ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" квітня 2015 р. м. Київ К/800/51850/14
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівМаслія В. І., Черпіцької Л. Т.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області (Закарпаттярибохорона) на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року у справі за позовом Закарпатського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області (Закарпаттярибохорона), третя особа: Громадська організація "Природоохоронна організація рибалок "Берегфіш" про визнання незаконними та скасування актів,
встановив:
Закарпатський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся з позовом до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області (Закарпаттярибохорона), в якому, з урахуванням змінених позовних вимог, просив: визнати незаконним на скасувати дозвіл № 001 на спеціальне використання риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах Закарпатської області (крім промислового лову) від 25 березня 2013 року, виданий Управлінням ГО «ПОР «Берегфіш»; визнати незаконним та скасувати наказ Управління № 20 від 27 лютого 2013 року «Про визначення водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства на умовах спеціального використання в зоні контролю Закарпаттярибоохорони»; визнати незаконними дії начальника Управління по укладанню договору про співпрацю з організації спортивного та любительського рибальства і проведення робіт з охорони, використання і відтворення рибних запасів на водоймі (ділянці водойми) з ГО «ПОР «Берегфіш» від 01 березня 2013 року.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2014 року в задоволені позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково: визнано незаконним дозвіл №001 на спеціальне використання риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах Закарпатської області (крім промислового лову) від 25 березня 2013 року, виданий Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області Громадській організацій «Природоохоронна організація рибалок «Берегфіш»; визнано незаконним та скасувано наказ Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області № 20 від 27 лютого 2013 року «Про визначення водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства на умовах спеціального використання в зоні контролю Закарпаттярибоохорони»; визнано незаконними дії начальника Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області по укладанню договору про співпрацю з організації спортивного та любительського рибальства і проведення робіт з охорони, використання і відтворення рибних запасів на водоймі (ділянці водойми) з Громадською організацією «Природоохоронна організація рибалок «Берегфіш» від 01 березня 2013 року; в решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просив скасувати його та залишити в силі рішення суд першої інстанції.
Заперечень не надходило.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що 27 лютого 2013 року Управлінням видано наказ № 20 «Про визначення водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства на умовах спеціального використання в зоні контролю Закарпаттярибоохорони», яким затверджено, в тому числі визначену Науково-біологічним обґрунтуванням ІРГ НААН України, ділянку річки Боржава в межах Берегівського району для любительського і спортивного рибальства на умовах спеціального використання (платного рибальства) в зоні контролю Управління.
Також п. 2 даного наказу погоджено режими рибогосподарської експлуатації ділянки річки Боржава у відповідності до Науково-біологічного обґрунтування Інституту рибного господарства Української академії аграрних наук від 01 листопада 2012 року на умовах спеціального використання (платного рибальства); п. 3 наказу зазначено, що на визначеній науково-біологічним обґрунтуванням ділянці рибогосподарської водойми річки Боржава, організацію любительського і спортивного рибальства ГО «ПОР «Берегфіш» здійснювати на умовах спеціального використання водних біоресурсів (платного рибальства) згідно з Правилами любительського і спортивного рибальства.
Згідно із п. 4 наказу любительське рибальство на ділянці річки Боржава в межах Берегівського району здійснювати на засадах спеціального використання за спеціальними дозволами органів рибоохорони. В решті користування здійснювати згідно з Правилами любительського і спортивного рибальства.
01 березня 2013 року між Управлінням та третьою особою укладено договір про співпрацю, предметом якого є співпраця з організації спортивного та любительського рибальства та проведення робіт з охорони, використання і відтворення рибних запасів на ділянці річки Боржава в межах Берегівського адміністративного району на умовах та в порядку, визначених «Науково-біологічним обгрунтуванням».
У п. 1.4 договору зазначено, що на території, закріпленій за ГО «ПОР «Берегфіш», діють платні дозволи на любительське і спортивне рибальство, що видаються Управлінням громадянам, які не являються членами ГО «ПОР «Берегфіш».
25 березня 2013 року на підставі заяви від 28 лютого 2013 року ГО «ПОР «Берегфіш» Управлінням видано Дозвіл № 001 на спеціальне використання риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах Закарпатської області (крім промислового лову), терміном з 25 березня по 31 грудня 2013 року.
Відповідно до листа Берегівської районної державної адміністрації від 20 травня 2013 року за № 02-20/200 проінформовано прокурора Закарпатської області про видання відповідачем наказу від 27 лютого 2013 року за № 20, яким ділянку річки Боржава в межах Берегівського району (32 км) визначено такою, на якій спортивне і любительське рибальство здійснюється на умовах спеціального використання (платного рибальства). Та зазначено, що вказана водойма у передбаченому законом порядку у користування не передавалась.
Не погоджуючись з актами відповідача, прокурор заявив цей позов.
Відмовляючи в позові, суд першої інстанції визнав правомірними оскаржуваний дозвіл та наказ, та, як наслідок, правомірність дій щодо укладення спірного договору.
Суд апеляційної інстанції дійшов протилежного висновку, тому позов задовольнив.
Колегія суддів касаційної інстанції не погоджується з висновками апеляційного суду.
Згідно із ст. 24 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" № 3677-VI (далі - Закон № 3677-VI) дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, крім видів водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України. Строк дії дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) становить п'ять років.
Частиною 1 ст. 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" передбачено, що територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади можуть утворюватись, ліквідовуватись, реорганізовуватись керівником центрального органу виконавчої влади як структурні підрозділи апарату центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, та Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 563, завданням територіальних органів є реалізація повноважень міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
19 квітня 2012 року відповідно до наказу Державного агентства рибного господарства України № 196 затверджено Положення про Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області (далі - Положення про Управління).
Відповідно до п. 1 Положення про Управління, останнє є територіальним органом Державного агентства рибного господарства України, який діє у його складі та йому підпорядковується.
Відповідно до п.п. 3, 4 підпунктів 4.1, 4.3, 4.4 Положення про Управління, основним завданням Закарпаттярибоохорона є реалізація повноважень Державного агентства рибного господарства України у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності. Закарпаттярибоохорона в межах визначеного району діяльності та відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає, переоформляє, видає дублікати та анулює передбачені законом документи дозвільного характеру; видає та скасовує передбачені законодавством документи на право добування водних ресурсів; погоджує режим рибогосподарської експлуатації водних об'єктів.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач - Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області - є повноважним органом щодо видачі дозволу на спеціальне використання риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах Закарпатської області (крім промислового лову).
У подальшому, відповідно до ст. 24 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" прийнята постанова КМ України від 30 жовтня 2013 року № 801 "Про затвердження Порядку видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення, видачі дубліката та анулювання зазначеного дозволу", відповідно до приписів якої (п. 2) дозвіл видається на кожний рибогосподарський водний об'єкт (його частину) Держрибагентством або його територіальним органом (далі - дозвільний орган), дозвіл видається, зокрема, територіальним органом суб'єктові господарювання для здійснення промислового рибальства, вилову водних біоресурсів у науково-дослідних, науково-промислових, дослідно-конструкторських цілях, а також визначення їх санітарно-епідеміологічного стану, меліоративного вилову водних біоресурсів з метою формування їх оптимального видового та вікового складу, вилову водних біоресурсів з метою отримання біологічного матеріалу для штучного відтворення їх запасів та здійснення аквакультури, любительського і спортивного рибальства у водних об'єктах загального користування, що перевищує встановлені обсяги безоплатного вилову.
За таких обставин, видаючи 25 березня 2013 року громадській організації "Природоохоронна організація рибалок "Берегфіш" дозвіл № 001 на спеціальне використання риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах Закарпатської області, (крім промислового лову), відповідач діяв у межах, встановлених чинним законодавством, а відтак висновки суду апеляційної інстанції є помилковими.
Відповідно до п. 3 ч. 2, п. 5 ч. 1 та п. 6 Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 1998 року за № 1126, у разі коли водні живі ресурси зосереджуються у певних місцях на рибогосподарських водоймах протягом тривалого часу, любительське і спортивне рибальство здійснюється за плату та за наявності дозволу на спеціальне використання водних живих ресурсів із застосуванням певних знарядь їх лову (добування) на окремих ділянках рибогосподарських водойм у визначені терміни та з обов'язковим дотриманням правил рибальства і норм вилову. Рибогосподарські водойми (їх ділянки) та умови використання водних живих ресурсів для любительського і спортивного рибальства визначаються органами рибоохорони Держрибагентства на підставі біологічних та наукових обґрунтувань. Рибогосподарські водойми (їх ділянки) можуть надаватися в установленому законодавством порядку громадським організаціям для здійснення любительського і спортивного рибальства.
Судами встановлено, що наявне науково-біологічне обґрунтування порядку спеціального використання іхтіофауни ділянки річки Боржава в межах Берегівського району Закарпатської області розроблене інститутом рибного господарства Національної академії аграрних наук.
Відповідно до пунктів 7-11 Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 року за № 1192, який діяв на час виникнення спірних відносин, загальне використання водних живих ресурсів здійснюється без їх вилучення із природного середовища, за винятком любительського і спортивного рибальства у визначених для цих цілей водоймах (їх ділянках) загального користування. До спеціального використання водних живих ресурсів належать усі їх види користування, за винятком любительського і спортивного рибальства у водоймах (їх ділянках) загального користування, що здійснюються з їх вилученням (виловом, добуванням, збиранням) із природного середовища. До спеціального використання водних живих ресурсів належить, зокрема, любительське і спортивне рибальство, що здійснюється поза межами визначених для цих цілей водойм (їх ділянок) загального користування. Спеціальне використання водних живих ресурсів здійснюється за спеціальним дозволом і за плату, порядок визначення якої встановлюється Кабінетом Міністрів України. Дозвіл на спеціальне використання водних живих ресурсів - це офіційний документ суворої звітності, який засвідчує право користувача на спеціальне використання визначених водних живих ресурсів у межах затверджених лімітів (виділених квот).
Статті 46 і 47 Водного кодексу України регулюють види водокористування та умови загального водокористування, а тому здійснення любительського і спортивного рибальства, в тому числі і на умовах спеціального використання водних біоресурсів, не потребує передачі водойм чи їх частини в оренду.
Враховуючи наведене, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано норму матеріального права, що призвело до скасування законного рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Закарпатській області задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року скасувати та залишити в силі постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2014 року.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: