ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.04.2015р. м. Київ К/800/18212/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2014 року у справі № 812/9457/13-а за позовом публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. Г.Г. Капустіна" до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа: Лисичанська територіальна організація профспілки працівників вугільної промисловості України про скасування рішень, -
в с т а н о в и л а:
Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. Г.Г. Капустіна" звернулось в суд з позовом до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому просило: скасувати рішення №05-09-3713 за результатами розгляду скарги від 28.10.2013 року; скасувати рішення №135/04-09-3353 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 08.10.2013 року в частині повернення коштів Фонду у сумі 5147,60 грн та застосування фінансових санкцій у сумі 2573,80 грн за оплату листків непрацездатності при змінному графіку роботи працівників.
Позовні вимоги мотивовано тим, що за результатами проведеної перевірки, відділом виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення №135/04-09-3353 від 08.10.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Позивач, не погодившись з вказаним рішенням в частині повернення коштів і застосування фінансових санкцій за порушення пунктів 15, 16 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266, подав скаргу, за результатами розгляду якої, рішенням №05-09-3713, у задоволенні скарги відмовлено. Позивач вважає, що з його боку не було порушень законодавства України, в частині призначення, розрахунку і виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, застрахованим особам, період втрати працездатності яких, згідно графіку роботи у третю зміну, припадає на два дні, а відтак оскаржувані рішення підлягають скасуванню.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2014 року, позовні вимоги задоволено частково: скасовано рішення №135/04-09-3353 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій від 08.10.2013 року в частині повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за оплату листків непрацездатності при змінному графіку роботи, основний розмір - 5147,60 грн та штрафні санкції - 2573,80 грн.; в іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та відмовити у позові.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля", код ЄДРПОУ 32359108, є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Лисичанської міської ради 30.01.2003 року за №13811060061000049, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, та в своїй структурі має відокремлений підрозділ "Шахта імені Г.Г. Капустіна" без права юридичної особи.
На підставі наказу виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 03.09.2013 року №377, згідно направлення від 05.09.2013 року №173 головними спеціалістами контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову документальну перевірку по коштам Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відокремленого підрозділу "Шахта ім. Г.Г. Капустіна" за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, за результатами якої 20.09.2013 року складено акт №04-12-173.
Відповідно до акту перевірки, серед іншого, відповідачем встановлені порушення пунктів 15, 16 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266, пункту 2 Порядку оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року №439, в частині призначення, розрахунку і виплаті пособій у робочих днях при змінному графіку праці, для застрахованих осіб, період втрати працездатності яких, згідно графіку роботи у третю зміну, припадає на два дні, у зв'язку з чим неправомірно використані кошти Фонду у 63 випадках на загальну суму 5147,60 грн, а відтак дану суму, а також 50% штрафу (сума 2573,80 грн) за дане порушення належить сплатити на рахунок Фонду.
Позивач, не погодившись з висновками вказаного акту, надіслав на адресу виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заперечення № 1278 від 27.09.2013 року, однак листом №05-09-3367 від 08.10.2013 року вказані заперечення залишені без задоволення.
Рішенням №135/04-09-3353 від 08.10.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, зобов'язано відокремлений підрозділ "Шахта імені Г.Г. Капустіна" публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" повернути Фонду неправомірно витрачені страхові кошти у розмірі 8660,86 грн та накладено на позивача штрафні санкції у сумі 4330,43 грн (50% від неправомірно витрачених страхових внесків)
Позивач, не погодившись з рішенням №135/04-09-3353 від 08.10.2013 року, подав скаргу до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка, в свою чергу, рішенням №05-09-3713 від 28.10.2013 року відмовило у задоволенні скарги.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що оплата тимчасової непрацездатності працівникам повинна проводитися за всю тривалість робочої зміни, яка переходить на другу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатною.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Як зазначено судами попередніх інстанцій, відповідно до табелів виходів за квітень 2011-червень 2013 року та листків непрацездатності 60 працівників відокремленого підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", останній день хвороби вказаних осіб припадав на початок зміни, яка закінчувалась у день, який визначено у листках непрацездатності як день "стати до роботи".
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.
Згідно зі статтею 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 1.3 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 року №189, випадком тимчасової непрацездатності вважається тимчасова непрацездатність, яка триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми тощо, підтверджується видачею листка непрацездатності, заповненого у відповідності до вимог чинного законодавства, з можливим продовженням лікування в одному або декількох закладах охорони здоров'я до відновлення працездатності, що підтверджується закриттям листа непрацездатності - "Стати до роботи" (у графі "Стати до роботи" зазначається число і місяць, коли працівнику слід приступати до роботи).
Отже, оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266, сума страхових виплат застрахованій особі та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця розраховується шляхом множення суми денної (годинної) виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної (середньогодинної) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачено законодавством, на кількість: днів (годин), які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи), - для допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця.
Згідно з пунктом 15 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266, у разі, коли робочий час підсумовується або його облік ведеться в годинах, а також, коли в місяцях розрахункового періоду, за який обчислюється середня заробітна плата, або в періоді, за який виплачується допомога, встановлюється неповний робочий день, для розрахунку застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця застосовується середньогодинна заробітна плата.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року №455, листок непрацездатності у разі захворювання чи травми видається на весь період тимчасової непрацездатності, до її відновлення або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією.
При втраті працездатності внаслідок захворювання або травми лікуючий лікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може видавати листок непрацездатності особисто терміном до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів.
Якщо непрацездатність триває понад 10 календарних днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі - ЛКК, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого, з періодичністю не рідше 1 разу на 10 днів, але не більше терміну, встановленого для направлення до МСЕК.
В окремих випадках, коли захворювання вимагає тривалого лікування, наприклад у разі важких травм та туберкульозу періодичність оглядів ЛКК з продовженням листка непрацездатності може бути не рідше 1 разу на 20 днів залежно від тяжкості перебігу захворювання.
Пунктами 1, 3.12, 3.13 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року №532/274/136-ос/1406, визначено, що листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
У графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі листка непрацездатності (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.
У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.
У відповідності до статей 57, 58, 139, 142 Кодексу законів про працю України час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачаються правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності з законодавством.
При змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності.
Працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил.
Таким чином, працівники зобов'язані дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку, тобто працівник зобов`язаний після відновлення працездатності приступити до роботи у час початку відповідної зміни (у разі якщо на підприємстві існує змінний режим роботи) або у час початку роботи підприємства (установи) відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку.
Жодним нормативним актом не передбачено обов'язок працівника приступити до роботи о 00:00 годині суток, на які припадає відновлення працездатності, або у вихідний день.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників відокремленого підрозділу "Шахта ім. Г.Г. Капустіна", які працюють на підземних роботах передбачено 4-х змінний режим з наступним розкладом та тривалістю: 1 зміна з 8 до 14 години, 2 зміна з 14 до 20 години, 3 зміна з 20 до 2 годині, 4 зміна 2 до 8 години. Тобто 2 години третьої зміни та 6 годин четвертої зміни фактично припадають на наступну добу, але відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку і графіків змінності враховується як години відпрацьовані за добу на яку припала перша зміна.
Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах і організаціях регламентується наказом Державного комітету статистики України від 35.12.2008 року №489. У табелі обліку використання робочого часу робляться відмітки про зміну за графіком, вихідні дні, фактично відпрацьований час, відпрацьовані за місяць дні, в тому числі надурочні, нічні години роботи та інше, а також перебування на лікарняному, у відпустці тощо.
На вугільних підприємствах "робоча" зміна починається не з 0 годин як календарна, а о 8 годині ранку (з першої зміни). Таким режимом роботи передбачено, що підземні роботі в третю зміну часткового працюють у календарній добі, наступній за днем виходу на роботу. Вихід на роботу в середині зміни законодавством не передбачено. До того ж це суперечить чинній нарядній системі, бо працівник перед початком зміни повинен отримати наряд на виконання робіт та інструктаж щодо отримання техніки безпеки на робочому місці.
У табелях обліку та використання робочого часу позивача, як встановлено судами попередніх інстанцій, на кожного працівника заповнюється три рядка, у першому зазначається номер зміни (1, 2, 3, 4) або вихідний. Режим роботи три робочих дні один вихідний. У другому та третьому рядках зазначається час спуску та підйому працівників які зайняті на підземних роботах або час початку та закінчення роботи.
Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266, дозволяє застосовувати середньогодинну заробітну плату для визначення розміру допомоги з тимчасової непрацездатності у випадках, коли для підрахунку робочого часу працівників ведеться підсумований облік робочого часу.
Цим Порядком не передбачено поділ зміни на частини для оплати листків непрацездатності застрахованої особи в залежності від графіку виходу працівника на роботу, у т.ч. у випадках багатозмінного режиму роботи.
Для розробки єдиного підходу щодо оплати листків непрацездатності особам, які працюють за змінним графіком роботи, 12.05.2011 року у Міністерстві соціальної політики України проведено узгоджувальну нараду з представниками Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Профспілки працівників вугільної промисловості України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, на якій прийнято рішення при оплаті листків непрацездатності особам, які працюють за змінним графіком роботи, керуватись листом Мінпраці України з цього питання від 29.01.2010 року №21/18/99-10 як органу, якому надано право давати роз'яснення щодо застосування Порядку, та органу державного нагляду за діяльністю фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У зазначеному листі Мінпраці рекомендовано Фонду "з метою недопущення порушення прав застрахованих осіб на отримання в повному обсязі допомоги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням,... приймати до заліку оплачені за рахунок коштів Фонду години протягом всієї тривалості робочої зміни, яка переходить на іншу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатною".
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №1266 надано право Міністерству праці та соціальної політики давати роз'яснення щодо застосування Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, а зміст листа Мінпраці України від 29.01.2010 року №21/18/99-10, як вірно вказано судами попередніх інстанцій, не суперечить загальним засадам та змісту законодавства щодо соціального страхування з тимчасової непрацездатності, тому його положення слід застосовувати до спірних правовідносин.
Статтею 61 Кодексу законів про працю України встановлено, що запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.
Таким чином, оплата тимчасової непрацездатності працівникам повинна проводитися за всю тривалість робочої зміни, яка переходить на другу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатною.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для скасування рішення виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №135/04-09-3353 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій від 08.10.2013 року в частині повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за оплату листків непрацездатності при змінному графіку роботи основний розмір - 5147,60 грн. та штрафні санкції - 2573,80 грн.
Крім того, як вірно вказано судами попередніх інстанцій, саме такий спосіб захисту порушених прав позивача відповідає об'єкту порушеного права, а відтак у спірних правовідносинах скасування зазначеного рішення є достатнім для захисту порушених прав позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині скасування рішення №05-09-3713 за результатами розгляду скарги від 28.10.2013 року задоволенню не підлягають.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)