Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1411/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2015 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Смиковська Л. О.
з секретарем Деменчук О. Г.,
представником позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить визнати незаконними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області. Скасувати постанову від 09 квітня 2015 року про накладення штрафу. Свої вимоги мотивує тим, що постанова про накладення штрафу прийнята безпідставно, оскільки рішення суду про стягнення коштів з УПФУ та рішення судів з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення , надання, одержання пенсійних виплат виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства. Окрім того, відсутність бюджетного фінансування проведення виплат в розмірі визначеному судовим рішенням та повноважень органу Державної виконавчої служби щодо здійснення примусового виконання даної категорії судових рішень свідчить про існування поважних причин для невиконання такого рішення.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просить його задовольнити з підстав викладених у позові.
Представник відповідача в судове засіданні не зявився, будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомив, про розгляд справи у їх відсутність не клопотав. Надіслав матеріали виконавчого провадження.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - субєкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду справи, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в судовому засіданні докази, встановив наступне.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ в Житомирській області від 16.02.2015 року було відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа № 286/3150/14 а, виданого Овруцьким районним судом про зобовязання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року ОСОБА_2 підвищення до пенсії, у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» щомісячно;
додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю у відповідності до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно;
пенсії, як інваліду 3-ї групи, щодо якого встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру 6-ти мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно;
підвищення до пенсії як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.
06.04.2015 року до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі була направлена вимога державного виконавця терміново в строк до 16.04.2015 року виконати рішення суду та надати підтверджуючі документи про його виконання. У разі невиконання рішення суду надати пояснення про причини невиконання, а також вказати суму проведеного перерахунку.
На адресу начальника відділу примусового виконання рішень позивачем було направлено повідомлення про здійснений на виконання рішення суду перерахунок ОСОБА_2, яке отримано відповідачем 08.04.2015 року.
16.04.2015 року на адресу начальника відділу примусового виконання рішень позивачем було направлено повідомлення про здійснений на виконання рішення суду перерахунок ОСОБА_2 Також зазначено, що виплата нарахованих коштів не проведена у звязку з відсутністю фінансування з Державного бюджету.
07.04.2015 року на адресу начальника відділу примусового виконання рішень була направлена вимога ОСОБА_2 накласти арешт на рахунки УПФ в Овруцькому районі в сумі, достатній для виконання рішення суду.
Постановою від 09.04.2015 року державний виконавець, керуючись ст. ст. 11, 89 Закону України «Про виконавче провадження», наклав штраф на Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в розмірі 680,00 гривень за невиконання рішення суду.
Вирішуючи спір суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст. 19 Закону "Про виконавче провадження" державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження та їх клопотання, має право в т.ч. одержувати необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки, іншу інформацію; звертатися до органу, який видав виконавчий документ, за роз'ясненням рішення, порушувати клопотання про встановлення чи зміни порядку і способу виконання, відстрочку та розстрочку виконання рішення; вимагати від службових осіб боржників юридичних осіб відомості та пояснення по фактах невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи інших порушень вимог законодавства про виконавче провадження.
Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладання провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.
Статтею 11 цього Закону визначено права та обов'язки державного виконавця. Зокрема, державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу.
Згідно ч. 1 ст. 89 цього ж Закону України, у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, державний виконавець виносить постанову про накладення на боржника юридичну особу штраф у розмірі від сорока до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк для виконання.
Виходячи з вищевикладеного, для прийняття рішення щодо застосування санкцій, передбачених частиною першою статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець повинен встановити два факти: по-перше, що судове рішення не виконано, по-друге, що рішення суду не виконано без поважних на то причин.
З матеріалів справи вбачається, що управління Пенсійного фонду України у Житомирській області виконало рішення Овруцького районного суду, на підставі якого було видано виконавчий лист №286/3150/14 від 03.10.2014 року частково, оскільки, як вбачається із його повідомлення на адресу відповідача, проведено лише перерахунок, в той час як у виконавчому листі зазначено іще й виплату.
Окрім того, державним виконавцем надавався позивачу строк для виконання рішення суду до 16.04.2015 року. Однак, уже 09.04.2015 року, не дочекавшись установленого строку виконання, державний виконавець прийняв постанову про накладення арешту, не дотримавшись вимог ч.1 ст.89 Закону України «Про виконавче провадження».
В матеріалах справи відсутні також докази про проведення зі сторони відповідача будь-яких заходів по виконанню рішення суду. Зокрема, відсутні докази, щодо: встановлення ним відсутності поважності причин щодо невиконання рішення суду; вимоги від службових осіб боржників юридичних осіб відомостей та пояснень по фактах невиконання рішень та ін. Ці причини зазначені у листі позивача до відповідача від 16.04.2015 року. Як наслідок цього, вони не були враховані державним виконавцем при прийнятті постанови від 09.04.2015 року.
Таким чином, зважаючи на викладене суд вважає, що Державним виконавцем передчасно винесено постанову про накладення штрафу, оскільки ним не в повній мірі вчинено заходи по виконанні рішення суду, а тому його рішення є неправомірним, і як наслідок цього постанова про накладення штрафу від 09.04.2015 р. ВП № 46484085 підлягає скасуванню.
За таких обставин, позов підлягає до повного задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1,5,11,19,35,89 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 18,71,128,162,163,181 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу задовольнити повністю.
Визнати неправомірним рішення державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області про накладення на Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі штрафу у розмірі 680,00 грн.
Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 09 квітня 2015 року щодо накладення на управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі штрафу у виконавчому провадженні ВП № 46484085.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст рішення виготовлено 22.04.2015 року.
Суддя:
ОСОБА_3