Постанова № 43711746, 20.04.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
826/2139/15
Номер документу
43711746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

20 квітня 2015 року 09:05 справа №826/2139/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ПІВДЕНКОМБАНК" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Остапенко Ірини ВікторівнидоДержавного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Замкового Віктора Володимировичатретя особаВідділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києвіпровизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити діїОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "ПІВДЕНКОМБАНК" (далі по тексту - позивач, ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК") в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Остапенко Ірини Вікторівни (далі по тексту - Уповноважена особа) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Замкового Віктора Володимировича (далі по тексту - відповідач, Державний реєстратор Замковий В.В.), в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо залишення документів, поданих позивачем в особі Уповноваженої особи для проведення реєстраційних дій з внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах (відомості про керівника банку) щодо ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК", без розгляду; 2) зобов'язати відповідача: прийняти до розгляду документи ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" для проведення реєстраційної дії внесення змін до відомостей про юридичну особу, не пов'язані зі змінами в установчих документах (відомості про зміну керівника банку) щодо ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК"; виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості щодо ОСОБА_3, як керівника та підписанта Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про Остапенко І.В., як про керівника та підписанта ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 лютого 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/2139/15; залучено до участі в адміністративній справі Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача; закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 19 березня 2015 року представник позивача позовні вимоги підтримав; представники відповідачів та третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечили; особами, які беруть участь у справі, заявлено спільне клопотання про розгляд справи у письмову провадженні.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи викладене, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

З метою внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін про Уповноважену особу Остапенко І.В., як керівника та підписанта ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК", 04 лютого 2015 року позивач звернувся до Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві.

Розглянувши подані позивачем документи, Державний реєстратор Замковий В.В. у повідомленні від 06 лютого 2015 року за №05-12-22-771-1 повідомив про залишення документів, поданих для проведення внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах щодо ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК", без розгляду на підставі статті 4 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо залишення без розгляду документів про зміну керівника та підписанта ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК", оскільки Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" не обмежує права Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на території АТО.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що відповідно до статті 4 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" наказу Міністерства юстиції України від 15 листопада 2014 року №1849/5 "Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місце проживання яких є територія проведення антитерористичної операції" проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її дії забороняється.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Матеріали справи підтверджують, що відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 24 листопада 2014 року №125 відсторонено з 24 листопада 2014 року від виконання обов'язків уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" ОСОБА_3; та призначено рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 24 листопада 2014 року №126 уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" Остапенко І.В.

04 лютого 2015 року представником ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" Захаренковою Ю.М. подано до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві документи для проведення реєстраційної дії "Внесення до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", а саме щодо зміни керівника юридичної особи та зміни фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти від дії імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, зі ОСОБА_3 на Остапенко І.В.

Частина перша статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (тут і далі - в редакції, чинній на момент внесення оскаржуваного запису) визначає, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Частина друга статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлює, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Згідно з частиною четвертою 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.

Частиною шостою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до частини дев'ятої 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.

Таким чином, для державної реєстрації зміни керівника юридичної особи державному реєстратору необхідно подати за місцем проведення державної реєстрації заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, примірник оригіналу рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу розпорядчого документа про їх призначення; за відсутності підстав для залишення поданих документів без розгляду, державний реєстратор зобов'язаний внести до Єдиного державного реєстру запис про внесення відповідних змін.

Як свідчить опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", разом з реєстраційної карткою подано позивачем подано копії рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, та документа про призначення керівника - рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 24 листопада 2014 року №125 про відсторонення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" ОСОБА_3 та рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 24 листопада 2014 року №126 про призначення уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" Остапенко І.В., та документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи - довіреність.

Наведене вказує, що для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" позивачем подано всі документи, що передбачені статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Доказів, які б свідчили про наявність підстав для залишення поданих документів без розгляду, зокрема, що подані документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", матеріали справи не містять.

Суд враховує, що відповідно до статті 4 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" установлено, що проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, на період її проведення забороняється; разом з тим, звертає увагу, що цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Таким чином, виходячи зі змісту Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", заборона проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення антитерористичної операції, введена з метою уникнення безпідставних змін у складі засновників та керівних осіб юридичної особи.

Водночас, суд встановив, що відповідно до постанови Правління Національного банку України від 24 вересня 2014 року №598 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 26 вересня 2014 року №101 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК".

Відносини, що між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків визначаються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

За визначенням пункту 17 статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Згідно з нормами статей 46-48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до цього Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.

З дня призначення уповноваженої особи Фонду припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів)) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту).

Уповноважена особа Фонду діє без довіреності від імені банку, що ліквідується, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку.

Уповноважена особа Фонду з дня свого призначення здійснює зокрема такі повноваження: виконує повноваження органів управління банку; приймає до свого відання майно (кошти) банку, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу та виконує функції з управління та реалізації майна банку; складає не пізніше ніж через три дні з дня свого призначення перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду.

Таким чином, уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку в силу вимог Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" виконує діє без довіреності від імені банку, що ліквідується, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку, а її призначення чи зміна не залежить від волі відповідного банку.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що зміна уповноваженої особа Фонду на ліквідацію банку ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" на підставі відповідного рішення Фонду, не підпадає під обмеження, запроваджені статтею 4 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", тому дії Державного реєстратора є такими, що не узгоджуються із нормами Законів України Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" і є протиправними, що є підставою для його зобов'язання прийняти до розгляду документи, подані ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" для проведення реєстраційної дії "Внесення до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", а саме щодо зміни керівника юридичної особи та зміни фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти від дії імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, зі ОСОБА_3 на Остапенко І.В.

Між тим, суд вважає, що позовні вимоги про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей щодо ОСОБА_3 та внесення відомостей про Остапенко І.В. є передчасними, оскільки є наслідком розгляду відповідних документів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, на думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість свої дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, однак, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ПІВДЕНКОМБАНК" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Остапенко Ірини Вікторівни задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Замкового Віктора Володимировича щодо залишення без розгляду документів, поданих Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "ПІВДЕНКОМБАНК" для проведення реєстраційної дії "Внесення до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах".

3. Зобов'язати Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Замкового Віктора Володимировича прийняти до розгляду документи, подані Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "ПІВДЕНКОМБАНК" для проведення реєстраційної дії "Внесення до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах".

4. В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко