ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2015 року
09:10
Справа № 808/8048/14
провадження № ДО/808/1007/14
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області
до Добропільської міської територіальної виборчої комісії по виборам депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів
про припинення юридичної особи,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
17 листопада 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області до Добропільської міської територіальної виборчої комісії по виборам депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів в якому позивач просить суд припинити юридичну особу відповідача.
В якості підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, позивач зазначив неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
В зв’язку з невідповідністю позовної заяви вимогам ст.106 КАС України, ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.11.2014 позовна заява залишена без руху до 15 січня 2015 року.
Позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 19 січня 2015 року було відкрито провадження по зазначеній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 17 лютого 2015 року.
Провадження у справі зупинялось до 09 квітня 2015 року.
01 квітня 2015 року від представника позивача надійшло клопотання (вх.№14008) про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача повторно в судове засідання не з’явився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштової кореспонденції.
Відповідно до ч. 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи клопотання представника позивача, а також положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд, керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України, не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суддя, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,
ВСТАНОВИВ:
Добропільська міська територіальна виборча комісія по виборам депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів (код ЄДРПОУ 25783121), пройшла процедуру державної реєстрації, а відтак набула правового статусу суб’єкта господарювання в розумінні статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 №755-IV (далі – Закон України №755-IV); перебуває на податковому обліку у Добропільській об’єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області (статті 63, 64 ПК України); та зареєстрована за юридичною/податковою адресою: 85004, Донецька область, місто Добропілля, вулиця Першотравнева, будинок №83 (стаття 45 ПК України, статті 1, 17, 18 Закону України №755-IV).
За приписами частини 1 статті 33 Закону України №755-IV, юридична особа припиняється, зокрема, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України №755-IV, юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частиною 2 статті 38 Закону України №755-IV встановлено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
За приписами підпункту 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Повноваження контролюючих органів визначені у статті 20 ПК України, підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 якої передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою – підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб’єктів господарювання.
Відповідно до пункту 67.2 статті 67 ПК України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо, зокрема, припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців.
Добропільська міська територіальна виборча комісія по виборам депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів (код ЄДРПОУ 25783121) зареєстрована в якості юридичної особи - 28.01.1998 (номер запису в Єдиному державному реєстрі 1 260 176 0000 000833).
З аналізу норм Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” від 06.04.2004 №1667-IV (далі – Закон України №1667-IV) та Закону України “Про вибори народних депутатів України” від 25.03.2004 №1665-IV (далі – Закон України №1665-IV) (в редакціях, які діяли на момент державної перереєстрації Добропільської міської територіальної виборчої комісії по виборам депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів в якості юридичної особи (2012 рік) вбачається, що перереєстрація Добропільської міської територіальної виборчої комісії по виборам депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів відбувалась саме в порядку реалізації Закону України №1667-IV.
Даний висновок ґрунтується на тому, що стаття 24 Закону України №1665-IV не визначала в системі виборчих комісій, що здійснювали підготовку та проведення виборів депутатів, такий вид комісій, як сільські комісії. Натомість, статтею 19 Закону України №1667-IV, визначалась система виборчих комісій.
Так, систему виборчих комісій, що здійснювали підготовку та проведення місцевих виборів, становили:
1) Центральна виборча комісія;
2) територіальні виборчі комісії: виборча комісія Автономної Республіки Крим; обласні виборчі комісії; Київська, Севастопольська міські виборчі комісії; районні виборчі комісії; міські виборчі комісії (крім міст Києва та Севастополя); районні у містах виборчі комісії (де обираються районні у місті ради); селищні, сільські виборчі комісії;
3) дільничні виборчі комісії.
Частиною 2 статті 1 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” від 30.06.2004 №1932-IV, визначено, що Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.
За правилами частини 1 статті 20 Закону України №1667-IV, виборчі комісії місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Виборчі комісії місцевих виборів діють на підставі, в межах та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо територіальних виборчих комісій, які виконують функцію окружних виборчих комісій з відповідного виду місцевих виборів, а також усіх дільничних виборчих комісій на території відповідного виборчого округу з питань організації підготовки та проведення виборів депутатів та виборів сільського, селищного, міського голови (частина 3 статті 20 Закону України №1667-IV).
Відповідно до частини 3 статті 28 Закону України №1667-IV, повноваження усього складу відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припиненні в установленому законом порядку органом, який її утворив, або за рішенням суду у разі систематичного порушення комісією Конституції України та інших законів України.
Відповідно до статті 21 Закону України 1932-IV, Комісія, зокрема, здійснює контроль за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснює контроль за утворенням територіальних виборчих комісій місцевих виборів.
Відповідно до пункту 1.3 Постанови Центральної виборчої комісії “Про Роз'яснення щодо порядку організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” від 21.05.2014 №695, сільська, селищна, районна в місті, міська, районна виборча комісія підпорядковується відповідній міській, районній, обласній виборчій комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Частиною 1 статті 21 Закону України №1667-IV визначено, що територіальна виборча комісія формується відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніш як за 90 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше 8 і не більше 15 осіб за поданнями керівних органів місцевих організацій партій (блоків) (не більш як на одну особу).
У разі, якщо в установлений частиною першою цієї статті строк не надійшли подання щодо складу територіальної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу виборчої комісії осіб становить менше 8, територіальна виборча комісія утворюється відповідною місцевою радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим за поданням відповідно сільського, селищного, міського голови або голови районної, районної у місті, обласної ради, Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим з обов'язковим включенням поданих кандидатур від місцевих організацій партій (блоків), зазначених у частині першій цієї статті (частина 7 статті 21 Закону України №1667-IV).
З аналізу зазначених правових норм вбачається, що виборча комісія є суб'єктом виборчого процесу, на неї розповсюджуються особливості щодо створення та припинення, передбачені виборчим законодавством.
Тобто, питання щодо створення та припинення сільських виборчих комісій повинно вирішуватись виключно на підставі рішення відповідного органу – ради.
Посилання позивача на норми статті 38 Закону України №755-IV, щодо підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
Як визначено частиною 1 статті 4 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців – засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України №755-IV, Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), політичних партій, державних органів та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
З урахуванням особливостей створення та припинення діяльності територіальних виборчих комісій, суд вказує про неможливість застосування загальних підстав для припинення юридичної особи – міської територіальної виборчої комісії.
Суд дійшов висновку, що припинення відповідача, як юридичної особи, має відбуватись за рішенням органу, який її утворив, в порядку, передбаченому спеціальним (виборчим) законодавством України та прийнятими на його виконання підзаконними нормативно-правовими актами.
Таким чином, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області до Добропільської міської територіальної виборчої комісії по виборам депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів про припинення юридичної особи відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко