Постанова № 43732419, 23.03.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2015
Номер справи
808/1104/15
Номер документу
43732419
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2015 року о/об 15 год. 14 хв.Справа № 808/1104/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.O., при секретарі Бабаченко B.C., за участю представника позивача Чернявської Н.А., представника відповідача Єфименко Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гамма-Центр»

до Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про визнання протиправним та скасування рішення №1 від 05.01.2015,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гамма-Центр» (надалі - позивач або ТОВ «Гамма-Центр») звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - відповідач або Запорізька міська виконавча дирекція Фонду), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати повністю прийняте відповідачем Рішення від 05.01.2015 №1, яким застосовано до позивача фінансові санкції на загальну суму 12726,00 грн., з яких неправомірно витрачені страхові кошти у сумі 8484,00 грн., штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів у сумі 4242,00 грн.

Як зазначено позивачем в адміністративному позові, 12.01.2015 позивачем отримано Рішення відповідача №1 від 05.01.2015 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, з яким позивач не погодився та 16.01.2015 подав скаргу на вищевказане рішення. 11.02.2015 ТОВ «Гамма-Центр» отримано рішення відповідача про результати розгляду скарги (вих.№19-03-248 від 06.02.2015) яким відмовлено в задоволенні скарги. Зазначеним рішенням застосовано до позивача фінансові санкції: неправомірно витрачені страхові кошти - 8484,00 грн., штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 4242,00 грн., всього: 12726,00 грн. за порушення ч.ч.1,2 ст.47, ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», п.4.1 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого 25.02.2009 постановою правління Фонду №12. Також в рішенні зазначено, що загальна сума страхових коштів підлягає перерахуванню в десятиденний термін від дня отримання рішення до Запорізької міської виконавчої дирекції ЗОВ ФСС ТВП.

Спірне рішення прийнято на підставі акту №1694 від 19.12.2014 позапланової перевірки дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у ТОВ «Гамма-Центр», отриманого позивачем 24.12.2014. Позивач частково не погодився з висновками, викладеними в акті №1694 від 19.12.2014 та подав 29.12.2014 заперечення. За результатами розгляду заперечень відповідачем надано відповідь - рішення про результати розгляду заперечення від 05.01.2015 за №19-03-09, згідно якого висновки, викладені в акті перевірки, є правомірними, відповідають нормам чинного законодавства. При перевірці правильності видачі та використання санаторно-курортних путівок Запорізькою міською виконавчою дирекцією Фонду встановлено порушення ч.ч.1,2 ст.47, ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.4.1 постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 №12 «Про затвердження Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності». Як зазначено в Книзі обліку путівок в будинки відпочинку та санаторії ТОВ «Гамма-Центр» підставою для видачі путівок є особисті заяви застрахованих осіб, медична довідка за формою 070/о та протокол комісії із соціального страхування (рішення про видачу путівок), на підставі яких були надані санаторно-курортні путівки: №051099 до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» з терміном лікування 21 день з 11.10.2012 вартістю 5355,00грн. застрахованій особі ОСОБА_3 на підставі заяви та довідки форми 070/о; №001832 до ПрАТ «Санаторій «Утьос» з терміном лікування 21 день з 25.10.2012 вартістю 5250,00 грн. застрахованій особі ОСОБА_4 на підставі заяви та довідки для одержання путівки форми 070/о. Таким чином, у позивача, на його думку, були всі підстави та документи для надання санаторно-курортних путівок вищезазначеним застрахованим особам. Позивач вважає, що комісією із соціального страхування ТОВ «Гамма-Центр» були правомірно прийняті рішення про видачу путівок на підставі наявних документів застрахованих осіб підприємства, які передбачені законом та іншими нормативно-правовими актами, затвердженого та встановленого зразку. Звідси, позивач вважає, що ним правомірно витрачено коштів Фонду на санаторно-курортне лікування в розмірі 8484,00 грн. З цих причин позивач вважає, що висновки п.4.1 р.4 акту перевірки №1694 від 19.12.2014 щодо неправомірно витрачених коштів Фонду на санаторно-курортне лікування є необґрунтованими та помилковими, а прийняте рішення №1 від 05.01.2015 є незаконним.

У судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представником відповідача надано до суду письмові заперечення, в яких він зазначив, що суб'єктом, якому делеговані повноваження при здійсненні ним владних управлінських функцій в даному випадку виступає Запорізьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції, яке відповідно до п.5 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», п.1.3. розділу І «Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 №13, є юридичною особою і дії якого можуть бути оскаржені в суді, а не Запорізька міська виконавча дирекція ЗОВФССзТВП, до якої пред'явлений адміністративний позов. Відповідно до Наказу №584 від 28.11.2014, у позивача проведено позапланову перевірку за період з 01.10.2011 по 01.10.2014, за результатами якої складено акт №1694 від 19.12.2014. Перевіркою дотримання порядку використання, своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів, відповідачем встановлені порушення ч.ч.1,2 ст.47, ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», п.4.1 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого 25.02.2009 постановою правління Фонду №12: прийняття позивачем рішення про виділення путівки №051099 застрахованій особі ОСОБА_3 до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» (з терміном лікування 21 день з 11.02.2012 вартістю 5355,00 грн.) лише на підставі особистої заяви за відсутністю медичної довідки для одержання путівки (Довідка №070/о), затвердженої 27.12.1999 наказом Міністерства охорони здоров'я України №302 «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)»; прийняття позивачем рішення про виділення путівки №001832 застрахованій особі ОСОБА_4 до ПрАТ «Санаторій «Утьос» (з терміном лікування 21 день з 25.10.2012 вартістю 5250,00 грн.), на підставі неналежним чином оформленої довідки №070/о (в якій відсутні: назва, штамп, печатка закладу охорони здоров'я, яким вона видана). Посадові особи позивача відмовились підписати та одержати Акт №1694, про що складено акт відмови від підпису та його отримання від 19.12.2014.

Позивач 29.12.2014 направив заперечення, яким частково не погодився з висновками Акту №1694 тільки стосовно зазначених вище путівок, щодо інших висновків Акту №1694 заперечення - не подавалися. Відповідачем 05.01.2015 винесено рішення №19-03-09 про результати розгляду заперечення, яким відмовлено в їх задоволенні. Відповідач вважає, що ТОВ «Гамма-Центр» порушено норми законодавства при видачі путівок: ОСОБА_6 - путівка №051099; ОСОБА_4 - путівка №001832. Відповідач посилаючись на приписи п.6.2 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» вважає, що ТОВ «Гамма-Центр» неправомірно видано путівки №051099 та №001832 не маючи не це законних підстав.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд вважає позов позивача таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Згідно Акту №1694 від 19.12.2014 позапланової перевірки дотримання порядку використання га своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у ТОВ «Гамма-Центр» (реєстраційний №230195005076), складеного відповідачем, та додатків до нього: «… При перевірці правильності видачі та використання санаторно-курортних путівок встановлено порушення частин 1,2 статті 47, статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.4.1 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», а саме: - комісія із соціального страхування прийняла рішення про виділення санаторно-курортної путівки №051099 до центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» з терміном лікування 21 день з 11.10.2012 вартістю 5355,00 грн. застрахованій особі ОСОБА_3 на підставі заяви, але без довідки форми 070/о. Довідку для одержання путівки форми 070/о застрахована особа ОСОБА_6 в комісію із соціального страхування не надала. Неправомірно витрачено коштів Фонду 4284,00грн. (5355,00 грн. - 1071,00 грн. (часткова вартість)). […] - комісія із соціального страхування прийняла рішення про виділення санаторно-курортної путівки №001832 до ПрАТ «Санаторій «Утьос» з терміном лікування 21 день з 25.10.2012 вартістю 5250,00 грн. застрахованій особі ОСОБА_4 на підставі заяви та довідки для одержання путівки форми 070/о, але дана довідка оформлена неналежним чином (відсутня назва або штамп закладу охорони здоров'я, яким вона видана та довідка не засвідчена печаткою закладу охорони здоров'я, яким вона видана). Неправомірно витрачено коштів Фонду 4200,00грн. (5250,00 грн. - 1050,00 грн. (часткова вартість)). […] Таким чином, неправомірно витрачено коштів Фонду на санаторно-курортне лікування 8484,00 грн. …». Інших порушень Акт позапланової перевірки №1694 від 19.12.2014 не містить.

Посадові особи позивача відмовились підписати та одержати Акт позапланової перевірки №1694 від 19.12.2014, про що складено акт відмови від підпису та його отримання від 19.12.2014.

Судом досліджені супровідні документи, копія конверта про направлення Акту позапланової перевірки №1694 від 19.12.2014 позивачу.

За змістом Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №1, прийнятого 05.01.2015 відповідачем, ТОВ «Гамма-Центр» повинно повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірно витрачені страхові кошти у сумі 8484,00 грн. та застосовано фінансові санкції: штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 4242,00 грн., а всього: 12726,00 грн. В спірному рішенні зазначено, що загальна сума страхових коштів підлягає перерахуванню в десятиденний термін від дня отримання рішення до Запорізької міської виконавчої дирекції Фонду.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Гамма-Центр» надано до суду копії аркушів Книги обліку путівок в будинки відпочинку та санаторії, в якій, підставами для виділення санаторно-курортних путівок: №051099 (до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» вартістю 5355,00 грн. застрахованій особі ОСОБА_3) та №001832 (до ПрАТ «Санаторій «Утьос» вартістю 5250,00 грн. застрахованій особі ОСОБА_4.) зазначені: заява, довідка, протокол комісії. Яка саме «довідка», рівно як і номер та дата протоколу комісії у Книзі обліку путівок в будинки відпочинку та санаторії - не зазначено.

Також позивачем надано до суду Виписку з історії хвороби №5623 від 30.10.2012 стосовно ОСОБА_6, в якій у графі «Рекомендовано» зазначено - «дано рекомендації».

Судом досліджено: Зворотний талон до путівки №051099 з відміткою про перебування з 11.10.2012 по 31.10.2012 ОСОБА_6 у Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький»; Зворотний талон до путівки №001832 з відміткою про перебування з 25.10.2012 по 14.11.2012 ОСОБА_4 у ПрАТ «Санаторій «Утьос», а також світлокопію путівки №001832. Також позивачем надано до суду світлокопію Санаторно-курортної карти ОСОБА_4

Позивачем надано до суду копію Довідки для одержання путівки на санаторно-курортне лікування (форма первинної облікової документації №070/о), виданої (згідно відбитку печатки «Для листів непрацездатності») Клінікою медичної допомоги дітям та дорослим Приватним підприємством «ТАРО» 27.09.2012 ОСОБА_4 У вказаній Довідці для одержання путівки на санаторно-курортне лікування не міститься її номера, найменування та місцезнаходження (повної поштової адреси) закладу охорони здоров'я, де заповнена форма, не зазначено код за ЄДРПОУ клінічного закладу.

Жодних інших документів, зазначених у Книзі обліку путівок в будинки відпочинку та санаторії, як підстави для видачі путівок ОСОБА_6, ОСОБА_4, позивач до суду не надав.

Також судом досліджено Заперечення позивача до Акту перевірки №1694 від 19.12.2014, Скаргу на рішення №1 від 05.01.2015 та відповідні документи відповідача.

З урахуванням викладеного, беручі до уваги обставини справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб). Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг. Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду.

За приписами пп.3.1.3 п.3.1 розділу ІІІ «Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», затвердженої 23.06.2008 постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №636/15327, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про виділення путівок до санаторіїв та (або) санаторіїв-профілакторіїв застрахованим особам і членам їх сімей (а також особам, які навчаються у вищих навчальних закладах) на підставі особистої заяви, медичних довідок, підтверджуючих необхідність лікування (оздоровлення), розмір часткової оплати за путівки на санаторно-курортне лікування, виділення путівок до дитячих оздоровчих закладів, надання соціальних послуг із позашкільного обслуговування з дітьми застрахованих осіб і передає їх роботодавцю для видачі путівок та здійснення розрахунків тощо.

Відповідно до п.4.2-4.3 розділу ІV «Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» уповноважений із соціального страхування підприємства розглядає питання матеріального забезпечення і надання соціальних послуг застрахованим особам у міру надходження відповідних звернень і подання необхідних для їх вирішення документів і приймає відповідні рішення. Рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства оформлюються протоколом в день їх прийняття згідно з додатком до цього Положення.

Позивачем не надано до суду відповідних протоколів комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства (про які, однак, зазначено у Книзі обліку путівок в будинки відпочинку та санаторії). Звідси, позивачем не доведено додержання процедури розгляду питання надання соціальних послуг застрахованим особам: ОСОБА_6, ОСОБА_4; наявності необхідності у такому лікуванні (оздоровленні), встановлення розміру часткової оплати за путівки на санаторно-курортне лікування.

Здійснюючи оцінку правомірності надання соціальних послуг застрахованим особам: ОСОБА_6, ОСОБА_4 за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, суд бере до уваги, що відповідно до ч.1 ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Згідно вимог ч.2 ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.

Як, зокрема, зазначено у п.4.1 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого 25.02.2009 постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №12, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 за №339/16355, рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма №070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року №110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за №661/20974) (далі - медична довідка) […].

З'ясовано, що п.1.20 Наказу Міністерства охорони здоров'я України №110 від 14.02.2012 (зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.04.2012 за №661/20974) «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування» затверджено форму первинної облікової документації №070/о "Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування" та Інструкцію щодо її заповнення.

Як зазначено у п.2 «Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №070/о "Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування"» форма №070/о видається особам, яким показано санаторно-курортне лікування або оздоровлення в санаторії-профілакторії, а також застрахованим особам за умови часткового фінансування санаторно-курортного лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Крім того, згідно п.3. «Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №070/о "Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування"» форма №070/о надається всіма закладами охорони здоров'я на підставі рішення санаторно-курортної відбіркової комісії або лікарсько-консультаційної комісії (далі - ЛКК) для одержання путівки на санаторно-курортне лікування або оздоровлення до санаторію-профілакторію.

Позивачем документально не доведено, що відносно ОСОБА_6, ОСОБА_4 закладами охорони здоров'я приймались рішення санаторно-курортної відбіркової комісії або лікарсько-консультаційної комісії та з визначенням цим застрахованим особам показань для санаторно-курортного лікування. Тобто, комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства не з'ясовано наявність медичних показань санаторно-курортного лікування чи оздоровлення цих працівників.

Звідси, позивачем не спростовано наявність порушень, вказаних відповідачем у Акті позапланової перевірки №1694 від 19.12.2014.

Надаючи правову оцінку Рішенню про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №1, прийнятому 05.01.2015 відповідачем, застосуванню ним фінансових санкцій та штрафу, вимог повернення витрачених страхових коштів до Фонду, суд виходив з наступного.

Як зазначено у п.6.2. «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» сума витрат Фонду за путівки, що видані або використані з порушенням цього Порядку, у тому числі, що залишилися невикористаними, відшкодовується за рахунок страхувальника.

За приписами ч.1-2 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. За порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону.

Як, зокрема, зазначено у ч.1 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» у разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Часткова плата за путівки на санаторно-курортне лікування перераховується страхувальниками до органу Фонду, який надав путівку, в порядку, встановленому правлінням Фонду (ч.1 ст.22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»).

Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.

Згідно вимог п.6 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страховик має право: накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

З урахуванням обставин справи суд приходить до висновку про правомірність вимог Запорізької міської виконавчої дирекції Фонду про необхідність повернення позивачем 8484,00 грн. неправомірно витрачених страхових коштів до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; розмір застосованого штрафу - 4242,00 грн. (50% від неправомірно витрачених страхових коштів) не суперечить вимогам ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Отже, підстави до скасування Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №1 прийнятого 05.01.2015 відповідачем відсутні.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Згідно з ч.2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Гамма-Центр» до Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення №1 від 05.01.2015 - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О. Нестеренко