Державний ощадний банк України» МФО 303398 заборгованість на суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з липня 2014 року по жовтень 2014 року в розмірі 266 029 гривень 85 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 21 квітня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока