ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2015 року справа № 823/860/15
м. Черкаси
10 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мишенка В.В.,
при секретарі - Гордієнку Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Христинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Черкаській області (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути податковий борг у сумі 1201, 99 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач порушив вимоги Податкового кодексу України.
Позивач надав суду заяву про підтримання позовних вимог в повному обсязі та прохання розгляд справи здійснювати за відсутності представника позивача.
Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010р. № 2755-VI.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована 12.06.2002 року Христинівською районної державної адміністрації Черкаської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та з 12.06.2002 року перебуває на обліку в Христинівській ОДПІ як платник податків, що підтверджується довідкою позивача.
Згідно з п.п. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпункт 14.1.156. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначає податкове зобов'язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом, крім випадків, передбачених податковим законодавством. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п. 56.11. ст. 56 Податкового кодексу України грошове зобов'язання самостійно визначене платником податку оскарженню не підлягає.
Своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку, згідно п. 176.1. статті 176 Податкового кодексу України є одним з обов'язків платника податків.
Контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи (п. 41.1. статті 41 Податкового кодексу України).
Фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи (п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України).
Згідно п. 177.5.1 ст. 177 Податкового кодексу України авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах), та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати.( пп. 177.5.3 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що податковий борг фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб виник на підставі:
- звітного розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності за 2012 рік від 01.02.2013 (Додаток 5 до розділу ІІІ податкової декларації про майновий стан і доходи), де відповідач самостійно визначив розмір квартальних авансових платежів з податку, що підлягають сплаті до бюджету у наступному за звітним році у розмірі 186,25 грн.;
- звітного розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності за 2013 рік від 27.01.2014 (Додаток 5 до розділу ІІІ податкової декларації про майновий стан і доходи), де відповідач самостійно визначив розмір квартальних авансових платежів з податку, що підлягають сплаті до бюджету у наступному за звітним році у розмірі 76,88 грн.;
- звітної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік від 27.01.2014, де платник податків самостійно визначив суму податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 207,50 грн.
Визначені вище суми самостійно розрахованих податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб відповідачем в установлені чинним законодавством терміни не сплачено.
Як наслідок, заборгованість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, з урахуванням зменшення податкового зобовязання на 106 грн. (звітна податкова декларація за 2012 рік) та пені нарахованої у відповідності до ст. 129 Податкового кодексу України (облікова картка) в сумі 0,26 грн., а також боргу станом на 01.01.2013 рік - 47.71 грн. складає: 1201,99 грн. (47,71 (борг) + 639 (186,25*4-106) + 515, 02 (76,88 *4+207,5 + 0,26).
За змістом п.п. 14.1.175. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Всупереч вимогам чинного законодавства відповідач не сплатив суму заборгованості по податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою від зайняття підприємницькою діяльністю, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника, та податковими деклараціями, а тому податковий орган на адресу відповідача надсилав податкову вимогу форми "Ф" від 12.09.2014 року № 174-25.
Підпунктом 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Крім того, суд погоджується з доводами позивача щодо зміни відповідачем прізвища з ОСОБА_1 на ОСОБА_1, оскільки ідентифікаційний номер фізичної особи не змінився.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За зазначених обставин, суд дійшов висновку про достатність доказів та наявність підстав для задоволення позову, оскільки станом на час судового розгляду справи податковий борг в сумі 1201 грн. 99 коп. сплачений не був, а тому позовні вимоги Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,86,89,94,128,159 - 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1: 20000, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через Христинівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області: 20000, Черкаська область, м. Христинівка, вул. Гонти, 2 (ідентифікаційний код 38776330) податковий борг в сумі 1201 (одна тисяча двісті одна) грн. 99 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Уразі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В. Мишенко