ЄУН №337/1846/15-а
№2-а/337/65/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2015 року Суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Сидорова М.В.
розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Запоріжжя справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
08.04.2015р. ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя (далі УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя) про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що їй з 25 січня 2011 року в УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя призначена пенсія державного службовця. Після призначення пенсії вона продовжила працювати, в червні 2013 року звільнилась за власним бажанням. З 01 липня 2013 року за її заявою з додаванням довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя перераховано пенсію. При цьому відповідачем при призначенні та перерахунку пенсії державного службовця певні складові заробітної плати, на які нараховувався та сплачувався внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. збір на загальнообовязкове державне соціальне страхування, не були враховані.
17 березня 2015 року вона звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії державного службовця з 01.07.2013р. надавши відповідну довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», де зазначені «інші виплати», які входили до складу заробітної плати та на які нараховувався та сплачувався внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. збір на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зокрема, це суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, компенсації за невикористану відпустку, сума вихідної допомоги. Листом від 30 березня 2015 року за №80/3-9 відповідачем їй було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», з чим вона не погоджується та вважає такі дії відповідача неправомірними.
Позивач вважає, що отримувані нею, як застрахованою особою, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування та збір на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, суми грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю, суми компенсації за невикористану відпустку та суми вихідної допомоги, мають бути враховані в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії.
Просить визнати протиправними дії відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії вказаних сум «інших виплат», що входили до складу заробітної плати для призначення пенсії, на які нараховувався та сплачувався внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. збір на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зобовязати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з розрахунку 85% заробітної плати починаючи з 01 липня 2013 р. з урахуванням вказаних виплат.
Ухвалою суду від 09.04.2015р. по даній справі відкрито скорочене провадження.
Представник УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя надав суду письмові заперечення де зазначив, що ОСОБА_1 з 25.01.2011 року перебуває на обліку та отримує пенсію в УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя відповідно до положень Закону України «Про державну службу. 17 березня 2015 року позивач звернулась до управління з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат» з 01.07.2013р, Управлінням було відмовлено в такому перерахунку відповідно до Закону України «Про державну службу», який чітко визначає структуру заробітної плати державних службовців та порядок призначення пенсій цих категорій працівників. Так, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань носить разовий характер та не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст.33 ЗУ «Про державну службу», а факт утримання із суми матеріальної допомоги збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Крім того, відповідно до постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» матеріальна допомога як складова заробітку для обчислення пенсії державним службовцям, не передбачається. Вважає дії УПФУ правомірними. Також зазначено, що з вимогами про здійснення перерахунку пенсії за період з 01.07.2013р. по 17.03.2015р. позивач звернулась поза межами строків, встановлених ст.99 КАС, тому позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду, а в задоволенні вимог про перерахунок пенсії державного службовця за період з 17.03.2015р. слід відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що з 25.01.2011р. позивачу призначена пенсія як державному службовцю в розмірі 85% від заробітної плати та вона перебуває на обліку в УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя.
Вказані обставини не є спірними.
Судом встановлено, що 17.03.2015р. позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державного службовця за сумлінну безперервну працю, компенсації за невикористану відпустку та вихідної допомоги, надавши довідку, видану Запорізькою міською радою від 17.03.2015р., про складові її заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з розшифровкою графи «інші виплати», що не заперечується відповідачем.
Згідно довідки Запорізької міської ради від 17.03.2015р. виданої на імя ОСОБА_1 про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з розшифровкою графи «інші виплати», до інших виплат входять: матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода, компенсація відпустки та вихідна допомога.
Також в довідці зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Листом УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя від 30.03.2015р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Вищенаведені обставини також не є спірними.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовця: призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиній внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Згідно з ч.2 ст. 33 того ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій, які мають спеціальні звання» розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат,доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість відповідачем застосовані положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, ці виплати необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.
Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21- 430а11), яка з урахуванням ч. 2 ст. 244-2 КАС України обов'язково враховується при винесенні рішення по справі.
Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови здійснити позивачу перерахунок пенсії, призначеної як державному службовцю, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державному службовцю та вихідної допомоги, є протиправними, оскільки вчинені не на підставі Закону, і такими, що порушують законне право позивачки на отримання пенсії більшого розміру. У звязку з чим суд вважає необхідним зобовязати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат зазначених у довідці від 17.03.2015 року, виданій Запорізькою міською радоюпро складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Однак, визначаючи дату, з якої слід провести перерахунок пенсії, суд зазначає, що згідно положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи, що предметом даного спору є незаконна відмова позивачу в перерахунку пенсії за її заявою, виходячи із специфіки спірних правовідносин щодо проведення перерахунку пенсії, яка передбачає необхідність звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії, надання певних довідок про розмір заробітку, з якого підлягає обчисленню розмір пенсії, враховуючи положення ч.4 ст.45 вищевказаного Закону, враховуючи дату звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії, а саме 17.03.2015р. - що не спростовано відповідачем, суд зазначає, що в даному випадку захист порушеного права позивача підлягає з 01.04.2015 року.
Керуючись ст. 19 Конституції України,ст.33,37,37-1 Закону України «Про державну службу»,ст.2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.2,7,71,94,99,159-163,183-2,244-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії як державному службовцю з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державному службовцю та вихідної допомоги.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця із розрахунку 85% заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державному службовцю та вихідної допомоги, зазначених у довідці від 17.03.2015 року виданій Запорізькою міською радою,про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з яких сплачено страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.04.2015р.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами та іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: М.В.Сидорова
24.04.2015