Справа № 569/4217/15-ц
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
20 березня 2015 року
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Бучко Т.М.
розглянувши в місті Рівне заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи - ОСОБА_2, відділ реєстрації актів цивільного стану Рівненського міського управління юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити, що вона, її матір є за національністю польками та внести зміни до відповідних актових записів.
В обгрунтування заявлених вимог покликається на те, що її бабуся була полькою за національністю. Заявниця з раннього віку сповідує польські традиції, володіє польською мовою, підтримує звязок зі своїми родичами, що проживають у ОСОБА_3. Встановлення факту належності заявниці до польської національності необхідне їй для можливості скористатися пільгами та гарантіями, наданими ОСОБА_3 громадянам України польського походження.
Вважаю, що у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 необхідно відмовити з наступних підстав.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав ( ч.1 ст.234 ЦПК України ).
Крім зазначених у ч.1 ст.256 ЦПК України юридичних фактів, які можуть бути встановлені у судовому порядку, частина 2 вказаної статті дозволяє суду встановлювати також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов : такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не повязується з наступним вирішенням спору про право.
На підставі Указу Президента України № 70\99 від 27 січня 1999 р. втратив чинність Указ Президента України від 31 грудня 1991 року «Про порядок зміни громадянами України національності» і з того часу в законодавстві України відсутні норми, які передбачають настання певних юридичних наслідків або набуття немайнових чи майнових прав в залежності від національності особи.
Таким чином, встановлення факту національності не тягне для заявника юридичних наслідків.
Крім того, відповідно до Закону про ОСОБА_4, прийнятого ОСОБА_5 7 вересня 2007 року, отримати карту поляка може особа, яка надасть докази, що хоча б один з батьків ( мати або тато ), дід або бабця, або ж прадід та прабабця ( обидва ) були польської національності. Як вбачається із заяви та доданих до неї документів, баба заявниці належала до польської національності, що підтверджується свідоцтвом про народження матері заявниці.
Звернення заявниці до суду в порядку окремого провадження підтверджує факт відсутності будь-якого спору з приводу її національності.
Також заявниця бажає внести зміни стосовно своєї національності до актового запису про шлюб, про її народження, про одруження батьків та про народження дітей щодо національності матері.
У відповідності до п.п.1.1, 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських ( міст обласного значення ), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку. Оскарження відмови органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис до суду проводиться у порядку адміністративного судочинства. Тобто законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів та порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України у випадку, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі.
На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи - ОСОБА_2, відділ реєстрації актів цивільного стану Рівненського міського управління юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення.
Повернути ОСОБА_1 заяву з доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом пяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя :