ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
20 квітня 2015 року №826/2170/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю «Група Беарс»
до
державної податкової інспекції у Деснянському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
про
визнання протиправними та скасування вимоги від 01.10.2014 №Ю-1870-25, рішень від 30.09.2014 №0055041705, від 30.09.2014 №0055051705, від 30.09.2014 №0055061705,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової служби у Деснянському районі головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування вимоги від 01.10.2014 №Ю-1870-25, рішень від 30.09.2014 №0055041705, від 30.09.2014 №0055051705, від 30.09.2014 №0055061705.
Позовні вимоги мотивовано тим, що товариство з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» погасило податковий борг визначений у вимозі від 01.10.2014 №Ю-1870-25 у повному обсязі. Що стосується рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску рішень від 30.09.2014 №0055041705, від 30.09.2014 №0055051705, від 30.09.2014 №0055061705, то вони підлягають скасування враховуючи своєчасність сплати позивачем єдиного соціального внеску.
Відповідач проти позову заперечив з огляду на правомірності податкової вимоги від 01.10.2014 №Ю-1870-25 та рішень від 30.09.2014 №0055041705, від 30.09.2014 №0055051705, від 30.09.2014 №0055061705.
Справу №826/2170/15 розглянуто в письмовому провадженні згідно із приписами частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» отримало від державної податкової служби у Деснянському районі головного управління Міністерства доходів та зборів у місті Києві вимогу про сплату боргу від 01.10.2014 №Ю-1870-25 та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 30.09.2014 №0055041705, від 30.09.2014 №0055051705, від 30.09.2014 №0055061705.
Позивач не погоджуючись з вказаними рішеннями звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пунктів 1, 2, 4 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому нарахування штрафу і пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків передбачено статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1622/24154 (далі за текстом – Інструкція).
Згідно пункту 4.2.3 Інструкції днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органів доходів і зборів - день списання банком або органами Державної казначейської інспекції України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органів доходів і зборів.
Відповідно до пункту 6.2 Інструкції сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Згідно пункту 7.1 Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до пункту 7.2.2 Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Пунктом 7.9 Інструкції встановлено, що оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення вищим органом доходів і зборів або судом рішення у справі.
Під час судового розгляду справи позивач не заперечував, що станом на 01.10.2014 за товариством з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» дійсно обліковувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Отже у контролюючого органу були правові підстави для виставлення боржникові вимоги про сплату боргу від 01.10.2014 №Ю-1870-25.
Разом з тим, позивач погасив заборгованість зі сплати єдиного внеску у повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями: від 14.11.2014 №177, від 12.11.2014 №176, від 07.11.2014 №174, від 06.11.2014 №170, від 03.11.2014 №168, від 30.10.2014 №166, від 27.10.2014 №163, від 24.10.2014 №162, від 21.10.2014 №159, від 20.10.2014 №155, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до пункту 6.7 Інструкції вимога вважається відкликаною, якщо, зокрема, сума боргу самостійно погашається платником. При цьому, вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми боргу.
Отже, враховуючи, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 01.10.2014 №Ю-1870-25 є відкликаною в силу закону, то позовна вимога про її скасування не підлягає задоволенню.
Що стосується рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску рішень від 30.09.2014 №0055041705, від 30.09.2014 №0055051705, від 30.09.2014 №0055061705, то суд зазначає наступне.
Згідно рішення від 30.09.2014 №0055041705 до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 42,15 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з яких: 41,73 грн. штрафу та 0,42 грн. пені.
Відповідно до розрахунку штрафної санкції, встановлено несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внаслідок чого виникло прострочення оплати: за січень 2014 року з 21.02.2014 по 21.02.2014 - 1 день.
Відповідно до Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів Форми №Д4 (місячна), загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за 1 місяць 2014 року в термін до 20.02.2014 становить 17 177,40 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» була здійснена повна оплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне, що підтверджується платіжними дорученнями від 20.02.2014 №40 на суму 16 650,00 грн.; від 21.02.2014 №42 на суму 527,41 грн, які містяться в матеріалах справи.
Отже, позивач повністю сплатив на рахунок відповідача нараховану суму по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак прострочив сплату платежу на 1 день.
За посиланням позивача, виплатою, що підтверджується платіжним дорученням від 22.07.2014 №78 на суму 541,30 грн., позивач погасив штрафні санкції за прострочення платежу на 1 день, яке виникло у лютому 2014 року по сплаті єдиного соціального внеску за січень 2014 року.
Суд не погоджується із даним твердженням позивача і наголошує на тому, що воно спростовано матеріалами справи, зокрема, згідно призначення платежу за платіжним дорученням від 22.07.2014 №78, сума 541,30 грн. сплачується по платежу за червень 2014 року, а отже цим платіжним дорученням підтверджується сплата штрафних санкцій по рішенню від 30.09.2014 №0055061705.
За таких обставин, позивачем не спростовано факт порушення, за яке рішенням від 30.09.2014 №0055041705 до товариства з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» застосовано штрафні санкції, а тому назване рішення є обґрунтованим.
Згідно рішення від 30.09.2014 №0055051705 до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1758,74 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з яких: 1707,51 грн. штрафу та 51,23 грн. пені.
Відповідно до розрахунку штрафної санкції, встановлено несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внаслідок чого виникло прострочення оплати: за березень 2014 року з 23.04.2014 по 25.04.2014 - 3 дні.
Відповідно до Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів Форми №Д4 (місячна), загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за 3 місяць 2014 року в термін до 22.04.2014 становить 17 185,20 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» була здійснена повна оплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується платіжним дорученням від 22.04.2014 №91 на суму 17 185,20 грн..
Отже, позивач повністю сплатив нараховану суму по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в термін, визначений законодавством України.
Разом з тим, публічне акціонерне товариство «Банк Перший» виконав, прийняте банківською установою до виконання, платіжне доручення лише 25.04.2014.
Товариство 24.04.2014 направило на адресу відповідача лист-повідомлення №05/04 з додатками, в якому пояснив, що з метою сплати податкових зобов'язань подав в обслуговуючий банк публічне акціонерне товариство «Банк Перший» відповідні платіжні доручення, які були прийняті банківською установою для виконання, проте, з незрозумілих підстав не були виконані.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення відповідач отримав вказаний лист-повідомлення з додатками 28.04.2014.
Отже, контролюючий орган був повідомлений належним чином про перешкоди з зарахуванням податків, належних до сплати позивачем, до бюджетів або державних цільових фондів з вини банку.
Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 129.6 статті 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Враховуючи викладене, прострочення платежу по сплаті єдиного соціального внеску за березень 2014 року виникло з вини обслуговуючого банку, який прийняв платіж до виконання, але своєчасно його не провів не з вини позивача.
Згідно рішення від 30.09.2014 №0055061705 до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 535,59 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з яких: 530,29 грн. штрафу та 5,30 грн. пені.
Відповідно до розрахунку штрафної санкції, встановлено несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внаслідок чого виникло прострочення оплати: за червень 2014 року з 22.07.2014 по 22.07.2014 - 1 день.
Відповідно до Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів Форми №Д4 (місячна), загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за 6 місяць 2014 року в термін до 21.07.2014 становить 17 221,44 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» була здійснена повна оплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується платіжними дорученнями від 18.07.2014 №73 на суму 2 021,43 грн.; від 21.07.2014 №74 на суму 9 787,00 грн.; від 21.07.2014 №75 (отримано та проведено банком) на суму 5 413,00 грн.
Однак, враховуючи те, що платіжне доручення від 21.07.2014 №75 на суму 5 413,00 грн. було одержано та проведено банком 22.07.2014, а, отже, виникло прострочення платежу тривалістю в 1 день, позивач самостійно сплатив суму з урахуванням штрафних санкцій на рахунок відповідача, що підтверджується платіжним дорученням від 22.07.2014 №78 на суму 541,30 грн.
Враховуючи викладене, позивач погасив штрафні санкції за прострочення платежу, яке виникло з 22.07.2014 по 22.07.2014.
Отже, товариством було самостійно погашено штрафні санкції за прострочення платежу, що підтверджується платіжним дорученням від 22.07.2014 №78, однак, всупереч вимогам законодавства, відповідач не врахував самостійне погашення штрафних санкцій позивачем і виніс оскаржуване рішення про нарахування штрафних санкцій.
Враховуючи вище зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску рішень від 30.09.2014 №0055041705, від 30.09.2014 №0055051705, від 30.09.2014 №0055061705, та вимоги від 01.10.2014, є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Зокрема, під час судового розгляду справи позивачем не спростовано наявність порушень, за які виставлено вимогу про сплату боргу від 01.10.2014 №Ю-1870-25 та винесено рішення від 30.09.2014 №0055041705, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат за наслідками часткової відмови у задоволенні позову, суд наголошує на наступному.
Згідно з частиною першою статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно із приписами статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру судовий збір становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати. Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Враховуючи сплачену позивачем при зверненні до суду суму судового збору у розмірі 182,70 грн., з позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі у розмірі 822,15 грн. (1827 грн. – 182,70 грн./2 = 822,15 грн. ).
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 94 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення державної податкової служби у Деснянському районі головного управління Міністерства доходів та зборів у місті Києві від 30.09.2014 №0055051705, від 30.09.2014 №0055061705.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю «Група Беарс» (02094, місто Київ, вулиця Попудренка, 52, код ЄДРПОУ 35494131) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок ГУ ДКСУ в місті Києві №31218206784007, МФО 820019, код отримувача 38004897) судовий збір у розмірі 822 (вісімсот двадцять дві гривні) грн. 15 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.