ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2015 року № 813/1142/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої cудді - Потабенко В.А.
за участю секретаря судового засідання - Петрика Р.І.,
з участю:
представника позивача - Чабана О.С., згідно довіреності,
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю з транспортного будівництва у Західному регіоні фірма "Західтрансбуд" про стягнення коштів з рахунків платника податків для погашення податкового боргу,
в с т а н о в и в :
Державна податкова інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області, позивач) звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю з транспортного будівництва у Західному регіоні фірма "Західтрансбуд" (далі - ТзОВ з транспортного будівництва у Західному регіоні фірма "Західтрансбуд", відповідача) про стягнення коштів з рахунків платника податків для погашення податкового боргу (із врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 21.04.2015 року) на суму 512483,26 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги, з урахуванням заяви з зменшення розміру позовних вимог, підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив. Належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення судової повістки, яке міститься в матеріалах справи. 06.04.2015 року скерував на адресу суду заперечення на позовну заяву за вх. № 10851, в якій зазначив, що у зв'язку поданням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість за грудень 2014 року та звітних податкових декларацій з податку на додану вартість за січень та лютий 2015 року, податкові зобов'язання позивача підлягають зменшенню. Крім цього зазначає, що в матеріалах справи відсутні належні докази отримання позивачем податкової вимоги, що унеможливлює звернення податкового органу з відповідним позовом до суду. У зв'язку з цим, представник відповідача просила у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТзОВ з транспортного будівництва у Західному регіоні фірма "Західтрансбуд", код ЄДРПОУ 30478068, зареєстроване за адресою: 79044, м. Львів, вул. Мельника, 8.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідача наявна заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами з податку на прибуток, податку на додану вартість та земельного податку з фізичних осіб.
Заборгованість з податку на прибуток на загальну суму 8123,71 грн. виникла в зв'язку з несвоєчасною сплатою самостійно узгодженого шляхом поданням відповідачем податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік зобов'язання в сумі 2183,00 грн. та нарахуванням пені на суму боргу.
Заборгованість з податку на додану вартість на загальну суму 502803,65 грн. виникла в зв'язку з несвоєчасною сплатою самостійно узгодженого шляхом поданням відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість за жовтень 2014 року на суму 4652,00 грн., за листопад 2014 року на суму 220799,00 грн.; за грудень 2014 року на суму 170043,00 грн.; несвоєчасної сплати грошових зобов'язань згідно договору розстрочення податкового боргу від 29.01.2014 року № 5, рішення № 5; договору розстрочення грошових зобов'язань від 30.01.2014 року № 9, рішення № 9; договору розстрочення грошових зобов'язань від 30.07.2014 року № 51, рішення № 49; договору розстрочення грошових зобов'язань від 30.09.2014 року № 55, рішення № 52; договору розстрочення грошових зобов'язань від 30.10.2014 року № 58, рішення № 54; нарахування пені на суму 719,20 грн.
Заборгованість з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 1555,90 грн. виникла в зв'язку з несвоєчасною сплатою грошового зобов'язання, визначеного податковими повідомленнями - рішеннями від 24.12.2014 року №0021511502 на суму 886,94 грн. та № 0021521502 на суму 201,75 грн., прийнятими на підставі перевірки № 2037/15-02/30478068 від 11.12.2014 року; декларацією з плати за землю за 2014 рік (в якій визначено податкове зобов'язання за грудень 2014 року на суму 739,11 грн.); нарахуванням пені в сумі 7,58 грн. Враховуючи часткове погашення боргу на суму 279,48 грн., заборгованість відповідача з земельного податку становить 1555,90 грн.
На підтвердження права звернення до суду про стягнення з відповідача даного боргу, позивачем долучено копію корінця податкової вимоги форми "Ю" № 19-25 від 25.03.2014 року, згідно якої загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 25.03.2014 року становить 10306,71 грн., дана податкова вимога скеровувалася відповідачу та була ним отримана 25.03.2014 року, про що свідчить підпис головного бухгалтера ТзОВ з транспортного будівництва у Західному регіоні фірма "Західтрансбуд" Добрянської М.В. на самій вимозі.
Доказів оскарження вищевказаної податкової вимоги та/або податкових повідомлень-рішень в матеріалах справи не міститься.
При вирішенні даної адміністративної справи суд керувався наступним.
Відповідно до ст. 16 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (надалі - ПК України), платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
У п. 31.1 ст.31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Пунктом 1 ст. 36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. А також, податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Платниками податків згідно п. 15.1 ст. 15 ПК України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів.
Відповідно до п. 54.3.1 ст. 54 ПК, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Крім того, згідно п. 54.3.3 ст. 53 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Крім того, згідно п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно п.п. 14.1.162 п.14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
У відповідності до п. 1 ст. 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобов'язання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 57 ПК України.
Відповідно до п. 1.1 ст. 1 ПК України, кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п. 41.1 ст. 41 ПК України, органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
У відповідності до п. 20.1.28 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно наявної в матеріалах справи довідки про наявність боргу станом на 20.04.2015 року, сума податкового боргу перед бюджетом з податку на прибуток, з податку на додану вартість та земельного податку з юридичних осіб у ТзОВ з транспортного будівництва у Західному регіоні фірма "Західтрансбуд" становить 512483,26 грн.
На даний час ця сума є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу, а, відтак, підлягає стягненню в примусовому порядку.
Судом не беруться до уваги твердження представника відповідача про неотримання податкової вимоги форми "Ю" № 19-25 від 25.03.2014 року, оскільки таке суперечить матеріалам справи.
Інші заперечення щодо позову знайшли своє відображення у заяві ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області про уточнення позовних вимог від 21.04.2014 року.
Враховуючи все вищенаведене, а також п. 20.1.18 ст. 20 ПК України, згідно якого органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з банківських рахунків товариства з обмеженою відповідальністю з транспортного будівництва у Західному регіоні фірма "Західтрансбуд" (код ЄДРПОУ 30478068, що зареєстроване за адресою: 79044, м. Львів, вул. Мельника, 8) МФО 300825, ПАТ "КБ "АКТИВ - БАНК", № 26005301031821; МФО 320854, ПАТ "Діамантбанк", № 2600134111545; МФО 320854, ПАТ "Діамантбанк", № 2604534111545; МФО 320854, ПАТ "Діамантбанк", № 2610333511545; МФО 336310, ПАТ "Ідея - Банк", № 26006355014073; МФО 351005, АТ "УКРСИББАНК", № 26000032418001; МФО 351005, АТ "УКРСИББАНК", № 26000032418001; МФО 351005, АТ "УКРСИББАНК", № 26001032418000 (долар США); МФО 351005, АТ "УКРСИББАНК", № 26001032418000 (українська гривня); МФО 351005, АТ "УКРСИББАНК", № 26008032418003; МФО 351005, АТ "УКРСИББАНК", № 26009032418002; МФО 325321, ЗАХІДНЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26000053827031; МФО 325321, ЗАХІДНЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26055053833371; МФО 328209, Акціонерний банк "Південний", № 26005010044139; МФО 899998, Казначейство України, № 37510000048781 до бюджету податковий борг в сумі 512483,26 (п'ятсот дванадцять тисяч чотириста вісімдесят три) гривні 26 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 24.04.2015 року.
Суддя Потабенко В.А.