Справа № 379/135/15-а
2-а/379/22/15
Категорія 90
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2015 року м.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Бабоїд О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні, перерахунку та виплаті щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком та зобов'язати призначити перерахувати та виплатити їй з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року пенсію в такому розмірі. Постанову допустити до негайного виконання.
Відповідач, у запропонований судом строк подав заперечення, за яким позов вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Суд встановив, що ухвалою судді Таращанського районного суду від 22.01.2015 року відмовлено у відкритті провадження в справі № 2-а/379/22/15 адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Проте, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2015 року ухвалу суду від 22.01.2015 року було скасовано та направлено для продовження розгляду.
Ухвалою судді Таращанського районного суду від 14.04.2015 року в частині позовних вимог про перерахунок пенсії за період з 01 січня 2014 року по 21 липня 2014 року було залишено без розгляду, в частині позовних вимог про перерахунок пенсії за період з 21 липня 2014 року по 31 грудня 2014 року відкрито провадження у справі.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, є непрацюючим пенсіонером, який постійно проживає у зоні посиленого радіаційного контролю, що підтверджено копією посвідчення та копією паспорта з відміткою про реєстрацію.
09.01.2015 року позивачка звернулася до відповідача із проханням провести перерахунок її пенсії відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, листом № 424/03 від 16.01.2015 року відповідач відмовив позивачці в такій доплаті, посилаючись на норми ст. 116 Бюджетного кодексу України та постанову Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до постанови Таращанського районного суду від 16.02.2011 року у справі №2-а-1772/2011 р. за позовом позивачки до відповідача про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат, яка набрала законної сили, відповідача зобов'язано з 04.09.2010 року призначити позивачці доплату до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати та провести з 31.07.2010 року перерахунок та виплату додаткової пенсії, відповідно до ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком, визначеної на підставі ч.1 ст.28 Закону України «Про державнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично виплачених сум. Дана постанова суду набрала законної сили.
Тобто відповідача зобов'язано здійснювати такий перерахунок без зазначення кінцевої дати.
Згідно ст. 124 Конституції України та частини 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ст. 8 Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, невиконання відповідачем дій вказаних в рішеннях суду не може бути підставною для звернення до суду з даним позовом, оскільки воно є наслідком чинного на той час правового регулювання, не обмежує волю законодавчого органу в майбутньому та не змінює правове регулювання суспільних відносин на майбутнє.
Рішення суду не може вичерпати свою дію в зв'язку зі зміною правового регулювання виплати даних доплат відповідно до закону, оскільки така позиція прямо суперечить вимога Конституції України (ст. ст. 8, 22), що має найвищу юридичну силу та КАС України (ст. 14).
Згідно ст. 19 Конституція України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зміни до ст. ст. 39, 50, 51, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» внесені на підставі ЗУ № 3491 від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Державного бюджету України в 2011 році» п. 4 прикінцевих положень якого встановлено, що у 2011 році норми і положення даних статтей застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених КМ України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України.
Крім того, на підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набув чинності 3 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 54 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, вивчивши матеріали справи, у спорі між тими самими сторонами (позивачка та УПФ України в Таращанському районі), про той самий предмет (перерахунок пенсії у відповідності до вимог ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи») і з тих самих підстав (виплата пенсії у меншому розмірі, ніж це передбачено, за певний період) є рішення суду, яке набрало законної сили та в якому період, за який зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити доплату до пенсії та додаткову пенсію, визначений датою початку такого перерахунку та виплати, без зазначення кінцевої дати нарахування та виплати, тобто враховуючи періодичність пенсії, виплата якої не обмежена у часі, суд не обмежив орган, відповідальний за здійснення нарахування і виплати (УПФУ у Таращанському районі Київської області), певним часовим проміжком, прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому розглянувши поданий позов, суд фактично повторно вирішить спір, який вже вирішено судом.
Вважаю, що вимоги позивачки про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні, перерахунку та виплаті та зобов'язанні призначити, перерахувати та виплатити їй доплату до пенсії та додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 21 липня 2014 року по 31 грудня 2014 року не підлягають задоволенню.
Судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 73,08 грн суд, відповідно до ст. 99 КАС України, залишає за позивачкою.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 8-11, 14, 18, 62, 71, 99, 159,160, 161, 162, 183-2, 186, 256 КАС України, ст.ст. 39, 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 71, 72 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VI, ЗУ «Про судовий збір» , -
ПОСТАНОВИЛА:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії в період з 21 липня 2014 року по 31 грудня 2014 року в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області шляхом подачі, в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.
Суддя:О. М. Бабоїд