Постанова № 43755022, 23.04.2015, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
23.04.2015
Номер справи
520/2203/15-а
Номер документу
43755022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

_____________________

Справа № 520/2203/15-а

Провадження № 2-а/520/121/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.04.2015 року

Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого-судді Куриленко О.М.,

за участю секретаря Баранової Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов заступника прокурора м. Одеси в інтересах дитини ОСОБА_1 до Одеської загальноосвітньої школи-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, третя особа Департамент освіти та науки Одеської міської ради, про стягнення недоплаченої одноразової допомоги,

ВСТАНОВИВ:

18.02.2015 року позивач звернувся до суду з позовом, який в подальшому уточнив та просив суд ухвалити рішення, яким при ухваленні судового рішення розглянути питання про порядок та спосіб стягнення коштів з відповідача з урахуванням затвердженої «Схеми фінансування галузі «Освіта» та ведення бухгалтерського обліку централізованими бухгалтеріями при казначейському обслуговуванні бюджету за затвердженими видатками»; стягнути з Одеської загальноосвітньої школи-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (місце реєстрації: вул. Дача Ковалевського, 85, 65038, м. Одеса) недоплачену одноразову грошову допомогу у розмірі 7469, 50 гривень шляхом стягнення суми через Департамент освіти та науки Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул.. Канатна, 134) за реквізитами р/р 35418009032293, Код ЄДРПОУ 02145398, МФО 828011, ГУДКСУ в Одеській області; у разі набрання постановою чинності, вона є підставою для Департаменту освіти та науки Одеської міської ради здійснити виплату суми ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Свій позов позивач обґрунтовує тим, що позовна заява, як захід прокурорського реагування, пред'явлена на захист прав та інтересів особи з числа дітей-сиріт ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка не має спеціальної юридичної освіти, відноситься до соціально незахищеної категорії населення, не має рідних, які б піклувалися про її добробут, а тому прокуратурою прийнято рішення про звернення до суду із позовною заявою про захист її порушених прав.

Вказане і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представник прокуратури м. Одеси у судове засідання зявилась, позов підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність, однак, жодних доказів на підтвердження цього суду не надав.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що 01.07.1999 року народилась ОСОБА_1, про що Відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції м. Одеси в Книзі реєстрації народжень 03 березня 2007 року зроблено відповідний актовий запис за № 14.

Відомості про батьків в актовий запис про народження внесені згідно з розпорядженням Київської райадміністрації № 178 від 28.02.2007 року, відповідно до ч. 2 ст. 135 СК України.

На підставі розпорядження Київської районної адміністрації Одеської міської ради № 442 від 25.04.2007 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 було влаштовано до дитячого державного закладу на повне державне забезпечення.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі - Закон України), заходи соціальної допомоги дітей-сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.

Згідно із ч. 1 ст. 8 Закону України, держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.

Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України, випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років становить 1286 грн.

Виходячи з вищенаведеної норми, випускникам шкіл-інтернатів з категорії дітей, позбавлених батьківського піклування у віці до 18 років, в тому числі, ОСОБА_2, при випуску з навчального закладу має бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, тобто в сумі не менше 7716 грн.

Відповідно до інформації, наданої Департаментом освіти та науки ОМР, випускниці Одеської загальноосвітньої школи-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, було виплачено одноразову допомогу в сумі 246 50 грн., що передбачено підпунктом 1 п. 13 Постанову Кабінету Міністрів України "Про поліпшення виховування, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" № 226 від 05.04.1994 року.

Як встановлено в пп. 1 п. 13 постанови Кабінету Міністрів України "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування" № 226 від 05.04.1994 року зі змінами та доповненнями, дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа, а також учням та студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків і перебували на повному державному утриманні в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, при вступі на навчання до професійно-технічних та вищих навчальних закладів видається безоплатно за рахунок коштів тих закладів, які вони закінчили, комплект нового одягу і взуття на суму не менш як 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також грошова допомога в розмірі не менш як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Учні та студенти зазначеної категорії зараховуються на повне державне утримання в навчальних закладах, до яких вони вступили, і в період навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів забезпечуються безоплатно продуктами харчування, одягом, взуттям і м'яким інвентарем за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів.

Відповідно до положень ст. 25 Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" порядок відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів.

Статтею 39-9 вказаного вище Закону встановлено, що порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повне державне забезпечення відповідно до статті 8 цього Закону при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу відповідно до норм забезпечення випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Норми ст. ст. 25, 39-9 Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" регулюють правовідносини щодо відшкодування навчальним закладам або відповідним установам, в яких виховуються та навчаються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, понесених ними витрат на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, та не розповсюджуються на правовідносини навчальних закладів з їх випускниками, що є предметом спору по даній справі.

Крім того, як встановлено в ст. 3 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" одними із основних принципів державної політики в частині соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є захист прав і інтересів таких дітей, а також забезпечення соціально-правових гарантій.

Положеннями статті 4 зазначеного Закону передбачено, що заходи щодо соціального захисту даної категорії дітей гарантується, забезпечується і охороняються державною.

В п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Крім того, відповідно до положень ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи з вищенаведеного, а також з урахуванням загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування".

Таким чином, суд вважає, що адміністрація Одеської загальноосвітньої школи-інтернат №5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області при складанні кошторису для виплати грошової допомоги випускниці школи-інтернату ОСОБА_1 неправомірно керувалась пп. 1 п. 13 Постанови Кабінету міністрів України "Про поліпшення виховування, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування"№ 226 від 05.04.1994 року.

А від так, суд вважає доведеним той факт, що Одеська загальноосвітня школа-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області не донарахувала вихідну допомогу дитині, позбавленій батьківського піклування, ОСОБА_1 як випускниці вказаного навчального закладу, чим порушено її право.

Згідно ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ч. 2 ст. 71 КАС України визначає особу, на яку покладається тягар доказування - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах у повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином в адміністративних справах тягар доказування покладається саме на відповідача, а представник Одеської загальноосвітньої школи-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області належних і допустимих доказів для спростування позовних вимог не надав.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги прокурора в інтересах ОСОБА_1 про стягнення одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування".

Проте вирішуючи справу по суті суд враховує положення ч. 2 ст. 11 КАС України відповідно до якої суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи той факт, що розгляд даної справи стосується прав та інтересів дитини сиріти, суд виходить за рамки позовних вимог та вважає за необхідне зобовязати Одеську загальноосвітню школу-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області нарахувати та сплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування", у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, з урахуванням сплаченої суми допомоги у розмірі 246, 50 гривень .

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування", ст.ст. 6-12, 159-161 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов заступника прокурора м. Одеси в інтересах дитини ОСОБА_1 до Одеської загальноосвітньої школи-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, третя особа Департамент освіти та науки Одеської міської ради, про стягнення недоплаченої одноразової допомоги задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Одеської загальноосвітньої школи-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування".

Зобов'язати Одеську загальноосвітню школу-інтернат № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області нарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування", у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" та виплатити з урахуванням проведених виплат в сумі 7469 грн. 50 коп.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Куриленко О. М.