Постанова № 43710842, 15.04.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2015
Номер справи
823/639/15
Номер документу
43710842
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2015 року справа № 823/639/15

м. Черкаси

11 год. 45 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мишенка В.В.,

при секретарі - Музиченко В.І.,

за участю сторін:

представника позивача - Мушинської М.В. (за довіреністю);

представника відповідача - Швидкої В.П. (за довіреністю);

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом комунального підприємства теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач) про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду № 176 від 19.12.2014.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що даним рішенням до позивача було застосовано фінансову санкцію за несвоєчасне повернення коштів Фонду, проте наголошує, що саме рішення про стягнення даних коштів (як неправомірно використаних) оскаржується в судовому порядку, а тому не підлягає нарахуванню санкцій та пені за неузгодженим зобов'язанням. На підставі наведеного представник позивача вважає, що рішення відповідача є незаконним, а тому підлягає скасуванню.

Представник відповідача заперечувала щодо задоволення адміністративного позову з підстав викладених у письмових запереченнях та зазначивши, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства. Крім того, зазначила, що рішення у справі №823/2535/14 на яке посилається позивач, набрало законної сили.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей регулює ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. №2240-111 (далі - Закон №2240) в редакції чинній до 01.01.2015.

Пунктом 3, 4 ст. 2 Закону № 2240 визначено, що страхувальник відповідно до цього Закону - це роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону або особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону, а страховик - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 2240 страховик має право зокрема проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок, встановлено інструкцією "Про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження" від 22.12.2010 № 29 (далі-Інструкція №29).

25 квітня 2014 року головними спеціалістами виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена планова перевірка позивача щодо дотримання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Результати перевірки викладені в акті від 25.04.2014 року № 66.

Вказаною перевіркою було встановлено, що позивачем страхові кошти Фонду в розмірі 4150грн. 27коп. були використані з порушенням ч. 1 ст. 35, ст. 7, 37 Закону №2240 та п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001р. №1266. Також позивачем несвоєчасно повернуто до бюджету Фонду страхові кошти у розмірі 3498,60грн., чим порушено ч. 1 ст. 22 Закону №2240. Крім того в порушення ч. 2 ст. 21 Закону №2240 та п. 9 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 22.12.2010р. №26 кошти Фонду в розмірі 568357,50грн. були використані не за цільовим призначенням.

Враховуючи вищезазначені порушення та на підставі ст. 30 Закону №2240 виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду було прийнято відносно позивача рішення №69 від 15.05.2014р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності, згідно з яким позивач у 10-денний термін від дня отримання рішення, повинен був повернути до бюджету Фонду страхові кошти в розмірі 859135 грн. 77 коп.

19.05.2014р. на виконання вказаного рішення позивачем було перераховано на рахунок Черкаської міської виконавчої дирекції 6599,52грн.

В той же час в частині виконання рішення на суму 852536,25грн. позивач не погодився та у серпні 2014р. подав до Черкаського окружного адміністративного суду позов про часткове скасування рішення № 69 від 15.05.2014р. на суму 852536,25грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.09.2014р. у справі №823/2535/14 адміністративний позов КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради про часткове скасування рішення №69 задоволено у повному обсязі. В зв'язку з цим Черкаським обласним відділенням Фонду було подано апеляційну скаргу на вказане судове рішення.

20.11.2014р. Київським апеляційним адміністративним судом було задоволено апеляційну скаргу виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду, скасовано постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 22.09.2014 року та пийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» ЧМР відмовлено в повному обсязі. Дана постанова прийнята у відкритому судовому засіданні.

У відповідності до ч. 5 ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Отже, рішення суду про узгодження зобов'язання про повернення коштів Фонду набрало законної сили - 20.11.2014.

Згідно ч. 2-3 ст. 22 Закону № 2240 страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону. У разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення. Орган Фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів після отримання скарги страхувальника, іншого отримувача страхових коштів на їхню адресу поштою з повідомленням про вручення або надати під розписку. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання відповіді мають право звернутися з повторною скаргою до органів Фонду вищого рівня або до суду.

Абзацом 8 пункту 7.1 Інструкції передбачено, що скарга на рішення органу Фонду, визначені абзацами другим та третім цього пункту, подана з дотриманням порядку і строків, визначених цим пунктом, зупиняє строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій до винесення рішення органом Фонду вищого рівня або до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно ч. 1 ст. 30 Закону № 2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Таким чином, рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду № 176 від 19.12.2014 є законним та обґрунтованим.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтовані та такі, що не підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову - відмовити повністю.

Стягнути з комунального підприємства теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 02082522) на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1826 (одна тисяча вісімсот двадцять шість) грн. 14 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлений 20.04.2015