Постанова № 43732569, 16.04.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2015
Номер справи
809/1456/15
Номер документу
43732569
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" квітня 2015 р. № 809/1456/15

11 год. 15 хв. м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

при секретарі Гринчишин Х.І.,

за участю представника позивача Зубика І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Болехівський лісокомбінат" до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Болехові про визнання протиправним та скасування розрахунку,-

ВСТАНОВИВ:

07.04.2015 року відкрите акціонерне товариство "Болехівський лісокомбінат" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Болехові про визнання протиправним та скасування розрахунку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по громадянину ОСОБА_2 прийнятий протиправно, а відтак, на думку позивача підлягає скасуванню.

Представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених в адміністративному позові. Суду пояснив, що управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі неправомірно, в порушення вимог норм чинного законодавства призначено пенсію на пільгових умовах колишньому працівнику позивача відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", хоча така пільгова пенсія мала бути призначена в порядку статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки необхідний стаж ОСОБА_2 здобув до введення в дію вказаного Закону. У зв'язку з цим, на думку позивача, витрати на виплату та доставку пільгових пенсій вказаній особі не підлягають відшкодуванню позивачем. За таких обставин вважає, що оскаржуваний розрахунок підлягає до скасування.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленням про вручення поштових відправлень та витягом з автоматизованої системи державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта". Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не подали, причини неявки суду не повідомили. Наданим правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався.

Враховуючи наявність в матеріалах справи достатньої кількості доказів, необхідних для вирішення справи по суті, згідно положень ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України суд визнав можливим розглянути дану адміністративну справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності відповідача та третьої особи.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Так згідно ч.2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та р.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, підприємства зобов'язані відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Даний порядок врегульований положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка має нормативний характер, як така, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663, та якою встановлено, що підприємства зобов'язані відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.

Згідно пункту 6 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій.

Згідно з пунктом 6.5. Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Відповідно до п. 6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Таким чином, із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що оскаржуваний розрахунок є рішенням суб'єкта владних повноважень у змісті п.1 ч.2 ст. 17 КАСУ, як такий, що безпосередньо визначає обов'язок сплати і суму відшкодування та надає органу ПФУ право вимагати погашення вищевказаних витрат.

У судовому засіданні встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Болехові надіслано відкритому акціонерному товариству "Болехівський лісокомбінат" сформований управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах колишньому працівнику підприємства , відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та повідомлено про необхідність щомісячно перераховувати до бюджету Пенсійного фонду України зазначену у ньому суму фактичних витрат на виплату та доставку даної пенсії.

Судом встановлено, що згідно дослідженого в якості письмового доказу по справі вищевказаного розрахунку відповідачем по справі позивачу заявлено до відшкодування суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з 2015 року по пенсіонеру ОСОБА_2 в розмірі 604, 76 грн. щомісячно.

Суд не погоджується з правомірністю даного розрахунку з наступних мотивів.

Як вбачається із довідки про підтвердження наявного трудового стажу від 04.11.2014 року, що міститься в матеріалах справи, громадянин ОСОБА_2 з 10.06.1985 року по 31.12.1991 року працював в Болехівському лісокомбінаті на посаді електрозварювальника. Таким чином стаж роботи за списком № 2 на вищевказаному підприємстві становить 6 років 6 місяців 21 день.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам; б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;

Положенням ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Право на призначення пенсії на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлювалось положеннями ст. 9 Закону СРСР "Про державні пенсії", згідно яких таке право виникало у чоловіків по досягнення 50 (пункт "а") та 55 років (пункти "б"-"д") та жінок 45 (пункт "а") та 50 років (пункти "б"-"д") за умови наявності 20, 25 років та 15, 20 років трудового стажу, відповідно, на роботах з шкідливими та важкими умовами праці.

Виходячи з аналізу вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що особі, яка до 01.01.1992 року (тобто до прийняття Закону України "Про пенсійне забезпечення") набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із Спискам №1, Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 і після цієї дати не працювала на роботах із важкими і шкідливими умовами праці, пенсія призначається відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно із ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Особі, яка до і після 01.01.1992 р. працювала на роботах, передбачених Списками № 1 та Списком № 2, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням результатів атестації робочих місць.

В матеріалах справи відсутні докази про те, що ОСОБА_2 після 01.01.1992 року працював на роботах із важкими і шкідливими умовами праці та на підставі яких призначається пільгова пенсія.

У відповідності до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин у відповідача наявний процесуальний обов'язок доведення обставин законності своїх дій при формуванні оскаржуваного розрахунку. Тобто, в даному випадку тягар доказування покладається на відповідача, який зобов'язаний довести ті обставини, які б спростовували підставність позовних вимог.

Однак в порушення вищевказаної норми, відповідачем не надано будь-яких доказів на спростування тверджень позивача, не наведено жодних доводів в обгрунтування законності прийнятого рішення.

Відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року до події, факту застосовується той закон або іншій нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, оскільки ОСОБА_2 досягнув віку з якого набув права на призначення пенсії на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто до 01.01.1992 р., на переконання суду, управління Пенсійного фонду України в Долинському районі встановило обов'язок відшкодування позивачем витрат на виплату пенсії ОСОБА_2 безпідставно, так як пільгова пенсія останньому мала бути призначено відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

За таких обставин суд приходить до висновку, що спірний розрахунок до якого включені витрати на виплату пенсії, призначеної згідно відповідного стажу роботи, набутого до 01.01.1992 року, сформований відповідачем протиправно, а відтак підлягає до скасування.

На підставі ч.2 ст. 19, ст. 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії громадянину ОСОБА_2 з 2015 року.

Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова складена в повному обсязі 21.04.2015 року.

Суддя Гундяк В.Д.