ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 квітня 2015 року № 826/19035/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Гарника К.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління
Міндоходів у Чернігівській області
до
Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"
про
стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Бахмацька об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі по тексту - позивач), з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (далі по тексту - відповідач) податкового боргу в розмірі 112 469 830,93 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вказаний податковий борг виник у зв'язку із несплатою самостійно зазначених відповідачем зобов’язань у податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування природного газу – у розмірі 16 861 429,84 грн., плата за користування надрами для видобування нафти у розмірі 95 320 532,99 грн. та плата за користування надрами для видобування газового конденсату у сумі 287 868,10 грн.
Відповідач по суті заперечень проти позовних вимог до суду не надав, лише зазначив про те, що позивачем винесено рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків ПАТ «Укрнафта», наслідком чого можливо буде подвійне стягнення. Також, відповідачем зазначено, що він звернувся до податкового органу про розстрочення грошових зобов’язань, а тому спір можливо буде вирішено в позасудовому порядку, що виключає необхідність прийняття рішення по цій справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 грудня 2014 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/19035/14 та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та докази на підтвердження цих заперечень або заяву про визнання позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 січня 2015 року адміністративну справу № 826/19035/14 призначено до розгляду в судовому засіданні.
В судовому засіданні 10 березня 2015 року суд, керуючись приписами частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.
При цьому, суд зазначає, що 03 квітня 2015 року через канцелярію суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі № 826/19035/14 на підставі положень п.1 ч.1, ч.2 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України, мотивоване тим, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки позивач із внесенням до Податкового кодексу України змін в частині впровадження позасудового механізму стягнення податкового боргу не наділений стягувати такий борг в судовому порядку.
Суд зазначає, що відповідно до положень п.1 ч.1, ч.2 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Положеннями ч. 1, 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи (до яких відноситься позивач) мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Тобто, положеннями чинного законодавства передбачено право позивача на звернення до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами про стягнення з відповідача суми заборгованості з рахунків у банках, які його обслуговують, що, в свою чергу, є підставою для відмови в задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією та знаходиться на обліку в Бахмацькій ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, як платник податків за неосновним місцем обліку.
Бахмацька ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, як орган стягнення в розумінні приписів Податкового кодексу України, в межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов’язкових платежів) та погашенням податкових зобов’язань чи податкового боргу.
Станом на 06 лютого 2015 року, враховуючи часткову сплату відповідачем заборгованості, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи наявність у відповідача податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 112 469 830,93 грн., що складається з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 16 861 429,84 грн. та плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 95 320 532,99 грн. та плата за користування надрами для видобування газового конденсату у сумі 287 868,10 грн.
Податковий борг виник у зв’язку з несплатою ПАТ «Укрнафта» узгоджених податкових зобов'язань, самостійно визначених ним у наступних податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Також матеріалами справи підтверджується, що позивачем у зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу сформовано податкову вимогу від 01 вересня 2014 року № 32850-25 на суму 34853500,96 грн. та надіслано 01 вересня 2014 року на адресу відповідача, яку останній отримав 04 вересня 2014, про що свідчить наявна у матеріалах справи копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до положень пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) за органами державної податкової служби закріплено такі права, як здійснення контролю за додержанням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків) та порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також застосовування до платників податків фінансових (штрафних) санкцій, стягнення до бюджетів та державних цільових фондів сум грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягнення сум простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Окрім того, відповідно до визначення, закріпленого в підпункті 14.1.137 пункту 14.1. статті 14 та згідно з підпунктом 41.2 статті 41 ПК України, органами стягнення, якими є державні органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України, є виключно контролюючі органи (органи доходів і зборів), а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Під грошовим зобов'язанням платника податків ПК України визначає суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Як передбачено у статті 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.1); стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3).
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Так, матеріалами справи підтверджується заборгованість відповідача з урахуванням часткової сплати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно: розрахунком податкового боргу по платі за користування надрами для видобування нафти, природного газу, газового конденсату за серпень, вересень, жовтень 2014 року, копіями облікових карток відповідача, довідкою про наявність податкового боргу.
При цьому, суд зазначає, що відповідачем не заперечується наявність у нього податкового боргу, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься копія заяви про розстрочення податкового боргу.
Стосовно посилань відповідача про надходження до обслуговуючого відповідача банку інкасових доручень про стягнення з відповідача податкового боргу, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 30 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України: тимчасово, до 1 липня 2015 року, встановити, що у випадках, коли податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у встановлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків та/або коштів з рахунків такого платника у банках, здійснюється за рішенням керівника контролюючого органу без звернення до суду за умови, якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та відсутні зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань.
У таких випадках: рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов'язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи; рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до зазначених норм позивачем винесено рішення від 04 лютого 2015 року № 1 про погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків ПАТ «Укрнафта».
При цьому, нормами чинного законодавства не передбачено зупинення вжиття інших заходів стосовно стягнення з відповідача наявної суми податкового боргу.
Доводи ПАТ «Укрнафта» щодо відмови у задоволенні позову, оскільки ним подано заяви щодо розстрочення податкового боргу до позивача для подальшого погашення заборгованості, судом не беруться до уваги як достатнім доказом подальшого самостійного виконання податкових зобов’язань.
До того ж, прийняте рішення по цій справі не позбавляє відповідача права щодо звернення та подальшому розгляду податковим органом вищезазначених заяв та можливістю прийняття рішення про укладання договору про розстрочення грошового зобов’язання.
Враховуючи вищенаведене та підтвердження матеріалами справи наявної у підприємства заборгованості по платі за користування надрами для видобування нафти та природного газу в розмірі 114650513,48 грн., суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Бахмацької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) податковий борг в розмірі 114 650 513 (сто чотирнадцять мільйонів шістсот п’ятдесят тисяч п’ятсот тринадцять) гривень 48 копійок з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, з яких:
- заборгованість з плати за користування надрами для видобування нафти – 95 320 532,99 грн. – на р/р 31113015700507, отримувач – УК у Талал. р-н/ 13030700, банк ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 37387323;
- заборгованість з плати за користування надрами для видобування природного газу – 16 861 429,84 грн. на р/р 31112016700507, отримувач УК у Талал. р-н/ 13030800, банк ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 37387323;
- заборгованість з плати за користування надрами для видобування газового конденсату – 287 868,10 грн. на р/р 31111017700507, отримувач УК у Талал. р-н/ 13030900, банк ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 37387323.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя К.Ю. Гарник