Ухвала суду № 43760863, 22.04.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2015
Номер справи
295/15964/14-а
Номер документу
43760863
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Семенцова Л.М.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"22" квітня 2015 р. Справа № 295/15964/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Малахової Н.М.,

при секретарі Сидорук М.М. ,

за участю позивача та представника Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області та ОСОБА_4 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

17.10.2014 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області (далі - УПФ) щодо визначення їй розміру та виплати пенсії, включення до складу при перерахунку їй пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" інших виплат, а саме матеріальної допомоги для оздоровлення та індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі; зобов'язати УПФ здійснити перерахунок та виплату належної їй пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням всіх складових, що входять до інших виплат за останні 24 календарні місяці роботи, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з дня подання заяви та документів про перерахунок пенсії до управління, а саме з 16.04.2014 року відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення" та "Про державну службу" у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку пенсії державного службовця та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.

Ухвалою судді Богунського районного суду м.Житомира від 19.11.2014 року адміністративний позов в частині вимог за 16 квітня 2014 року залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 16.02.2015 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову УПФ у перерахунку пенсії ОСОБА_4 та зобов'язано його здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця ОСОБА_4 відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян з 17 квітня 2014 року.

Ухвалою суду від 02.03.2015 року внесено виправлення у резолютивну частину даної постанови, зазначивши, що позов задоволено частково; третій абзац викладено у наступній редакції: «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_4 відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % заробітної плати з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян з 01 травня 2014 року».

В апеляційній скарзі ОСОБА_4 просить постанову суду змінити зазначивши період, за який береться заробітна плата для обчислення пенсії, а також визначити дату перерахунку - з 17 квітня 2014 року. Апелянт УПФ, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову - про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 з 2011 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу". Пенсію позивачу обчислено без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян, оскільки, як вважає пенсійний орган, вказані виплати не входять до структури заробітної плати і не підлягають врахуванню при визначенні розміру пенсії (лист УПФ - а.с.15).

Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції закону до 01.10.2011) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За ч.6 вказаної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України "Про Пенсійне забезпечення" від 05.11.1991, №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР, нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, № 1058-IV, до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Згідно довідки департаменту фінансів Житомирської обласної державної адміністрації від 16.04.2014 р. №4.1-30 "Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", ОСОБА_4 за період з 01.03.2012 року по 28.02.2014 року виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.сп.53-54).

Крім цього, відповідно довідки департаменту фінансів Житомирської обласної державної адміністрації від 25.07.2014 року № 4.30/1 "Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", ОСОБА_4 за вищевказаний період, крім матеріальної допомоги на оздоровлення, також виплачувалась індексація доходів громадян. (а.сп.13-14).

Суд вірно зазначив, що оскільки на суми індексації та матеріальної допомоги були нараховані страхові внески, то вони підлягають врахуванню при розрахунку розміру пенсії. Відтак, відповідачем безпідставно не враховано вказані суми при обчисленні пенсії позивача та не проведено відповідний перерахунок.

Щодо визначення дати, з якої слід провести перерахунок розміру пенсії позивача, колегія суддів зазначає наступне.

За частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.04.2014 року ОСОБА_4 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку № 4.1-30 від 16.04.2014 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці підряд перед зверненням за пенсією. Згодом, актом перевірки УПФ щодо достовірності видачі довідки від 17.07.2014 року №362 було встановлено, що інформація, відображена у довідці № 4.1-30 від 16.04.2014 року, не відповідають даним особового рахунку, а саме: не відображено індексацію доходів громадян на загальну суму 12908,74 грн.

28.07.2014 року позивач повторно звернулася до відповідача із заявою, в якій просила повідомити, чи були включені в розрахунок при призначенні їй пенсії державного службовця згідно довідки про складові заробітної плати суми інших виплат, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та індексація доходів громадян. При цьому, відповідачу було надано довідку від 25.07.2014 року № 4.30/1 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці підряд перед зверненням за пенсією.

З огляду на те, що при першому зверненні до УПФ за перерахунком пенсії ОСОБА_4 подала довідку № 4.1-30 від 16.04.2014 року, в якій не було відомостей про отриману індексацію доходів громадян, тому відповідач не міг врахувати зазначену виплату при обчисленні розміру пенсії. Разом із цим, пенсійний орган був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації при отриманні довідки від 25.07.2014 року № 4.30/1, оскільки зазначені виплати були включені в цю довідку і на них нараховані страхові внески.

Відтак, право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення виникло з 01.05.2014 року, а додатково і з врахуванням індексації - з 01.08.2014 року, в силу приписів ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також, обгрунтованими є доводи позивача про те, що судом безпідставно не визначено період, за який береться розмір виплат, що включається в заробіток для обчислення пенсії.

Так, звертаючись з адміністративним позовом, ОСОБА_4 просила провести перерахунок пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням всіх складових, що входять до інших виплат за останні 24 календарні місяці роботи, проте суд помилково не зазначив про це у судовому рішенні, хоча вимога є обгрунтованою, з огляду на положення постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року.

Однак, суд першої інстанції вище вказане залишив поза увагою, не врахував при прийнятті постанови, тому вона підлягає зміні. Абзац третій резолютивної частини постанови слід викласти у наступній редакції: "Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 % заробітної плати, врахувавши усі складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 01 травня 2014 року, та індексації доходів громадян, починаючи з 01 серпня 2014 року".

У решті судове рішення підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області та ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" лютого 2015 р. змінити.

Абзац третій резолютивної частини постанови викласти у наступній редакції: "Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 % заробітної плати, врахувавши усі складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 01 травня 2014 року, та індексації доходів громадян, починаючи з 01 серпня 2014 року".

У решті судове рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "23" квітня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10004

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003

- ,