Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2015 р. Справа №818/1230/15
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Шалигинське" про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області (далі по тексту - позивач, УПФУ в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області) звернулося до суду з позовом та уточнивши позовні вимоги просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Шалигинське" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Шалигинське") заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 за березень 2015 року в сумі 2857,49 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003р. та ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не відшкодував позивачу за березень 2015 року у передбачений законом строк та належному розмірі витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 в розмірі 2857,49 грн.
Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що збереження порядку покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій стосується осіб, пенсії яким призначені за пунктами "а" та "б" статті 13 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (список № 1 та № 2), а відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 цього Закону в частині відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених за пунктами "в", "д" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суперечить абзацу 5 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" так як у цій правовій норми визначено, що особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а тому в задоволенні позову просив відмовити (а.с.20-24).
Сторони у судове засідання не з'явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомили.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "Шалигинське" зареєстроване як юридична особа (а.с.11) та відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №400/97) та підпункту 2.1.1 пункту 2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. №21-1 (далі - Інструкція №21-1) є страхувальником і платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону №400/97 одним з об'єктів оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції №21-1, згідно пункту 6.1 якого, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно пунктом 6.4 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до пункту 6.7 Інструкції №21-1 відповідач повинен вносити до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, щомісяця до 25-го числа. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування, органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
З розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до підпунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з березня 2015 року (а.с.6), надісланого на адресу відповідача листом від 11.03.2015 р. №3367/02-20 (а.с.7), вбачається, що витрати позивача на виплату та доставку зазначених пенсій у березні 2015 року склали в загальному розмірі 3928 грн. 73 коп. (а.с.6-7).
Враховуючи часткову сплату відповідачем суми боргу, заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах складає 2857,49 грн. (а.с.17).
Згідно підпунктів "в" та "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі та жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Позивачем зазначено про те, що колишнім працівникам товариства: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, призначені та виплачується управлінням ПФУ в м. Глухові та Глухівському районі пенсія за віком, на пільгових умовах, відповідно до пп."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідач посилається на те, що згідно частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Суд зазначає, що за змістом абзацу 1 вказаного пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", було врегульовано Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до пункту 1 статті 1 якого, відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
За змістом абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону №400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абзацом 3 пункту 1 статті 4 Закону №400/97-ВР встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Тому обов'язок відшкодувати УПФУ в місті Глухові та Глухівському районі витрати на виплату і доставку пенсії, призначеної працівникам відповідно до пункту "б" - "з" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" покладається саме на підприємство.
Отже безпідставним є посилання відповідача на те, що пенсія ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 повинна виплачуватись за рахунок Державного бюджету України, а тому не підлягає відшкодуванню товариством на користь позивача.
Верховним судом України було висловлено правову позицію у даній категорії справ, а саме: встановлено, що обов'язок по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", покладається на відповідача (в постановах від 19.03.2013 по справах № 21-59а13, № 21-60а13).
За приписами статті 2 Закону №400/97-ВР та пункту 6.1 Інструкції № 21-1 платники фіксованого сільськогосподарського податку звільнені від обов'язку відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Однак, обов'язковою умовою для звільнення відповідача від обов'язку щодо відшкодування таких витрат є наявність статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку, а підприємство відповідача до 01.01.2015 р. перебувало на обліку в УПФУ, як платник фіксованого сільськогосподарського податку і було звільнено від обов'язку відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Проте, починаючи з 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким виключено з переліку загальнодержавних податків і зборів фіксований сільськогосподарський податок.
З набранням чинності вказаного закону ТОВ "Шалигинське" було платником єдиного податку четвертої групи. При цьому ні Законом №400/97-ВР, ні Інструкцією №21-1, ні іншими нормами чинного законодавства не передбачено виключень щодо звільнення від відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій суб'єктів господарювання, які є платниками єдиного податку четвертої групи та не передбачено, що платники, які з 01.01.2015 р. стали платниками єдиного податку четвертої групи автоматично звільняються від відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, як такі, що були звільнені раніше через наявність на той час статусу платника фіксованого податку.
Тому, відсутні підстави для звільнення відповідача від відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до підпунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в загальному розмірі 2857,49грн. залишаються не відшкодованими, суд визнає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Шалигинське" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Шалигинське" (41470, вул. Леніна, будинок № 205, Глухівський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 03778295) на користь управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області (41400, м. Глухів, вул. Спаська, буд. 54, Сумська область, поточний рахунок 256003508276 в ТВ БВ №10018/083 філії Сумського обласного управління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 337568) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за березень 2015 року в розмірі 2857,49 грн. (дві тисячі вісімсот п"ятьдесят сім грн. 49 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар