ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.04.2015р. м. Київ К/800/62479/14
К/800/63591/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Зайцева М.П.,
суддів: Веденяпіна О.А., Загороднього А.Ф.,
секретаря - Бруя О.Д.,
за участю представника позивача - Салатюка Д.В.,
представника відповідача - Дрозд І.С.,
розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду касаційні скарги Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року у справі № 826/15111/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НЬЮ ВОРЛД ГРЕЙН ЮКРЕЙН" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників Міністерства доходів і зборів України та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів, -
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "НЬЮ ВОРЛД ГРЕЙН ЮКРЕЙН" (далі - ТОВ "НЬЮ ВОРЛД ГРЕЙН ЮКРЕЙН") звернулось в суд з позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників Міністерства доходів і зборів України, правонаступник - Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників Міністерства доходів і зборів України, яка полягає у невиконанні ним обов'язку щодо підготовки у встановлений законодавством строк висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "НЬЮ ВОРЛД ГРЕЙН ЮКРЕЙН" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства в розмірі 1 405 592, 00 грн. та подання зазначеного висновку для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України - Головному управлінню Державної казначейської служби України в м. Києві. Стягнуто з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська 11-а, код ЄДРПОУ 37993783) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НЬЮ ВОРЛД ГРЕЙН ЮКРЕЙН» (01054, м. Київ, вул. Тургенєвська, 15, Код ЄДРПОУ 30577181, рахунок: 26002440752 в ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 380805) переплату з податку на прибуток в розмірі 1 405 592,00 грн.
В касаційних скаргах відповідачі посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просять їх рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимоги.
Позивач у своїх запереченнях на касаційні скарги зазначає, що рішення судів є законними, прийнятими з дотриманням норм матеріального та процесуального права, вважає скаргуи відповідачів необґрунтованими, а тому просить залишити їх без задоволення, а судові рішення суду першої та апеляційної інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, присутніх у судовому засіданні, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, в липні 2014 року ТОВ «НЬЮ ВОРЛД ГРЕЙН ЮКРЕЙН» звернулось до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників Міністерства доходів і зборів України з проханням провести звірення розрахунків позивача з бюджетом.
За результатом звірки, складено відповідні акти від 16 липня 2014 року № 6560-20 та № 17035-20 за якими позивач має позитивне сальдо розрахунків з державним бюджетом в розмірі 3 180 675, 75 грн., частину якого складають авансові внески з податку на прибуток в сумі 1 405 592, 00 грн.
15 серпня 2014 року позивач звернувся до відповідача-1 із заявою № 67 про повернення на підставі статті 43 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на його поточний банківський рахунок суми переплати з податку на прибуток в розмірі 1 405 592, 00 грн.
Листом № 16076/10/28-10-20-3-20 від 27 серпня 2014 року податковий орган, з посиланням на поставлене перед органами Міністерства доходів і зборів України завдання щодо створення системи ритмічного наповнення бюджетів всіх рівнів з метою підтримки рівня соціальної стабільності в країні, відмовив в поверненні податку на прибуток та запропонував здійснити зарахування суми переплати в рахунок майбутніх платежів.
Позивач листом № 77 від 19 вересня 2014 року відмовився від наведеної пропозиції щодо зарахування суми переплати з податку на прибуток в рахунок інших податків та зборів та наполягав на поверненні суми переплати на свій рахунок.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Згідно положень пунктів 43.1, 43.2 статті 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до пункту 43.3 статті 43 ПК України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно пунктів 43.4 - 43.6 статті 43 ПК України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Судами встановлено, що всупереч зазначеним положенням законодавства, податковим органом не підготовлено необхідний висновок про повернення відповідних сум коштів, що мало наслідком відсутність в органу Державного казначейства України змоги фактично здійснити дії, спрямовані на повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток в сумі 1 405 592, 00 грн. з Державного бюджету України на рахунок позивача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з обґрунтованим висновком судів попередніх інстанцій щодо протиправної бездіяльності податкового органу по поверненню сум грошового зобов'язання позивача.
Згідно з частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись статтями 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
у х в а л и в:
Касаційні скарги Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року у справі № 826/15111/14 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236-238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: