Ухвала суду № 43711382, 03.11.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.11.2014
Номер справи
826/15795/14
Номер документу
43711382
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1

УХВАЛА

про витребування доказів

03 листопада 2014 року м. Київ № 826/15795/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Данилишина В.М., при секретарі судових засідань Приходько О.В., за участю представників позивача, відповідача та третьої особи-1, без участі представника третьої особи-2, розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про витребування доказів.

На підставі ч.ч. 3, 7 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у судовому засіданні 03 листопада 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заявлене клопотання, об'єктивно оцінивши наявні у матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для його розгляду та вирішення, суд -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) знаходиться справа № 826/15795/14 (далі - справа) за позовом Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі - позивач) до публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" (далі - відповідач, ПАТ "КБ "Надра"), треті особи: Міністерство фінансів України та Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України суми простроченої заборгованості за іноземними кредитами, одержаними під гарантію Уряду України, у загальному розмірі 51261130,19 грн. (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, поданої представником позивача до суду через канцелярію 10 листопада 2014 року), у тому числі:

- основний борг у розмірі 10108584,40 грн., згідно з договором № 28000-04/99 від 22 червня 2007 року, на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, № 31130402004026; отримувач: Державна казначейська служба України; код за ЄДРПОУ 37567646; банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ; код банку отримувача 820172; код бюджетної класифікації 03511630, символ звітності 402;

- відсотки, нараховані на прострочену заборгованість, у розмірі 6295967,05 грн., відповідно до договору № 28000-04/99 від 22 червня 2007 року, на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, № 31115125704026; отримувач: Державна казначейська служба України; код за ЄДРПОУ 37567646; банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ; код банку отримувача 820172; код бюджетної класифікації 24110200, символ звітності 125;

- пеня, нарахована на прострочену заборгованість, у розмірі 5688706,25 грн., згідно з договором № 28000-04/99 від 22 червня 2007 року, на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, № 31114105701028; отримувач: Державна казначейська служба України; код за ЄДРПОУ 37567646; банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ; код банку отримувача 820172; код бюджетної класифікації 21081000, символ звітності 105;

- основний борг у розмірі 20342071,62 грн., відповідно до угоди № 22-04/27 від 09 грудня 1998 року, на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, № 31133402034026; отримувач: Державна казначейська служба України; код за ЄДРПОУ 37561646; банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ; код банку отримувача 820172; код бюджетної класифікації 03511630, символ звітності 402;

- відсотки, нараховані на прострочену заборгованість, у розмірі 6446355,24 грн., згідно з угодою № 22-04/27 від 09 грудня 1998 року, на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, № 31115125704026; отримувач: Державна казначейська служба України; код за ЄДРПОУ 37567646; банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ; код банку отримувача 820172; код бюджетної класифікації 24110200, символ звітності 125;

- пеня, нарахована на прострочену заборгованість, у розмірі 2379445,63 грн., відповідно до угоди № 22-04/27 від 09 грудня 1998 року, на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України, № 31114105701028; отримувач: Державна казначейська служба України; код за ЄДРПОУ 37567646; банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ; код банку отримувача 820172; код бюджетної класифікації 21081000, символ звітності 105.

До суду 03 листопада 2014 року через канцелярію від представника позивача надійшло письмове клопотання про витребування доказів, а саме витребування у Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві детального розрахунку заборгованості ПАТ "КБ "Надра" за іноземними кредитами, одержаними під гарантію Уряду України, та засвідчених копій документів, якими підтверджується виникнення та існування (непогашення) такої заборгованості.

В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, зокрема, що ухвалою суду від 17 жовтня 2014 року про відкриття провадження у справі позивача зобов'язано надати суду детальний розрахунок заборгованості та засвідчені копії документів, якими підтверджується виникнення та існування (непогашення) такої заборгованості.

Поряд з цим, згідно з п. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України (далі - БК України), прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України (далі - ПК України) або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

З метою забезпечення виконання ст. 17 БК України, 02 березня 2014 року Кабінетом Міністрів України затверджено постанову № 174 "Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості" (далі - Порядок № 174 ).

Відповідно до п.п. 3, 6, 10 Порядку № 174, облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Міністерством фінансів України та банком-агентом у валюті кредиту, в якій вони надані.

Державна казначейська служба, на підставі інформації, що подана Міністерством фінансів України, здійснює зарахування коштів до державного бюджету на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі, в розрізі кодів бюджетної класифікації, боржників та угод.

Облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетними позичками/фінансової допомоги, в якій вони надані.

З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом:

- інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені;

- нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Отже, позивач є тільки органом стягнення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії на підставі отриманих подань від територіальних органів Державної казначейської служби України, не веде облік простроченої заборгованості позичальника та не нараховує пеню на таку заборгованість, а тому об'єктивно позбавлений можливості виконання вимог ухвали суду від 17 жовтня 2014 року про відкриття провадження у справі в частині надання детального розрахунку заборгованості.

У судовому засіданні 03 листопада 2014 року представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив задовольнити його, а представники відповідача та третьої особи-1 у питанні вирішення заявленого клопотання поклалися на розсуд суду.

Представника третьої особи-2 у судове засідання 03 листопада 2014 року не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи третя особа-2 повідомлена належним чином, заява про розгляд справи за відсутності її представника до суду не надійшла.

Проаналізувавши заявлене клопотання, вислухавши думку присутніх у судовому засіданні представників осіб, які беруть участь у справі, а також оцінивши докази, які містяться у матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку про наявність підстав для його задоволення, оскільки долучення таких доказів до матеріалів справи, за переконанням суду, матиме значення для всебічного, повного і об'єктивного розгляду та вирішення справи із прийняттям у ній законного і обґрунтованого рішення.

Так, згідно з ч. 2 ст. 69, ч.ч. 1-5 ст. 71 та ч.ч. 1, 3 ст. 79 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Суд може збирати докази з власної ініціативи.

Письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.

Письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду.

Керуючись ст.ст. 69, 71, 79, 122, 160, 165, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити заявлене клопотання.

2. Витребувати у Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (вулиця Терещенківська, 11-А, місто Київ, 01001):

- детальний розрахунок заборгованості публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" (код за ЄДРПОУ 20025456) за іноземними кредитами, одержаними під гарантію Кабінету Міністрів України;

- засвідчені копії документів, якими підтверджується виникнення та існування (непогашення) такої заборгованості.

3. Зобов'язати керівництво Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві протягом двох днів із дня отримання копії даного судового рішення організувати подання витребуваних доказів (або письмових пояснень із зазначенням причин неможливості їх надання) до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва для долучення до матеріалів справи № 826/15795/14.

4. Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 271 КАС України, у разі неподання без поважних причин письмових доказів, що витребувані судом, та неповідомлення причин їх неподання суд може постановити ухвалу про тимчасове вилучення цих доказів для дослідження судом, а згідно з ч. 6 ст. 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Копії у повному обсязі ухвали направити (вручити) сторонам та третім особам (їх уповноваженим представникам), у тому числі направити (вручити) для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, роз'яснивши, що ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення.

Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб та підлягає виконанню на всій території України.

Суддя В.М. Данилишин

Ухвала у повному обсязі складена 11 листопада 2014 року