Постанова № 43732447, 08.04.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2015
Номер справи
808/9563/14
Номер документу
43732447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2015 року 10:30Справа № 808/9563/14 ДО/808/1357/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Чернової Ж.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод»

до: Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області

про: скасування вимоги про сплату боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу від 04.11.2014 №Ю-1 про сплату боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 636476,36 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що оскаржувана вимога щодо сплати боргу з єдиного внеску є неправомірною, оскільки заборгованість позивача станом на 31.10.2014 становить 636106,64 грн., в той же час сума заборгованості згідно оспорюваної вимоги становить 636476,36 грн., тобто на 369,72 грн. більше ніж за розрахунком позивача. Відповідно вимога відповідача про сплату боргу у сумі 636476,36 грн. є незаконною. Вважає, що оскільки формування вимог є виключною компетенцією органів доходів і зборів та не належить до компетенції суду, вимога підлягає скасуванню у повному обсязі.

Представником відповідача надані письмові заперечення на позов, відповідно до яких просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, оскільки згідно картки особового рахунку станом на 31.10.2014, з урахуванням сальдо, переданого Пенсійним фондом України до Міністерства доходів і зборів України, за ПрАТ "АМЗ" рахується заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 636476,36 грн. За період з 30.09.2013 по 31.10.2014 ПрАТ "АМЗ" нараховано 953666,39 грн. За зазначений період позивачем сплачено 582558,03 грн., тобто сума недоїмки позивача станом на 31.10.2014 року становить 636476,36 грн.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Згідно з ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вислухавши пояснення відповідача, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступні обставини:

Як свідчать матеріали справи, Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» (код ЄДРПОУ 32954671) зареєстроване у ЄДР 24.12.2004, номер запису 12471020000000046.

04.11.2014 Мангуською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області відносно Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» була прийнята вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску у сумі 636476,36 грн. Зазначена вимога була отримана позивачем 10.12.2014 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, а також штампом вхідної кореспонденції позивача.

За даними картки особового рахунку платника єдиного внеску станом на 30.09.2013 р.з урахуванням сальдо, переданого Пенсійним фондом України до Міністерства доходів і зборів України, за Приватним акціонерним товариством «Азовський машинобудівний завод» рахується заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 265 368 грн.

У зв`язку з несвоєчасною сплатою самостійно нарахованого єдиного соціального внеску за період з 30.09.2013 р. - по 31.10.2014 р., за позивачем рахується сума недоїмки, а саме:

- за вересень 2013 р. згідно декларації № 1300977238 від 17.10.2013 по строку сплати 21.10.2013 у сумі 141581,36 грн.

- за жовтень 2013 р. згідно декларації № 1302256301 від 19.11.2013 по строку сплати 20.11.2013 у сумі 111198,93 грн.

- за листопад 2013 р. згідно декларації № 1303107082 від 17.12.2013 р. по строку сплати 20.12.2013 р. у сумі 85187,33 грн.

- за грудень 2013 р. згідно декларації №1400930046 від 17.01.2014 р. по строку сплати 20.01.2014 р. у сумі 76297,27 грн.

- за січень 2014 р. згідно декларації №1403296907 від 13.02.2014 р. по строку сплати 20.02.2014 р. у сумі 60409,29 грн.

- за лютий 2014 р. згідно декларації № 1404760896 від 25.03.2014 р. по строку сплати 25.03.2014 р. у сумі 69572,63 грн.

- за березень 2014 р. згідно декларації № 1405634143 від 16.04.2014 р. по строку сплати 22.04.2014 р. у сумі 70959,44 грн.

- за квітень 2014 р. згідно декларації № 1407301026 від 19.05.2014 р. по строку сплати 25.05.2014 р. у сумі 64748,36 грн.

- за травень 2014 р. згідно декларації № 1408150709 від 18.06.2014 р. по строку сплати 20.06.2014 р. у сумі 57800,06 грн.

- за червень 2014 р. згідно декларації № 1408972318 від 15.07.2014 р. по строку сплати 21.07.2014 р. у сумі 54418,24 грн.

- за липень 2014 р. згідно декларації № 1410458235 від 19.08.2014 р. по строку сплати 20.08.2014 р. у сумі 69572,63 грн.

- за серпень 2014 р. згідно декларації № 1411248961 від 12.09.2014 р. по строку сплати 22.09.2014 р. у сумі 53098,86 грн.

- за вересень 2014 р. згідно декларації № 1412547781 від 14.10.2014 р. по строку сплати 20.10.2014 р. у сумі 51890,63 грн.

Загальна сума грошового зобов'язання з єдиного внеску, самостійно визначена позивачем по зазначеним деклараціям за період з 30.09.2013 р. - по 31.10.2014 р. становить 953666,39 грн.

Згідно даних копії витягу облікової картки платника податків за період з 30.09.2013 р. - по 31.10.2014 р. позивачем самостійно було сплачено 582558,03 грн.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, з урахуванням суми сальдо, отриманого від УПФУ в Першотравневому районі, а також самостійної сплати позивачем єдиного внеску, загальна сума грошового зобов'язання позивача зі сплати єдиного внеску за період з 30.09.2013 р. - по 31.10.2014 р. становить 636476,36 грн. (265368,00 грн + 953666,39 грн. - 582558,03 грн. = 636476,36 грн.)

Наявність зазначеної заборгованості підтверджується даними облікової картки платника єдиного внеску Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод».

Доказів сплати вказаної заборгованості суду не надано.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку встановлені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі - Закон № 2464-VI).

Пунктом 1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону №2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

За правилами ч.ч. 3, 4, 5 ст.7 Закону №2464-VI нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача. Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Частинами 2, 3, 5, 7 ст.9 Закону № 2464-VI передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь). Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Так, відповідно до ч.8 ст.9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

За приписами частини 12 ст 9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" № 406-VII від 4 липня 2013 року повноваження щодо адміністрування єдиного внеску було покладено на органи доходів і зборів (п. 102 Закону № 406-VII).

Частиною 1 ст.12 Закону №2464-VI встановлено, що завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Статтею 13 Закону №2464-VI встановлено, що органи доходів і зборів, зокрема, мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом; стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

В свою чергу частинами 3, 4 ст. 25 Закону №2464-VI встановлено, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що УПФУ в Першотравневому районі передало Мангуській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску у сумі 265 3683,00 грн., яка рахувалась за позивачем станом на 30.09.2013, тобто на час передачі повноважень щодо адміністрування єдиного внеску.

Сума єдиного внеску, яка повинна бути сплачена позивачем Мангуській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області за період адміністрування відповідачем єдиного внеску (жовтень 2013 року - вересень 2014 року) становить 953666,39 грн. З урахуванням самостійної сплати позивачем єдиного внеску, сума заборгованості Приватного акціонерного товариства "Азовський машинобудівний завод" зі сплати єдиного внеску за період жовтень 2013 року - вересень 2014 року перед Мангуською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області становить 636476,36 грн.

Тобто, сума єдиного внеску, яка повинна бути сплачена позивачем за період з 30.09.2013 р. - по 31.10.2014 р. дійсно становить 636476,36 грн. помилок у її нарахуванні Мангуською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області за період адміністрування нею єдиного внеску припущено не було.

Щодо розбіжностей вказаної суми з даними облікової картки платника податків та розрахунку позивача.

Як було досліджено судом, сума заборгованості згідно вимоги (636 476,36 грн.) має розбіжність з сумою заборгованості згідно даних картки особового рахунку позивача (723 543,09 грн.) з наступних підстав.

Різниця у сумі 87 066, 73 грн. складає суму штрафних санкцій та пені згідно рішень, про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

24.05.2014 позивачу згідно рішення №0001051700 від 09.04.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, була нарахована сума 50 567,12 грн. (штрафна санкція - 26 536,81 грн.; пеня - 24 030,31 грн.).

08.05.2014 засобами поштового зв'язку ПрАТ «АМЗ» отримано рішення, але платник не погоджуючись з сумою штрафної санкції та з сумою нарахованої пені звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування вищезазначеного рішення про застосування штрафних санкцій та пені, про що повідомив Мангуську ОДПІ відповідним повідомленням від 16.05.2014 №61-196.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.06.2014 було відкрито провадження у справі №805/6503/14 та на теперішній час відсутня інформація про вирішення справи по суті.

Також, 16.08.2014 позивачу згідно рішення №0002641700 від 27.06.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, була нарахована сума 36 499,61 грн. (штрафна санкція - 14158,14 грн..; пеня - 22341,47 грн.).

Згідно повідомлення ПрАТ «АМЗ» №61-326 від 14.08.2014 рішення №0002641700 від 27.06.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску оскаржено до суду.

Оскільки, рішення, яке оскаржується, повинно бути винесене на позабалансовий рахунок, та не відображатися в КОР платника, але у зв'язку з тим, що програмне забезпечення ІС «Податковий блок», в якому ведеться адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, не допрацьовано, то після занесення відповідного запису про оскарження, сума штрафної санкції та пені за рішеннями №0001051700 від 09.04.2014 та №0002641700 від 27.06.2014 не була винесена на позабалансовий рахунок, а отже відображається у картці особового рахунку позивача, як сума основного боргу, що не відповідає дійсності.

Виходячи з вищевикладеного, сума у розмірі 50567,12 грн. та у розмірі 36499,61 грн. не були включені до суми боргу, у зазначеній у вимозі.

Таким чином, вимога Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №Ю-1 від 04.11.2014 у сумі 636476,36 грн. винесена з урахуванням вимог діючого законодавства, підстав для її скасування судом не вбачається.

На підставі викладеного, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №Ю-1 від 04.11.2014 у сумі 636476,36 грн. є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Щодо розподілу судових витрат слід зазначити наступне.

За правилами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує судові витрати в тому випадку, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка їх здійснила. Враховуючи те, що позивачем не доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог, судом не може бути застосовано приписи ст.94 КАС України.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Матеріалами справи підтверджена сплата позивачем судового збору у сумі 487,20 грн., та оскільки в задоволенні позову відмовлено, в даному випадку підлягає стягненню з позивача решта суми у розмірі 4384,80 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 7-12, 69, 71, 94, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» (код 32954671) на користь Державного бюджету України решту суми судового збору за подачу позову майнового характеру у розмірі 4384,80 грн.(чотири тисячі триста вісімдесят чотири гривні 80 коп.)

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М.Чернова