ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
УХВАЛА
про витребування доказів
08 грудня 2014 року м. Київ № 826/17195/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Данилишина В.М., при секретарі судових засідань Приходько О.В., за участю представників позивача та відповідача, розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про витребування доказів.
На підставі ч.ч. 3, 7 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у судовому засіданні 08 грудня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заявлене клопотання, об'єктивно оцінивши наявні у матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для його розгляду та вирішення, суд -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва знаходиться справа № 826/17195/14 за позовом Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі - позивач) до публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (далі - відповідач) про стягнення з банківських рахунків відповідача заборгованості з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальному розмірі 20110611,79 грн.
До суду 04 грудня 2014 року через канцелярію від представника відповідача надійшло письмове клопотання про витребування у Державної фіскальної служби України письмових пояснень разом із доказами на їх підтвердження щодо того, які територіальні органи на території Полтавської області є уповноваженими контролюючими органами у сфері здійснення податкової політики.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, зокрема, що відповідно до п.п. 4.1, 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Отже, органами стягнення щодо податкових зобов'язань є контролюючі органи, а саме - центральний орган, що забезпечує формування податкової політики, та його територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 160 "Про утворення Державної фіскальної служби" утворено Державну фіскальну службу України та постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236 затверджено "Положення про Державну фіскальну службу" (далі - Положення).
Згідно з п.п. 1, 7 Положення, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до даних, розміщених на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України, її територіальним органом на території Полтавської області є, зокрема, Полтавська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби України.
При цьому, такого територіального органу Державної фіскальної служби України як Полтавська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Полтавській області зазначений перелік не містить.
Вище викладені обставини, з одного боку, свідчать про відсутність у позивача статусу органу стягнення, у тому числі і податкового боргу, з іншого боку, звернення позивача до суду із даним позовом в умовах існування іншого уповноваженого на стягнення органу створюють загрозу подвійного стягнення із відповідача грошових коштів на тих же підставах.
У судовому засіданні 08 грудня 2014 року представник відповідача підтримав заявлене клопотання та просив задовольнити його, а представник позивача заперечував проти задоволення заявленого клопотання та просив відмовити у його задоволенні.
Так, згідно з ч. 2 ст. 69, ч.ч. 1-5 ст. 71 та ч.ч. 1, 3 ст. 79 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Суд може збирати докази з власної ініціативи.
Письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду. Суд може також уповноважити заінтересовану сторону або іншу особу, яка бере участь у справі, одержати письмовий доказ для надання його суду.
Таким чином, перевіривши зазначені у заявленому клопотанні доводи на предмет їх відповідності вище викладеним нормам та з'ясованим обставинам, вислухавши думку присутніх у судовому засіданні представників сторін, а також оцінивши докази, які містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про необхідність його задоволення, оскільки наявність у матеріалах справи витребуваних доказів, за переконанням суду, матиме значення для всебічного, повного і об'єктивного розгляду та вирішення справи із прийняттям у ній законного і обґрунтованого рішення.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 79, 122, 160, 165, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити заявлене клопотання.
2. Витребувати у Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, місто Київ, 04655) письмові пояснення разом із доказами на їх підтвердження щодо того, які територіальні органи на території Полтавської області є уповноваженими контролюючими органами у сфері здійснення податкової політики.
3. Керівництву Державної фіскальної служби України у строк до 06 січня 2015 року організувати подання витребуваних доказів до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва для долучення до матеріалів адміністративної справи № 826/17195/14.
4. Роз'яснити, що згідно з ч. 1 ст. 271 КАС України, у разі неподання без поважних причин письмових доказів, що витребувані судом, та неповідомлення причин їх неподання суд може постановити ухвалу про тимчасове вилучення цих доказів для дослідження судом.
Копії ухвали у повному обсязі направити (вручити) сторонам (їх уповноваженим представникам), у тому числі направити для виконання до Державної фіскальної служби України, роз'яснивши, що ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб та підлягає виконанню на всій території України.
Суддя В.М. Данилишин
Ухвала у повному обсязі складена 15 грудня 2014 року