ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2014 р. Справа № 804/13752/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Потолової Г.В.
при секретарі - Корсун М.О.
за участю: представників позивача - Мойсюк О.І, Кожурової Д.І.,
представника відповідача - Корнійчук А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини до Павлоградської об'єднаної державної фінансової інспекції про визнання протиправними та скасування вимог щодо усунення фінансових порушень,
ВСТАНОВИВ:
Петропавлівська районна державна лікарня ветеринарної медицини звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправною та скасування вимоги Павлоградської ОДФІ щодо усунення фінансових порушень № 870-21/1199 від 11.08.2014 р., виявлених в ході ревізії.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, посилаючись на законодавчі підстави своїх дій, діяльність в межах закону та наданих повноважень, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, при розгляді справи виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п.2.12 плану роботи Державної фінансової інспекції України на 1 квартал 2014р., на підставі направлень на проведення ревізії від 28.03.2014р. №63, виданого начальником Павлоградської ОДФІ Тимченко Л.Ф., головним державним інспектором Андрущенко Г.Г. проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини (далі - Петропавлівська РДЛВМ) за період з 01.01.2011р. по 01.03.2014р.
Ревізія проводилась з 31.03.2014р. по 27.06.2014р. у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома начальника Петропавлівської РДЛВМ ОСОБА_5 та в присутності головного бухгалтера Мойсюк О.І.
За результатами ревізії складено акт №870-36/08 від 07.07.2014р., відповідно до якого у ході ревізії встановлено:
1.Ревізією використання коштів, виділених на здійснення заходів і завдань державних цільових програм, встановлено, що у порушення вимог п.8 ст.9 Закону України від 16.07.1999р. №996-ХІV «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», п.2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88 внаслідок недостовірного відображення даних у первинних документах (в актах на проведення щеплення) протягом 2011-2012 років Петропавлівською РДЛВМ зайво списано вакцини на суму 875,64грн.
Стягнути шкоду у сумі 875,64грн. із завідуючого Троїцькою дільницею ветеринарної медицини ОСОБА_6, винного у зайвому списанні вакцини, у порядку встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управління Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
2. Ревізією дотримання законодавства при встановленні посадових окладів працівникам лікарні встановлено, що у періоді з 01.01.2011р. по 01.03.2014р. при відсутності рішення атестаційної комісії із рекомендацією про присвоєння чергової кваліфікаційної категорії та наказу начальника Петропавлівської РДЛВМ про підвищення категорії бухгалтеру ОСОБА_7 нараховувалася та виплачувалася заробітна плата, згідно посадового окладу бухгалтера І категорії, що є порушенням вимог п.5 та Додатку 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» зі змінами (далі - Постанова №1298), абз.6 та вимог Додатку 14 Наказу Міністерства аграрної політики України від 03.11.2005 №602 «Про умови оплати праці працівників бюджетних установ та організацій, що обслуговують агропромисловий комплекс» із змінами (далі - Наказ №602). Відповідне порушення призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати за рахунок загального фонду бюджету на суму 4' 873,72 гривень.
Стягнути кошти у сумі 4' 873,72 грн. з бухгалтера ОСОБА_7, якій зайво виплачена заробітна плата, шляхом внесення грошових коштів на реєстраційний рахунок Петропавлівської РДЛВМ або шляхом утримання із заробітної плати працівника на підставі його заяви з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 4' 873,72 грн. з особи, винної у безпідставній виплаті заробітної плати, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
3.Ревізію дотримання законодавства при встановленні доплат та надбавок встановлено, що працівникам лікарні без передбачення відповідних витрат у розрахунках до кошторисів та довідок про зміни кошторисних призначень і в штатних розписах на ці роки та при відсутності розпорядчих документів на встановлення надбавок у періоді з 01.01.2012р.по 01.03.2014р.зайво нараховано та виплачено надбавку за складність та напруженість у роботі на загальну суму 64' 162,03грн., що є порушенням п.1 ст.9 Закону України № 996-ХІУ, ч.5 п.4 Постанови №1298, п.22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, зі змінами (далі - Порядок № 228), п.2.1 Положення №88, п.3 Наказу №602 та п.84, 179 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1242 (далі - Інструкція №1242) та вимог Наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2002 № 57 «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» із змінами.
Стягнути зайво нараховану та сплачену надбавку за складність та напруженість у роботі на загальну суму 64' 162,03грн., з працівників, що її отримали, шляхом утримання із заробітної плати працівників на підставі їх заяв з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 64' 162,03грн. з осіб, винних у безпідставних виплатах надбавки за складність та напруженість у роботі, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
4. Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам премій встановлено безпідставне нарахування та виплата у 2011-2013 роках премії керівнику та працівникам централізованої бухгалтерії лікарні на загальну суму 15' 353,00грн. внаслідок відсутності розпорядчих документів на виплату премій та проведення її виплати без погодження з профспілковими комітетами та з Головним управлінням ветеринарної медицини в Дніпропетровській області, чим порушено вимоги абз.5 п.4 Постанови №1298, п.3 Наказу №602, п.9 розділу «Оплата праці» Колективної угоди між адміністрацією Петропавлівської РДЛВМ та трудовим колективом на 2003 рік, прийнятого на зборах трудового колективу 24.01.2003, зареєстрованого Управлінням праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації 05.02.2003 за №5, абз.3, пп.1.6, 2.6, 2.9 Положення про преміювання та інші соціальні виплати працівникам ветеринарної медицини від 06.12.2004 та п.1.5, ч.2 п.2.8, п.З.6 Положення про преміювання та інші додаткові виплати працівникам Петропавлівської РДЛВМ від 03.01.2012.
Стягнути зайво нараховану та виплачену премію на загальну суму 15' 353,00грн., з працівників, що її отримали, шляхом утримання із заробітної плати працівників на підставі їх заяв з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 15' 353,00грн. з осіб, винних у безпідставних виплатах надбавки за складність та напруженість у роботі, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
5.У результаті встановлених порушень в частині зайвого нарахування та виплати надбавки за складність і напруженість у роботі та премії, працівникам лікарні протягом 2011-2013 років зайво нарахована та сплачена заробітна плата за час відпустки на загальну суму 3 793,98 гривень.
Стягнути зайво нараховану та сплачену заробітну плату за час відпустки у сумі 3 793,98 грн з працівників, що її отримали, шляхом утримання із заробітної плати працівників на підставі їх заяв з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 3' 793,98грн. з осіб, винних у безпідставних виплатах заробітної плати працівникам за час відпусток, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
6.Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні індексації грошових доходів працівників Петропавлівської РДЛВМ, встановлено, що протягом періоду з 01.01.2011 по 01.03.2014 індексація грошових доходів населення у лікарні не проводилась, чим порушено ч.5 ст.95 Кодексу законів про працю, затвердженого законом України від 10.12.71 №322- VIII, (із змінами), ст.33 Закону України №108/95-ВР від 24.03.1995 «Про оплату праці» (із змінами) та п.1.1, п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (із змінами). Внаслідок даного порушення працівниками лікарні за вказаний період недоотримано доходів на загальну суму 80' 283,49 грн.
Донарахувати та виплатити недоотриману індексацію заробітної плати у сумі 80' 283,49грн.
7.Внаслідок незаконної виплати заробітної плати, надбавок, премій та заробітної плати за час відпусток, зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 32' 013,35грн., чим порушено ст. 3 Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Стягнути з Пенсійного фонду України кошти у сумі 32' 013,35грн., у тому числі шляхом коригування внесків, або зарахувати у рахунок майбутніх платежів.
8. Ревізією витрат на утримання транспортних засобів встановлено зайве списання з обліку установи бензину у кількості 57,2 л на суму 600,60грн. внаслідок не зазначення особою, у розпорядженні якої перебував автомобіль УАЗ 39121, часу його перебування у розпорядженні, чим порушено вимоги п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2003 №848 «Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями» (далі - Постанова №848).
Стягнути шкоду у сумі 600,60грн. із завідуючої відділом - лікарем ветеринарної медицини по хворобах молодняка та безпліддя маточного поголів'я тварин Петропавлівської РДЛВМ ОСОБА_8, яка вносила недостовірні данні до подорожніх листів, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
9.Ревізією наявності фактів використання автомобілів у вихідні, святкові та інші неробочі дні встановлено зайве списання протягом 2011-2013 років бензину у кількості 256,086 л на загальну суму 2' 604,62грн. внаслідок використання службових автомобілів у вихідні, святкові дні та інші неробочі дні без відповідних наказів керівника установи, чим порушено вимоги п. 1 Постанови №848 та п. 2.16 Положення №88.
Стягнути шкоду у сумі 2' 604,62грн. з осіб, винних у зайвому списанні пального, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
10.Ревізією витрат на утримання транспортних засобів встановлено, що у періоді з 01.01.2011 по 01.08.2012 Петропавлівською РДЛВМ проведено списання матеріальних цінностей (бензину, запасних частин) та оплачено послуг по поточному ремонту автомобілю «Ланос ДЕУ», який використовувався лікарнею на підставі договорів на спільне користування автомобілем від 04.01.2011 №8 і від 17.01.2012 №3, на загальну суму 32' 097,79грн., чим порушено вимоги п.22 Порядку №228, п. 1 Постанови №848, п.2 Договорів від 04.01.2011 №8 і від 17.01.2012 №3, п.1. ст.9 Закону України №996-ХІУ та пп.2.4, 2.14, 2.15, 2.16 Положення №88. Вищевикладене призвело до здійснення Петропавлівською РДЛВМ покриття витрат сторонньої юридичної особи - Управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі за рахунок спеціального фонду на загальну суму 32' 097,79 грн.
Стягнути з Управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі кошти у сумі 32' 097,79 грн., використані на утримання автомобіля «Ланос ДЕУ», державний номер НОМЕР_1 (по 22.02.2012), державний номер НОМЕР_2 (з 23.02.2012 проведена перереєстрація транспортного засобу) з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 29' 648,61грн. з осіб, винних у покритті витрат сторонніх юридичних осіб, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
11. Не допускати порушень п.п.1, 2 ст.11 Закону України №996-ХІV в частині викривлення фінансової звітності через внесення недостовірних даних.
Не погодившись з висновками акту ревізії від 07.07.2014 р., Петропавлівською РДЛВМ подані заперечення.
06.08.2014 р. супровідним листом за №870-21/1157 Павлоградської ОДФІ позивачу надіслані висновки на заперечення. За результатами розгляду у задоволенні заперечень відмовлено.
На виконання акту ревізії відповідачем на адресу позивача направлений лист-вимога №870-21/1199 від 11.08.2014р. про усунення виявлених порушень.
Не погоджуючись з вимогами відповідача позивач звернувся за захистом своїх прав, свобод та інтересів до суду.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наступне.
Щодо висновку в акті ревізії щодо зайвого списання у 2011-2012 роках вакцини на суму 875,64грн., позивач зазначає, що згідност.21 Закону України «Про державну статистику» первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень є конфіденційною інформацією. Петропавлівська РДЛВМ не відповідає за достовірність статистичних даних. Відповідно до Закону «Про ветеринарну медицину» установа несе відповідальність за недопущення розповсюдження інфекційних захворювань тварин на території, що обслуговується.
Акти на проведення протиепізоотичних заходів тварин, складені лікарем ОСОБА_6 всі до одного підписані представниками вказаних вище господарств, в яких проводились профілактичні обробки тварин. Крім того, вищестоящою установою-Управлінням ветеринарної медицини в Петропавлівському районі в даних господарствах проводилася інспекторська перевірка, за результатами якої були складені акти обстеження поголів'я та складені протоколи про адміністративні порушення зі штрафними санкціями. Акти обстеження підтверджують наявність поголів'я в перевіряємому періоді, а саме Акти:№14 від 10.03.2011р., №59 від 08.09.2011р., №38 від 09.06.2011р., №33 від 10.05.2012р., №62 від 10.08.2012р., №36 від 07.06.2011р., №34 від 10.05.2012р., №61 від 03.08.2012р.
Таким чином, на думку позивача, вимога про стягнення шкоди у сумі 875,64 грн. із завідуючого Троїцькою дільницею ветеринарної медицини ОСОБА_6, звинуваченому в незаконному списанні вакцини, є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо висновку в акті ревізії щодо дотримання законодавства при встановленні надбавки за складність і напруженість у роботі, позивач пояснює наступне.
Так, у висновках на заперечення Петропавлівської лікарні вказано що наказом начальника Управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі від 06.01.2012р № 12а начальнику лікарні ОСОБА_5 встановлена доплата за складність і напруженість у роботі, яка з п. 3.3 Постанови №1298 та п.2.1.4 наказу 602 не передбачена.
На думку позивача, вищезазначеними пунктами встановлюються доплати працівникам (за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників, за суміщення професій, за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт), а начальнику лікарні встановлена надбавка за складність і напруженість у роботі, яка передбачена п.4в постанови КМУ №1298 та п.3 Наказу 602 від 3.11.2005 року.
Таким чином, позивач вважає, що вимога щодо стягнення з працівників установи надбавки за складність і напруженість у роботі на загальну суму 64' 162,03 грн. повинна бути скасована.
З приводу вимоги щодо нарахування індексації заробітної плати працівникам Петропавлівської РДЛВМ, позивач зазначає, що ревізор мав би врахувати, але не врахував, що ст. 98 Кодексу законів про працю України передбачається оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Отже, на думку позивача, бухгалтер не має законних підстав для нарахування індексації понад затверджені бюджетні асигнування з подальшим відображенням у звітності кредиторської заборгованості по заробітній платі.
Також, посилаючись на внесені до Закону України «Про державний бюджет України на 2014р.» зміни, а саме п.6.4 ст.32, позивач вважає, що вимога про нарахування індексації в сумі 80' 283,49грн. підлягає скасуванню.
Щодо вимоги про нарахування премій, позивач пояснює, що у 2011 році преміювання працівників централізованої бухгалтерії здійснено у відповідності п.2.2 Положення про преміювання від 06.12.2004 року. А в 2012-2013рр. премії працівникам централізованої бухгалтерії, нараховувалися згідно Положення про преміювання та інші додаткові виплати працівникам Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, затвердженого начальником Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_5 та погоджено з уповноваженою особою від трудового колективу ОСОБА_8
Підставою для нарахування у 2012 році премії бухгалтеру ОСОБА_7 у розмірі посадового окладу є Наказ №10 від 17грудня 2012р., затверджений начальником Петропавлівської лікарні ОСОБА_5 в розмірі посадового окладу -1' 451,00 грн.
У 2013 році премія працівникам централізованої бухгалтерії нарахована згідно наказу №8 від 22 листопада 2013 року, підписаного начальником Петропавлівської РДЛВМ в розмірі посадового окладу на загальну суму 5' 003,00 грн.
Керівнику Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини премії за 2011-2013 роки не нараховувалися.
На основі вищевикладеного позивач вважає, що всі накази про преміювання складено у відповідності до нормативно правових документів, а отже рішення про зайво нараховану премію підлягає скасуванню.
Ревізією дотримання нарахувань на заробітну плату встановлено порушення ст.3 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму32' 013,35грн. внаслідок незаконної виплати заробітної плати за час відпусток, надбавок, премій.
На думку позивача, з врахуванням того, що попередні вимоги щодо нарахування надбавок, премій підлягають скасуванню, як наслідок і стягнення нарахувань з Пенсійного фонду України на дану частину зарплати є незаконним і повинно бути скасованим.
Щодо перерахування відпусток без врахування надбавок та премій, позивач зазначає, що скасування попередніх вимог в частині щодо нарахування надбавки, за складність і напруженість та премій є підставою для скасування вимоги зайво нарахованої та сплаченої заробітної плати за час відпустки на загальну суму 3' 793,98грн. за 2012-2013 рр.
Також, щодо витрат на утримання транспортних засобів, позивач пояснює, що ревізією витрат на утримання транспортних засобів встановлено що у періоді з 01.01.2011 по 01.08.2012рр.Петропавлівською РДЛВМ проведено списання матеріальних цінностей (бензину, запасних частин) та оплачено послуг по поточному ремонту автомобілю «Ланос-ДЕУ», який використовувався лікарнею на підставі договорів на спільне користування автомобілем від 04.01.2011р. №8 і від 17.01.2012р. №3 на загальну суму 32' 097,79грн.
Вищезазначені договори укладені між Управлінням ветеринарної медицини в Петропавлівському районі в особі начальника Кожурова О.С. та Петропавлівською РДЛВМ в особі начальника ОСОБА_5
На момент підписання договорів Петропавлівська РДЛВМ мала 3 орендованих автомобілі та 3 власних автомобіля, строк експлуатації яких становить більше 17, 26 та 30 років, які, враховуючи фізичний, стан, підлягають списанню і не забезпечують виконання поставлених задач.
На думку позивача, вищезазначена вимога є протиправною, оскільки витрати на утримання автомобіля проводилися в межах кошторисних призначень. Поточний ремонт автомобіля Ланос-ДЕО передбачено розрахунком до кошторису на 2011р. від 18.04.2011р. по Петропавлівській РДЛВМ по спеціальному фонду на суму 2' 000,00грн. в спеціалізованому центрі по ремонту автомобілів Ланос-ДЕО «Дніпропетровський Автоцентр на Калиновій».
Отже, позивач вважає вимогу про стягнення з управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі коштів на суму 32' 097,79грн. протиправною.
Відповідач в обґрунтування своїх заперечень зазначив, що проведеним у ході ревізії співставленням результатів зустрічних звірок з даними актів на проведення щеплення, на підставі яких списується вакцина, по трьох фермерських господарствах Петропавлівського району встановлені факти завищення кількості використаної вакцини на проведення щеплення через завищення кількості поголів'я тварин.
А також, за результатами вищезгаданих зустрічних звірок факти проведення завідуючим Троїцькою дільницею Петропавлівської РДЛВМ щеплення поголів'я свиней підтверджено частково в одному випадку та не підтверджено взагалі у двох випадках.
Таким чином, відповідач вважає висновок в акті ревізії щодо зайвого списання у 2011-2012роках вакцини на суму 875,64грн.вірним.
Як пояснює відповідач, ревізією встановлено наявність у Петропавлівської РДЛВМ трьох книг наказів.
Перша книга наказів розпочата у 2005 році і закінчена у 2012 році, друга книга наказів розпочата у 2012 році та в ній реєструються накази станом на момент проведення ревізії. Нумерація наказів, зареєстрованих у другій книзі, є продовженням порядкової нумерації першої книги.
Відповідач звертає увагу, що у вищезгаданих книгах реєструються накази фінансового характеру (про виплати матеріальних допомог, премій, надбавок, тощо) по всіх підрозділах Петропавлівської РДЛВМ.
Третя книга наказів розпочата у січні 2012 року. У періоді з 03.01.2012 по 24.06.2014 до неї внесено 21 запис з датою та позначкою «наказ». Зазначені накази стосуються основної діяльності установи, а саме: затвердження штатних розписів; на проведення інвентаризації; наказ про облікову політику; накази на встановлення доплат та виплату премій працівникам бухгалтерії, наказ про тимчасове заміщення працівника.
Крім цього, в третій книзі наказів ревізією встановлено факт дублювання наказів, про що зазначено в акті ревізії, а також не надано Наказ щодо покладення обов'язків діловода на бухгалтера ОСОБА_7, яка здійснювала реєстрацію наказів у третій книзі.
Також, відповідач вказує, що під час ревізії встановлено, що обов'язки з ведення діловодства в лікарні покладено на завідуючу протиепізоотичним відділом-лікаря ветеринарної медицини епізоотолога Козару Л.Я., з пояснень якої з'ясовано, що про наявність в установі третьої книги наказів вона чує вперше та всі книги наказів, починаючи з 20.02.1948р., зберігаються в її кабінеті.
Щодо зайво нарахованої та сплаченої надбавки за складність та напруженість у роботі на загальну суму 64' 162,03грн., яка підлягає стягненню з працівників, що її отримали, відповідач пояснює, що відповідно до копій штатних розписів за 2012-2014 роки, завірених Головним управлінням, витрати на виплату надбавки за складність та напруженість у роботі у штатних розписах на відповідні роки не планувалися.
Крім того, Згідно з актом ревізії, у ході зустрічної звірки в Управлінні ветеринарної медицини в Петропавлівському районі, суцільним порядком за період з 01.01.2011р. по 01.03.2014р. перевірена книга реєстрації наказів, виданих керівництвом Управління ветеринарної медицини, і виявлено, що поміж аркушів 142 та 143 вклеєний аркуш наказу від 06 січня 2012 року №12(а) про встановлення доплати за складність і напруженість у роботі начальнику лікарні ОСОБА_5 з січня 2012 року відповідно до законодавства, на якому відсутній підпис начальника Управління ветеринарної медицини Кожухова О.С..
У книзі реєстрації вхідної кореспонденції Петропавлівської РДЛВМ у періоді з 01.01.2012р. по 01.03.2014р. відсутні відмітки про отримання від управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі наказів про встановлення начальнику лікарні надбавки за складність і напруженість у роботі.
Також, відповідач звертає увагу, що наказом начальника Управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі від 06.01.2012 №12а начальнику лікарні ОСОБА_5 встановлена доплата за складність і напруженість у роботі, яка п.3.3 Постанови №1298 та п.2.1.4 Наказу №602 не передбачена. Згідно з результатами зустрічної звірки в Управлінні ветеринарної медицини в Петропавлівському районі (додаток №71 до акта) накази на призначення начальнику Петропавлівської РДЛВМ ОСОБА_5 у 2012-2013 роках та січні-лютому 2014 року надбавки за складність і напруженість у роботі відсутні.
Отже, в порушення п.1 ст.9 Закону України №996-ХІУ, ч.5 п.4 Постанови №1298, пп.84, 179 Інструкції №1242, п.22 Порядку № 228, п.2.1 Положення №88, п. 3 Наказу №602 та вимог Наказу №57 в частині відсутності розпорядчих документів на встановлення надбавки та проведення її виплати без передбачення відповідних витрат у розрахунках до кошторисів та довідок про зміни кошторисних призначень на 2012-2013 роки та в штатних розписах на 2012-2014 роки, безпідставно нараховано та виплачено начальнику Петропавлівської РДЛВМ ОСОБА_5 надбавка за складність і напруженість у роботі на загальну суму 14' 711,84 грн., у тому числі: за рахунок загального фонду у 2012 році на суму 2' 810,56грн; за рахунок спеціального фонду на суму 11' 901,28 грн. (2012 рік - 3' 875,11 грн., 2013 рік - 6' 770,17 грн. та січень-лютий 2014року 1' 256,00 гривень).
Таким чином, відповідач вважає, що у періоді з 01.01.2012р. по 01.03.2014р. безпідставно нараховано та виплачено працівникам лікарні надбавку на загальну суму 64'162,03 грн., у тому числі: за рахунок загального фонду у 2012 році на суму 10' 276,12 грн. (7' 465,56+2' 810,56): за рахунок спеціального фонду на суму 53' 885,91 грн. (2012 рік - 19' 127,91грн. (7' 532,82+3' 875,11 +7' 719,98), 2013 рік - 29' 290,20 грн. (16' 914,84 + 6' 770,17 -5' 605,19), січень-лютий 2014 року - 5' 467,80 гривень(1' 256,00+4' 211,80).
На суму зайво нарахованої та виплаченої працівникам лікарні надбавки зайво проведено нарахувань та перераховано єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2012р. по 01.03.2014р. на загальну суму - 23' 290,80грн, у т.ч.: за рахунок загального фонду у 2012 році 3' 730,23 грн. (2710,00+1020,23), за рахунок спеціального фонду 19' 560,57 грн. (2012 рік - 6' 943,42 грн. (2' 734,41+1' 406,66+2' 802,35); 2013 рік-№632,34 грн. (6' 140,09 + 2' 457,57 + 2' 034,68); січень-лютий 2014 року - 1' 984,81 грн. (455,93+1' 528,88), чим порушено вимоги ст.8 п.5 Закону України №2464-VI.
Також, відповідач зазначає, що ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні індексації грошових доходів працівників Петропавлівської РДЛВМ, встановлено порушення п.1.1, п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, із змінами, в частині не проведення індексації грошових доходів населення за 2012-2013 рік та січень-лютий 2014 року, в наслідок чого працівниками за вказаний період недоотримано доходів на загальну суму80' 283,49 грн., в т.ч. 2012 рік - 34' 779,14 грн., 2013 рік - 32' 953,55 грн., січень-лютий 2014 року-12' 550,80 гривень.
Порушення виявлено шляхом співставлення даних про нарахування заробітної плати працівників з індексом оплати праці в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб і з відомостями нарахування заробітної плати.
Порушення допущено провідним бухгалтером Кожуровою Д.І. яка відповідно до посадової інструкції здійснювала нарахування заробітної плати працівникам установи.
Відповідно до пояснень Кожурової Д.І. індексація не проводилась у зв'язку з недостатнім фінансуванням.
Внаслідок допущеного порушення працівникам лікарні завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 80' 283,49грн.
Також, відповідач зазначає, щодо безпідставного нарахування та виплати у 2011 році премії працівникам централізованої бухгалтерії є посилання на Положення про централізовані бухгалтерії управлінь та інших державних установ ветеринарної медицини, затвердженого наказом Державного департаменту ветеринарної медицини від 26.03.2004 №32, проте зазначене положення є типовим для всіх централізованих бухгалтерій управлінь та інших державних установ ветеринарної медицини.
Під час написання висновків на заперечення Положення про централізовану бухгалтерію Петропавлівської РДЛВМ, яке розроблене на підставі положень Наказу №32, не надано.
Проте, відповідач вказує, що відповідно до п.2.1 Наказу №32 штатний розпис, фонд оплати праці і кошторис на утримання централізованих бухгалтерій затверджується управлінням, при якому вони створені (у даному випадку, затверджується лікарнею). Пунктом 4.1.5 Наказу №32 передбачено, що головний бухгалтер подає керівництву управління ветеринарної медицини, при якому вона організована, пропозиції про призначення, звільнення та переміщення працівників централізованої бухгалтерії, а також про їх заохочення та притягнення до відповідальності.
Тобто, на думку відповідача, виходячи з вищевикладеного, та з урахуванням вимог п.84 Типової інструкції №1242, пп.2.3, 2.4 Наказу №32 та ч.3 розділу 2 «Обов'язки» функціональних обов'язків начальника Петропавлівської РДЛВМ, затверджених начальником Управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі від 05.01.2010, рішення про преміювання працівників лікарні приймається начальником Петропавлівської РДЛВМ згідно з чинним законодавством.
Відповідач вказує, що положення про преміювання та інші соціальні виплати працівникам Петропавлівської РДЛВМ на 2011 рік до ревізії не надано.
Як зазначає відповідач, в Положенні про преміювання та інші соціальні виплати працівникам ветеринарної медицини установ бюджетної сфери, затвердженому 03.12.2004 Головою Державного департаменту ветеринарної медицини Вербицьким П.І. та погодженому 06.12.2004 Головою ЦК профспілки працівників АПК України Чепур В.К. (далі - Положення про преміювання від 06.12.2004), визначено:
- введення в дію даного положення з 1 грудня 2004 року та його дія до введення нового «Положення»;
- втрата чинності Положення про преміювання та інші соціальні виплати працівникам ветеринарної медицини організації бюджетної сфери, затвердженому 22.01.2003р. Головою Державного департаменту ветеринарної медицини та погодженому 28.01.2003р. Головою ЦК профспілки працівників АПК України.
Крім цього, пунктом 6.2 «Прикінцевих положень» Положення про преміювання від 03.01.2012 визначено, що Положення про преміювання від 06.12.2004 втратило чинність.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, преміювання працівників Петропавлівської РДЛВМ у 2011 році повинно здійснюватися відповідно до Положення про преміювання від 06.12.2004 року.
Щодо наказу управління ветеринарної медицини у Петропавлівському районі від 10.01.2011р. №9 «Про преміювання працівників централізованої бухгалтерії», на який є посилання в запереченнях, то слід зазначати, що відповідно до абз.3 Положення про преміювання від 06.12.2004р. рішення про преміювання працівників приймається начальником лікарні.
Проте, у липні 2013 року за рахунок коштів спеціального фонду кошторису преміювання працівників централізованої бухгалтерії лікарні проведено відповідно до наказу Головного управління ветеринарної медицини в Дніпропетровській області від 08.07.2013 №84 у розмірі посадових окладів при наявності економії фонду оплати праці на загальну суму 5' 003,00грн.
Отже, враховуючи вищевикладене, протягом 2011-2013 років керівнику та працівникам централізованої бухгалтерії лікарні безпідставно нарахована та виплачена премія на загальну суму 15'353,00грн., у тому числі: за рахунок загального фонду у 2011 році -у сумі 370,00 грн. та за рахунок спеціального фонду у 2011 році - у сумі 8'529,00грн.; у 2012 році - у сумі 1'451,00 грн.та у 2013 році -у сумі 5'003,00 грн., чим порушено:
- п.9 розділу «Оплата праці» Колективної угоди від 24.01.2003, абз.3 Положення про преміювання від 06.12.2004 та п.1.5, ч.2 п.2.8 Положення про преміювання від 03.01.2012 в частині виплати протягом 201,1-2013 років працівникам централізованої бухгалтерії премій без погодження з профспілковими комітетами і з Головним управлінням ветеринарної медицини в Дніпропетровській області та за відсутності підстав для їх виплат - накаті з керівника лікарні;
-пп.1.6, 2.6 Положення про преміювання від 06.12.2004 в частині здійснення преміювання керівників та спеціалістів у 2011 році щомісячно (в той час коли, зазначеним пунктом передбачено - щоквартально);
-абз.5 п.4 Постанови №1298, п.3 Наказу №602, п.2.9 Положення про преміювання від 06.12.2004 та п.3.6 Положення про преміювання від 03.01.2012 в частині виплати у 2011-2013 роках премій керівнику та головному бухгалтеру лікарні без відповідних розпоряджень начальника головного управління ветеринарної медицини в Дніпропетровській області.
Вищеописане порушення призвело до зайвого перерахування до державних цільових фондів внесків на суму 5'573,14 грн., у тому числі: за рахунок загального фонду у 2011 році - на суму 134,31грн. та за рахунок спеціального фонду 5'438,83грн.(2011 рік - 3'096,03грн, 2012 рік - 526,71 грн., 2013 рік -1'816,09 грн.), чим порушено вимоги ст.8 п.5 Закону України №2464-VI.
Також, як пояснює відповідач, оскільки внаслідок незаконної виплати заробітної плати, надбавок, премій, та заробітної плати за час відпусток, зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 32'013,35 грн., чим порушено ст. 3 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та ця сума також підлягає відшкодуванню.
В результаті встановлених порушень в частині зайвого нарахування, та виплати надбавки за складність і напруженість у роботі та премії, працівникам лікарні протягом 2011-2013 років зайво нарахована та сплачена заробітна плата за час відпустки.
Відповідні порушення призвели до зайвого нарахування та виплати заробітної плати працівникам за час відпустки за 2011-2013 роки на суму 3' 793,98грн., у тому числі: у 2011 році - 761,96грн. (загальний фонд); у 2012році - 1' 170,16грн. (236,28грн. загальний фонд, 933,88грн. спеціальний фонд), у 2013 році - 1' 861,86грн. (303,81грн. загальний фонд, 1' 558,05грн. спеціальний фонд) та, відповідно, до зайвого перерахування до державних цільових фондів внесків на суму 1' 380,25грн., у тому числі: у 2011 році - 276,62грн. (загальний фонд); у 2012році - 427,78грн. (85,77грн. загальний фонд, 342,01грн. спеціальний фонд), у 2013 році -675,85 грн. (110,28грн. загальний фонд, 565,57грн. спеціальний фонд), чим порушено вимоги ст.3 Закону України №2464-VI.
Також, відповідач вказує, що пунктом 1 договорів на спільне користування автомобілем «Ланос ДЕУ» від 04.01.2011р. №8 та від 17.01.2012р. №3 чітко визначено, що обслуговування легкового транспорту здійснюється в межах установленого лімітів і асигнувань, передбачених в кошторисах по КЕКВ 1131, 1134 Управління ветеринарної медицини і Петропавлівської РДЛВМ.
Пунктом 22 Порядку №228, визначено, що показники видатків, які включаються до кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації і деталізовані за видами виплат.
Під час написання висновків відповідно до отриманих від Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області завірених належним чином копій розрахунків до кошторисів Петропавлівською РДЛВМ за 2011-2012 роки та довідок про зміни кошторисних призначень, встановлено, що у 2011-2012 роках, з урахуванням внесених змін по загальному та спеціальному фондах кошторису, Петропавлівською РДЛВМ обґрунтовано потребою та підтверджено відповідними розрахунками витрати на придбання бензину для використання 6-ма автомобілями, з яких 3 автомобіля обліковуються на балансі закладу та 3-використовуються згідно з укладеними договорами оренди. Тобто, у кошторисах Петропавлівської РДЛВМ на 2011-2012 роки, з урахуванням внесених змін, витрати на обслуговування автомобіля Ланос ДЕУ, державний номер НОМЕР_1, не передбачалися.
Також, п. 1 Постанови Кабінету міністрів України від 04.06.2003 №848 «Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями» (далі - Постанова №848) та п.2 Договорів від 04.01.2011р. №8 і від 17.01.2012р. №3 передбачено, що використання автомобіля підтверджується підписами посадових осіб, у розпорядженні яких він був.
Отже, враховуюче вищевикладене, в порушення вимог п.22 Порядку №228 в частині обґрунтування видатків відповідними розрахунками до кошторису, п.1 Постанови №848, п.2 Договорів на спільне використання автомобілю «Ланос ДЕУ», в частині не підтвердження підписами посадових осіб часу використання автомобіля, п.1.ст.9 Закону України №996-ХІУ, пп.2.4, 2.14, 2.15, 2.16 Положення №88 в частині не достовірності даних наведених у первинних документах (подорожніх листах) для проведення господарської операції щодо списання бензину та запасних частин, Петропавлівська РДЛВМ у періоді з 01.01.2011р. по 01.07.2012р. безпідставно здійснила покриття витрат сторонньої юридичної особи - Управління ветеринарної медицини за рахунок спеціального фонду на суму 32' 097,79грн., у тому числі: у 2011 році - на суму 21' 159,75грн. та у 2012 році - на суму 10' 938,04 гривень.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
За результатами ревізії Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини встановлено ряд порушень та недоліків, що викладені в акті ревізії від 07.07.2014 №870-36/08.
Павлоградською державною фінансовою інспекцією за вихідним № 870-21/1199 від 11.08.2014 р. Петропавлівській районній державній лікарні ветеринарної медицини направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності, яку останньою отримано 15.08.2014 р. та оскаржено до суду.
Так, Петропавлівській РДЛВМ визначено вимоги:
1) Стягнути шкоду у сумі 875грн. 64коп. із завідуючого Троїцькою дільницею ветеринарної медицини ОСОБА_6, винного у зайвому списанні вакцини, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
2) Стягнути кошти у сумі 4' 873грн 72коп. з бухгалтера ОСОБА_7 якій зайво виплачена заробітна плата, шляхом внесення грошових коштів на реєстраційний рахунок Петропавлівської РДЛВМ або шляхом утримання із заробітної плати працівника на підставі його заяви з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 4' 873грн 72коп. з особи, винної у безпідставній виплаті заробітної плати, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
3) Стягнути зайво нараховану та сплачену надбавку за складність та напруженість у роботі на загальну суму 64' 162грн. 03коп., з працівників, що її отримали, шляхом утримання із заробітної плати працівників на підставі їх заяв з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 64' 162грн. 03коп. з осіб, винних у безпідставних виплатах надбавки за складність та напруженість у роботі, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
4) Стягнути зайво нараховану та виплачену премію на загальну суму 15' 353грн. 00коп., з працівників, що її отримали, шляхом утримання із заробітної працівників на підставі їх заяв з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 15' 353грн. 00коп. з осіб, винних у безпідставних виплатах надбавки за складність та напруженість у роботі, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
5) Стягнути зайво нараховану та сплачену заробітну плату за час відпустки у сумі 3 793,98 грн з працівників, що її отримали, шляхом утримання із заробітної плати працівників на підставі їх заяв з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 3 793,98 грн з осіб, винних у безпідставних виплатах заробітної плати працівникам за час відпусток, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
6) Донарахувати та виплатити недоотриману індексацію заробітної плати у сумі 80' 283грн. 49коп.
7) Стягнути з Пенсійного фонду України кошти у сумі 32' 013грн. 35коп., у тому числі шляхом коригування внесків, або зарахувати у рахунок майбутніх платежів.
8) Стягнути шкоду у сумі 600грн.60коп. із завідуючої відділом - лікарем ветеринарної медицини по хворобах молодняка та безпліддя маточного поголів'я тварин Петропавлівської РДЛВМ ОСОБА_8, яка вносила недостовірні данні до подорожніх листів, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок 51116102700235 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
9) Стягнути шкоду у сумі 2 604,62 грн з осіб, винних у зайвому списанні пального, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
10) Стягнути з Управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі кошти у сумі 32' 097грн.79коп., використані на утримання автомобіля «Ланос ДЕУ», державний номер НОМЕР_1 (по 22.02.2012), державний номер НОМЕР_2 (з 23.02.2012 проведена перереєстрація транспортного засобу) з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 29' 648грн. 61коп. з осіб, винних у покритті витрат сторонніх юридичних осіб, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації».
11) Не допускати порушень п.п.1, 2 ст.11 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» в частині викривлення фінансової звітності через внесення недостовірних даних.
Позивач просить визнати протиправними та скасувати вимоги щодо усунення фінансових порушень за вихідним № 870-21/1199 від 11.08.2014 р.
В ході судового розгляду адміністративної справи суд дійшов наступних висновків.
Щодо використання коштів, виділених на здійснення заходів і завдань державних цільових програм (перший пункт вимоги), суд виходить з наступного.
Ревізією використання коштів, виділених на здійснення заходів і завдань державних цільових програм, встановленого у порушення вимог п.8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» п.2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 внаслідок недостовірного відображення даних у первинних документах (в актах на проведення щеплення) протягом 2011-2012 років Петропавлівською РДЛВМ зайво списано вакцини на суму 875грн. 64коп.
Проведеним в ході ревізії співставленням зустрічних звірок з даними актів на проведення щеплення, на підставі яких списується вакцина, по трьох фермерських господарствах Петропавлівського району встановлені факти завищення кількості використаної вакцини на проведення щеплення через завищення кількості поголів'я тварин.
Відповідні акти на проведення щеплення складені завідуючим Троїцькою дільницею Петропавлівської РДЛВМ ОСОБА_6
Так в актах на проведення щеплення (вірус вакцина ЛК-М проти «класичної чуми» свиней жива культуральна) свиней в СФГ «Овен» зазначено наступну кількість голів:
- акт від 24.01.2011р. - 239 голів
- акт від 09.02.2011р. - 50 голів
- акт від 25.05.2011р. - 400 голів
Згідно з наданою СФГ «Овен» до звірки статистичною звітністю за формою №24-сг «Стан тваринництва» (місячна) (далі-форма №24-сг)з'ясовано, що у січні, лютому та травні 2011 року в господарстві обліковувалося 247 голів свиней.
В актах на проведення щеплення ( вірус вакцина ЛК-М проти класичної чуми свиней жива культуральна) свиней в ТОВ «Гарант-Агро» вказано таку кількість голів:
- акт від 14.10.2011р. - 100 голів;
- акт від 22.06.2012р. - 58 голів;
В актах на проведення щеплення (вакцина проти лептоспірозу тварин полівалентна варіант 81Л8) свиней в ТОВ «Гарант-Агро» вказано наступну кількість голів:
- акт від 24.10.2011р.- 40 голів;
- акт від 18.10.2012р.- 56 голів.
Зустрічною звіркою шляхом звіряння статистичної звітності з'ясовано , що у цьому господарстві протягом вказаного періоду свиней не було.
В актах на проведення щеплення ( вірус вакцина ЛК-М проти класичної чуми свиней жива культуральна) свиней в СФГ « Олімп» вказано таку кількість голів:
- акт від 09.02.2011р. - 49 голів;
- акт від 25.10.2011р. - 34 голови;
- акт від 22.06 2012р. - 31 голова.
В актах на проведення щеплення (вакцина проти лептоспірозу тварин полівалентна варіант 81Л8) свиней в СФГ «Олімп»:
- акт від 19.08.2011р. - 32 голови;
- акт від 18.10.2012р. - 24 голови.
Зустрічною звіркою шляхом звіряння статистичної звітності з'ясовано, що у вищевказаному періоді в СФГ «Олімп» свині взагалі відсутні.
За результатами звіряння статистичної звітності та даними щодо поголів'я, відображених у актах встановлено зайве списання вакцин на суму 875грн. 64коп.
Суд звертає увагу, що згідно ст.21 Закону України «Про державну статистику» первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень є конфіденційною інформацією.
Суд погоджується з твердженням позивача, що Петропавлівська РДЛВМ не відповідає за достовірність статистичних даних. Відповідно до Закону «Про ветеринарну медицину» установа несе відповідальність за недопущення розповсюдження інфекційних захворювань тварин на території, що обслуговується.
Всі акти на проведення протиепізоотичних заходів тварин, складені лікарем ОСОБА_6 підписані представниками вказаних вище господарств, в яких проводились профілактичні обробки тварин.
Крім того, вищестоящою установою - Управлінням ветеринарної медицини в Петропавлівському районі в даних господарствах проводилася інспекторська перевірка, за результатами якої були складені акти обстеження поголів'я та складені протоколи про адміністративні порушення зі штрафними санкціями.
Акти обстеження підтверджують наявність поголів'я в перевіряємому періоді, а саме:
1) Акт №14 від 10.03.2011р.- в СФГ «Овен» утримувалось 697 голів свиней;Акт №59 від 08.09.2011 р.- в СФГ «Овен» утримувалось 800 голів свиней;
2) Акт №38 від 09.06.2011 р.- в ТОВ «Гарант-Агро» утримувалось 100 голів свиней; Акт №33 від 10.05.2012 р. -в ТОВ « Гарант-Агро» утримувалось 60 голів свиней; Акт №62 від 10.08.2012 р. -в ТОВ «Гарант-Агро» утримувалось 80 голів свиней;
3) Акт №36 від 07.06.2011 р.- в СФГ «Олімп» утримувалось 40 гол. свиней; Акт №34 від 10.05.2012 р. - в СФГ «Олімп» утримувалось 32 гол. свиней; Акт №61 від 03.08.2012 р. -в СФГ « Олімп» утримувалось 38 гол.свиней.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідачем не надано пояснень та жодного доказу стосовно дослідження даних щодо хвороб, забою, інших причин зменшення поголів'я свиней (забій, продаж, смертельні випадки тощо) за перевіряємий період у СФГ «Овен», ТОВ «Гарант-Агро», СФГ «Олімп». Оскільки такі дані прямо впливають на статистичну кількість поголів'я свиней та, як наслідок, вакцинацію. У зв'язку з чим, суд припускає існування розбіжностей між датою вакцинації та датою подачі СФГ «Овен», ТОВ «Гарант-Агро», СФГ «Олімп» статистичної звітності щодо поголів'я свиней.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, вимога про стягнення шкоди у сумі 875грн. 64коп. із завідуючого Троїцькою дільницею ветеринарної медицини ОСОБА_6 не підлягає задоволенню.
По другому пункту вимоги відповідача позивачем у позовній заяві обґрунтувань не наведено.
Відтак, суд погоджується з доводами відповідача в акті ревізії та висновках на заперечення про те, що нарахування заробітної плати бухгалтеру ОСОБА_7 не відповідає кваліфікаційним вимогам. За результатами ревізії зроблено перерахунок на 7 розряд. З урахуванням приписів Наказу Міністерства аграрної політики України від 03.11.2005 р. № 602 «Про умови оплати праці працівників бюджетних установ та організацій, що обслуговують агропромисловий комплекс» та враховуючи неповну вищу освіту, значний практичний досвід роботи бухгалтером більше 26 років, з яких 13 років працює в Петропавлівській РДЛВМ, ОСОБА_7 має право на 8 тарифний розряд без кваліфікаційної категорії.
По третьому пункту вимоги відповідача при розгляді події щодо дотримання позивачем законодавства при встановленні надбавки за складність і напруженість у роботі, суд виходить з наступного.
Підставою для нарахування та виплати Петропавлівською РДЛВМ надбавок за складність та напруженість у роботі є:
- працівникам централізованої бухгалтерії - наказ керівника установи згідно з п.84 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1242 (далі - Інструкція №1242);
- керівнику установи - рішення керівника органів вищого рівня згідно з ч.5 п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» зі змінами (далі - Постанова №1298), та п.3 Наказу Міністерства аграрної політики України від 03.11.2005 №602 «Про умови оплати праці працівників бюджетних установ та організацій, що обслуговують агропромисловий комплекс» із змінами (далі - Наказ №602).
Ревізією встановлено наявність у Петропавлівської РДЛВМ трьох книг наказів.
Перша книга наказів розпочата у 2005 році і закінчена у 2012 році, друга книга наказів розпочата у 2012 році та в ній реєструються накази станом на момент проведення ревізії. Нумерація наказів, зареєстрованих у другій книзі, є продовженням порядкової нумерації першої книги.
В ході ревізії відповідач звернув увагу, що у вищезгаданих книгах реєструються накази фінансового характеру (про виплати матеріальних допомог, премій, надбавок, тощо) по всіх підрозділах Петропавлівської РДЛВМ.
Третя книга наказів розпочата у січні 2012 року. У періоді з 03.01.2012 по 24.06.2014 до неї внесено 21 запис з датою та позначкою «наказ». Зазначені накази стосуються основної діяльності установи, а саме: затвердження штатних розписів; на проведення інвентаризації; наказ про облікову політику; накази на встановлення доплат та виплату премій працівникам бухгалтерії, наказ про тимчасове заміщення працівника.
Крім цього, в третій книзі наказів ревізією встановлено факт дублювання наказів, про що зазначено в акті ревізії.
Вимогами п.105 Інструкції №1242 передбачено нумерацію наказі з (розпоряджень) здійснювати у порядку їх видання у межах календарного року, накази (розпорядження) з основної діяльності, адміністративно - господарських питань та з кадрових питань (особового складу) мають окрему порядкову нумерацію.
Також, пунктом 164 Інструкції №1242 передбачено, що документи реєструються за групами залежно від назви виду, автора і змісту документів. Наприклад, окремо реєструються: накази (розпорядження) з основних питань діяльності установи, з адміністративно-господарських питань та з кадрових питань.
У Петропавлівській РДЛВМ розподіл наказів за вищезгаданими ознаками не здійснювався.
В акті зазначено, що до ревізії не наданий розпорядчий документ, виданий начальником лікарні, щодо реєстрації наказів з 01.01.2012 в окремих книгах зі змістом управлінської дії, а саме: з основних питань діяльності установа, адміністративно-господарських або кадрових питань, та який повинен бути доведений до усіх працівників установи, і тим більше до особи, на яку покладені обов'язки діловода. Наказ щодо покладення обов'язків діловода на бухгалтера ОСОБА_7, яка здійснювала реєстрацією наказів у третій книзі, до ревізії не наданий.
Під час ревізії встановлено, що обов'язки з ведення діловодства в лікарні покладено на завідуючу протиепізоотичним відділом - лікаря ветеринарної медицини епізоотолога Козару Л.Я., з пояснень якої з'ясовано, що про наявність в установі третьої книги наказів остання не обізнана та всі книги наказів, починаючи з 20.02.1948, зберігаються в її кабінеті.
Таким чином, виходячи із вищевикладеного, в порушення п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» (далі - Закон України №996-ХIV), п.2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 (далі - Положення№88) та п.84 Інструкції №1242 в частині відсутності розпорядчого документу на встановлення надбавок за складність та напруженість праці, протягом вересня - грудня 2012 року, жовтня-грудня 2013 року та січня-лютого 2014 року за рахунок коштів спеціального фонду кошторису безпідставно нараховано та виплачено працівникам централізованої бухгалтерії лікарні надбавки на загальну суму 17 536,97 грн, у тому числі: у 2012 році - на суму 7 719,98 гри, у2013 році - 5 605,19 грн та січень-лютий 2014 року 4 211,80 гривень).
Відповідно до п.4 Постанови №1298 та п.2 Наказу №602 керівникам бюджетних установ дозволяється в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах,, установлювати працівникам конкретні розміри доплат і надбавок до посадових окладів.
У п.22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, зі змінами (далі - Порядок № 228), зазначено, що, показники видатків, які включаються до кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації і деталізовані за видами виплат.
Крім цього, формою типового штатного розпису, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2002 № 57 «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» із змінами (далі - Наказ №57), передбачено включення до фонду заробітної плати виплати надбавок та доплат.
До ревізії надано розрахунок до кошторису на 2014 рік тільки по загальному фонду, який затверджений не начальником Головного управління ветеринарної медицини -в Дніпропетровській, області (далі - Головне управління), а начальником Петропавлівської РДЛВМ і підпис завірений печаткою лікарні. Крім цього, до ревізії не надано оригінал штатного розпису на 2014 рік (надано лише перший титульний аркуш зведеного штатного розпису, який отримано по факсу від Головного управління, завірено підписом головного бухгалтера лікарні і скріплено печаткою).
У зв'язку з вищевикладеним, під час написання висновків на заперечення, Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області із супровідним листом від 04.08.2014 №55/24-3334 були надані завірені належним чином копії документів, які ними отримані від Управління Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області та Головного управління ветеринарної медицини в Дніпропетровській області. А саме: копії кошторисів, довідок про зміни до кошторисів, штатних розписів, звітів про надходження та використання коштів загального фонду, звітів про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги, бюджетних запитів за 2011-2014 роки та Інструкції з діловодства у Головному управлінні ветеринарної медицини в Дніпропетровській області (протокол від 05.08.2011 №01).
Відповідно до копій розрахунків до кошторисів, встановлено, що витрати на виплату надбавки за складність та напруженість праці на початок 2012-2013 років по загальному та спеціальному фондах не передбачені.
Проте, згідно із завіреними Головним управлінням копіями розрахунків до довідок про зміни кошторисних призначень у 2012-2013 роках по спеціальному фонду встановлено, що у вересні та жовтні 2012 року та жовтні 2013 року до відповідних кошторисів по спеціальному фонду було внесено зміни в частині передбачення витрати на виплату надбавки за складність та напруженість, у роботі в загальній сумі 43 448,00 грн, у тому числі: у 2012 році - сумі 16 448,00 грн, у 2013 році - 27 000,00 гривень. За загальним фондом кошторисів на 2012-2014 роки зміни щодо передбачення витрат на виплату вищезазначеної надбавки не вносилися.
Крім цього, відповідно до копій розрахунків до кошторису на 2014 рік встановлено, що кошторисом на 2014 рік по спеціальному фонду затверджено витрати на виплату даної надбавки в загальній сумі 33 180,00 грн, з помісячним розподілом у сумі 2 765,00 гривень. Працівникам Петропавлівської РДЛВМ виплачено надбавку у січні 2014 року у сумі 2 765,30 грн та у лютому 2014 року - 2 702,50 грн, що відповідає передбаченим бюджетним призначенням.
Зміни до кошторисів в частині збільшення (зменшення) витрат на виплату надбавок протягом січня-березня 2014 року не вносилися.
Відповідно до копій штатних розписів за 2012-2014 роки, засвідчених Головним управлінням, витрати на виплату надбавки за складність та напруженість у роботі у штатних розписах на відповідні роки не планувалися.
Отже, в порушення п.1 ст.9 Закону України №996-ХІУ, ч.5 п.4 Постанови №1298, п.22. Порядку № 228, п.2.1 Положення №88, п.3 Наказу №602 та вимог Наказу №57, в частині проведення виплати надбавки без передбачення відповідних витрат у розрахунках до кошторисів та довідок про зміни кошторисних призначень на 2012-2013 роки та в штатних розписах на ці роки при відсутності розпорядчих документів на встановлення надбавки, у січні-серпні 2012 року та січні-вересні 2013 року, безпідставно нараховано та виплачено працівникам централізованої бухгалтерії лікарні надбавку на загальну суму 31 913,22 грн, у тому числі: за рахунок загального Фонду у 2012 році на суму 7 465,56 грн; за рахунок спеціального фонду на суму 24 447,66 грн (2012 рік - 7 532,82 грн, 2013 рік - 16 914,84грн).
Згідно з актом ревізії, у ході зустрічної звірки в Управлінні ветеринарної медицини в Петропавлівському районі, суцільним порядком за період з 01.01.2011 по 01.03.2014 перевірена книга реєстрації наказів, виданих керівництвом Управління ветеринарної медицини, і виявлено, що поміж аркушів 142 та 143 вклеєний аркуш наказу від 06 січня 2012 року №12(а) про встановлення доплати за складність і напруженість у роботі начальнику лікарні ОСОБА_5 з січня 2012 року відповідно до законодавства, на якому відсутній підпис начальника Управління ветеринарної медицини Кожухова О.С..
У книзі реєстрації вхідної кореспонденції Петропавлівської РДЛВМ у періоді з 01.01.2012 по 01.03.2014 відсутні відмітки про отримання від управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі наказів про встановлення начальнику лікарні надбавки за складність і напруженість у роботі.
У той час, коли вимогами Інструкції №1242 передбачено:
- п.161 - реєстрація документів полягає у веденні запису облікових даних про документ за встановленою реєстраційною формою, яким фіксується факт створення, відправлення або одержання документа шляхом проставлення на ньому реєстраційного індексу з подальшим записом у зазначених формах необхідних відомостей про документ. Реєстрація документів провадиться з метою забезпечення їх обліку, контролю за виконанням і оперативним використанням наявної в документах інформації;
- п. 163 - документи реєструються лише один раз: вхідні - у день надходження або не пізніше наступного дня, якщо документ надійшов у неробочий час, створювані - у день підписання або затвердження;
- п.168 - під час реєстрації документу надається умовне позначення - реєстраційний індекс;
- п.179 - передача документа з одного структурного підрозділу до іншого в обов'язковому порядку здійснюється через службу діловодства, в якій було зареєстровано документ. Документи, виконання яких перебуває на контролі, передаються до інших структурних підрозділів або іншим виконавцям, тільки з повідомленням про це службі контролю.
Окрім цього, слід звернути увагу, що наказом начальника Управління ветеринарної медицини в Петропавлівському районі від 06.01.2012 №12а начальнику лікарні ОСОБА_5 встановлена доплата за складність і напруженість у роботі, яка п.3.3 Постанови №1298 та п.2.1.4 Наказу №602 не передбачена. Згідно з результатами зустрічної звірки в Управлінні ветеринарної медицини в Петропавлівському районі (додаток №71 до акта) накази на призначення начальнику Петропавлівської РДЛВМ ОСОБА_5 у 2012-2013 роках та січні-лютому 2014 року надбавки за складність і напруженість у роботі відсутні.
Отже, в порушення п.1 ст.9 Закону України №996-ХІУ, ч.5 п.4 Постанови №1298, пп.84, 179 Інструкції №1242, п.22 Порядку № 228, п.2.1 Положення
№88, п. 3 Наказу №602 та вимог Наказу №57 в частині відсутності розпорядчих документів на встановлення надбавки та проведення її виплати без передбачення відповідних витрат у розрахунках до кошторисів та довідок про зміни кошторисних призначень на 2012-2013 роки та в штатних розписах на 2012-2014 роки, безпідставно нараховано та виплачено начальнику Петропавлівської РДЛВМ ОСОБА_5 надбавка за складність і напруженість у роботі на загальну суму 14 711,84 грн, у тому числі: за рахунок загального фонду у 2012 році на суму 2 810,56грн; за рахунок спеціального фонду на суму 11 901,28 грн. (2012 рік - 3 875,11 грн., 2013 рік - 6 770,17 грн та січень-лютий 2014року 1 256,00 гривень).
Таким чином, враховуючи вищевикладене, у періоді з 01.01.2012 по 01.03.2014 безпідставно нараховано та виплачено працівникам лікарні надбавку на загальну суму 64'162,03 грн., у тому числі: за рахунок загального фонду у 2012 році на суму 10 276,12 грн. (7465,56+2810,56): за рахунок спеціального фонду на суму 53 885,91 грн. (2012 рік - 19 127,91 грн. (7532,82+3875.11 +7719,98), 2013 рік - 29 290,20 грн. (16914,84 + 6770,17 -5605,19), січень-лютий 2014 року - 5 467,80 гривень 1256,00+4211,80)).
На суму зайво нарахованої та виплаченої працівникам лікарні надбавки зайво проведено нарахувань та перераховано єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2012 по 01.03.2014 на загальну суму - 23 290,80грн, у т.ч.: за рахунок загального фонду у 2012 році 3730,23 грн. (2710,00+1020,23), за рахунок спеціального фонду 19 560,57 грн. (2012 рік - 6 943,42 грн. (2734,41+1406,66+2802,35); 2013 рік - 10632,34 грн (6140,09 + 2457,57 + 2034,68); січень-лютий 2014 року - 1 984,81 грн (455,93+1528,88), чим порушено вимоги ст.8 п.5 Закону України №2464-VІ.
По четвертому пункту вимоги відповідача при розгляді питання щодо нарахування та виплати працівникам централізованої бухгалтерії премій, суд приймає обґрунтування позивача з огляду на наступне.
Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам централізованої бухгалтерії премій за 2011 рік на суму 8529грн. вказано на безпідставне їх нарахування - без відповідного наказу.
Пункт 4 Постанови КМУ №1298 надає право керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці.
Відповідно до Положення про централізовані бухгалтерії управлінь та інших державних установ ветеринарної медицини, затвердженого наказом №32 від 26.03.2004 року Головою Державного департаменту ветеринарної медицини Вербицьким П.І. пунктами 1.1 та 1.2 визначеного Централізовані бухгалтерії - це самостійні підрозділи при управліннях ветеринарної медицини, що здійснюють бухгалтерський облік виконання кошторисів витрат в управлінні та інших державних установах ветеринарної медицини, які ними обслуговуються.
Головний бухгалтер відповідно пункту 4.1.5 даного Положення подає керівництву управління ветеринарної медицини, при якому вона організована, пропозиції про призначення, звільнення та переміщення працівників централізованої бухгалтерії , а також про їх заохочення та притягнення до відповідальності.
У 2011 році преміювання працівників централізованої бухгалтерії здійснено у відповідності п.2.2Положення про преміювання від 06.12.2004 року.
«Працівникам централізованих бухгалтерій державних установ ветеринарної медицини та працівникам бухгалтерій державних установ ветеринарної медицини, умови оплати праці яким визначені постановами Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001р.№134 (з 30.08.2002р. Постанова КМУ №1298) та відповідними наказами Міністерства аграрної політики України, премія нараховується з урахуванням особистого вкладу кожного працівника в забезпечення своєчасного та якісного складання звітності (місячної, квартальної, річної), підготовки інших фінансових документів, забезпечення виконання доручень керівництва при відсутності недоліків в роботі відповідної бухгалтерії за результатами перевірок контролюючих органів.»
У відповідності до вказаних нормативних документів складено наказ №9 від 10 січня2011 року « Про преміювання працівників централізованої бухгалтерії», затверджений начальником управління ветеринарної медицини. У 2012-2013рр. премії працівникам централізованої бухгалтерії, нараховувалися згідно Положення про преміювання та інші додаткові виплати працівникам Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, затвердженого начальником Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_5 та погоджено з уповноваженою особою від трудового колективу ОСОБА_8
В Положенні про преміювання та інші соціальні виплати працівникам ветеринарної медицини установ бюджетної сфери, затвердженому 03.12.2004 Головою Державного департаменту ветеринарної медицини Вербицьким П.І. та погодженому 06.12.2004 Головою ЦК профспілки працівників АПК України Чепур В.К., визначено:
- введення в дію даного положення з 1 грудня 2004 року та його дія - до введення нового «Положення»;
- втрата чинності Положення про преміювання та інші соціальні виплати працівникам ветеринарної медицини організації бюджетної сфери, затвердженому 22.01.2003 Головою Державного департаменту ветеринарної медицини та погодженому 28.01.2003 Головою ЦК профспілки працівників АПК України.
Пунктом 6.2 «Прикінцевих положень» Положення про преміювання від 03.01.2012 визначено, що Положення про преміювання від 06.12.2004 втратило чинність.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, преміювання працівників Петропавлівської РДЛВМ у 2011 році повинно здійснюватися відповідно до Положення про преміювання від 06.12.2004 року.
Підставою для нарахування у 2012 році премії бухгалтеру ОСОБА_7 у розмірі посадового окладу є Наказ №10 від 17грудня 2012р., затверджений начальником Петропавлівської лікарні ОСОБА_5 в розмірі посадового окладу -1451 грн.
У 2013 році премія працівникам централізованої бухгалтерії нарахована згідно наказу №8 від 22 листопада 2013 року, підписаного начальником Петропавлівської РДЛВМ в розмірі посадового окладу на загальну суму 5003,00 грн.
Керівнику Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини премії за 2011-2013 роки не нараховувалися.
При розгляді п'ятого пункту вимоги відповідача, суд виходить з того, що така вимога безпосередньо пов'язана з дома попередніми вимогами, а саме: про нарахування та сплату надбавки за складність та напруженість у роботі (п.3 вимоги) та про нарахування та виплату премій (п.4 вимоги).
Оскільки судом третя вимога відповідача залишена без змін, а четверта - визнана такою, що не підлягає задоволенню, п'ятий пункт підлягає зміні.
Шостий пункт вимоги відповідача про донарахування та виплату недоотриманої індексації заробітної плати у сумі 80' 283грн. 49коп. підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається та підтверджується поясненнями представників сторін у судовому засіданні, за 2011 рік індексація нарахована всім працівникам Петропавлівської РДЛВМ у повному обсязі, що підтверджується розрахунково-платіжними відомостями по заробітній платі.
Позивач підтверджує, що індексація не нарахована за липень-грудень 2012 року у розмірі 34779грн. 14коп.; за червень-грудень 2013 р. у розмірі 32953грн. 55коп.; за січень-лютий 2014 р. у розмірі 12550грн. 80коп., з посиланням на необхідність нарахувань у межах бюджетних асигнувань.
Проте, таке посилання позивача є помилковим, оскільки нарахування та виплата індексації заробітної плати передбачена Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, а також ч.5 ст.95 Кодексу законів про працю України і ст.33 Закону України «Про оплату праці».
Відтак, вимога відповідача підлягає частковому задоволенню щодо донарахування та виплаті недоотриманої індексації заробітної плати за 2012 - 2014 роки.
Щодо сьомого пункту вимоги відповідача про стягнення з Пенсійного фонду України кошти у сумі 32' 013грн. 35коп., у тому числі шляхом коригування внесків, або зарахувати у рахунок майбутніх платежів, суд виходить з наступного.
Ревізією дотримання нарахувань на заробітну плату встановлено порушення ст.3 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму 32' 013грн. 35коп. внаслідок незаконної виплати заробітної плати за час відпусток, надбавок, премій.
При розгляді сьомого пункту вимоги відповідача, суд виходить з того, що така вимога безпосередньо пов'язана з дома попередніми вимогами, а саме: про нарахування та сплату надбавки за складність та напруженість у роботі (п.3 вимоги) та про нарахування та виплату премій (п.4 вимоги).
Оскільки судом третя вимога відповідача залишена без змін, а четверта - визнана такою, що не підлягає задоволенню, п'ята - підлягає зміні, відтак, сьома вимога також підлягає зміні.
По восьмому пункту вимоги відповідача позивачем у позовній заяві обґрунтувань не наведено.
Відтак, суд погоджується з доводами відповідача в акті ревізії та висновках на заперечення про те, що ревізією витрат на утримання транспортних засобів встановлено зайве списання з обліку установи бензину у кількості 57,2л на суму 600грн. 60коп. внаслідок не зазначення особою, у розпорядженні якої перебував автомобіль УАЗ 39121, часу його перебування у розпорядженні, чим порушено вимоги п.1постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2003 №848 «Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями»
По дев'ятому пункту вимоги відповідача позивачем у позовній заяві обґрунтувань також не наведено.
У зв'язку з чим, суд погоджується з доводами відповідача в акті ревізії та висновках на заперечення про те, що ревізією наявності фактів використання автомобілів у вихідні, святкові та інші неробочі дні встановлено зайве списання протягом 2011-2013 років бензину у кількості 256,086л на загальну суму 2604грн. 62коп. внаслідок використання службових автомобілів у вихідні, святкові дні та інші неробочі дні без відповідних наказів керівника установи, чим порушено вимоги п.1Постанови КМУ від 04.06.2003 р. №848«Провпорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями» та п.2.16 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р.№88.
По десятому пункту вимоги відповідача при розгляді події щодо дотримання позивачем законодавства при встановленні надбавки за складність і напруженість у роботі, суд виходить з наступного.
Ревізією витрат на утримання транспортних засобів встановлено, що у періоді з 01.01.2011 по 01.08.2012 Петропавлівською РДЛВМ проведено списання матеріальних цінностей (бензину, запасних частин) та оплачено послуг по поточному ремонту автомобілю «Ланос ДЕУ», який використовувався лікарнею на підставі договорів на спільне користування автомобілем від 04.01.2011 №8 і від 17.01.2012 №3, на загальну суму: 2' 097грн.79коп., чим порушено вимоги п.22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, п.1 Постанови КМУ від 04.06.2003 р. №848 «Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями», п.2 Договорів від 04.01.2011 №8 і від 17.01.2012 №3, п.1. ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та пп.2.4, 2.14, 2.15, 2.16 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р.№88. Вищевикладене призвело здійснення Петропавлівською РДЛВМ покриття витрат сторонньої юридичної особи - Управління ветеринарної медицини в Петропавлівському лоні за рахунок спеціального фонду на загальну суму 32' 097грн. 79коп.
Пунктом 1 договорів на спільне користування автомобілем «Ланос ДЕУ» від 04.01.2011 р. №8 та від 17.01.2012 №3 чітко визначено, що обслуговування легкового транспорту здійснюється в межах установленого лімітів і асигнувань, передбачених в кошторисах по КЕКВ 1131, 1134 Управління ветеринарної медицини і Петропавлівської РДЛВМ.
Пунктом 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, визначено, що показники видатків, які включаються до кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації і деталізовані за видами виплат.
Під час написання висновків відповідно до отриманих від Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області завірених належним чином копій розрахунків до кошторисів Петропавлівською РДЛВМ за 2011-2012 роки та довідок про зміни кошторисних призначень, встановлено, що у 2011-2012 роках, з урахуванням внесених змін по загальному та спеціальному фондах кошторису, Петропавлівською РДЛВМ обґрунтовано потребою та підтверджено відповідними розрахунками витрати на придбання бензину для використання 6-ма автомобілями, з яких 3 автомобіля обліковуються на балансі закладу та 3 - використовуються згідно з укладеними договорами оренди.
Тобто, у кошторисах Петропавлівської РДЛВМ на 2011-2012 роки, з урахуванням внесених змін, витрати на обслуговування автомобіля Ланос ДЕУ, державний номер НОМЕР_1, не передбачалися.
Також, п.1 Постанови Кабінету міністрів України від 04.06.2003 №848 «Про впорядкування, використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями» (далі - Постанова №848) та п.2 Договорів від 04.01.2011 №8 і від 17.01.2012 №3 передбачено, що використання автомобіля підтверджується підписами посадових осіб, у розпорядженні яких він був.
Позивач послався на те, що автомобіль протягом одного робочого дня перебував у користуванні різними структурними підрозділами, районною лікарнею, лабораторією, працівниками бухгалтерії, підписував подорожні листи керівник, на балансі установи якої числився даний автомобіль. Фахівці установ, які працювали і працюють підтверджують факт використання автомобіля структурними підрозділами. Документами, що підтверджують використання автомобіля є бухгалтерські звіти, квитанції на внесення готівки в банківські установи, акти виконаних робіт.
Проте, таких документів до матеріалів справи не надано.
Отже, враховуюче вищевикладене, в порушення вимог п.22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 в частині обґрунтування видатків відповідними розрахунками до кошторису, п.1 Постанови №848, п.2 Договорів на спільне використання автомобілю «Ланос ДЕУ», в частині не підтвердження підписами посадових осіб часу використання автомобіля, п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», пп.2.4, 2.14, 2.15, 2.16 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р.№88 в частині не достовірності даних наведених у первинних документах (подорожніх листах) для проведення господарської операції щодо списання бензину та запасних частин, Петропавлівська РДЛВМ у періоді з 01.01.2011 по 01.07.2012 безпідставно здійснила покриття витрат сторонньої юридичної особи - Управління ветеринарної медицини за рахунок спеціального фонду на суму 32 097,79 грн., у тому числі: у 2011 році - на суму 21 159,75грн. та у 2012 році - на суму 10938,04 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно ч.2 цієї статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За змістом ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, враховуючи, що Петропавлівською РДЛВМ у позові заявлено вимогу про визнання протиправними та скасування вимог щодо усунення фінансових порушень, тобто скасування вимоги № 870-21/1199 від 11.08.2014 р. в повному обсязі, при цьому, частина оспорюваних вимог Павлоградської ОДФІ знайшла підтвердження у судовому засіданні, частина - спростована матеріалами справи та поясненнями представників сторін, а інша частина - не оспорювалась, суд, дійшов висновку про необхідність часткового задоволення адміністративного позову.
Так, задоволенню (скасуванню пункту вимог № 870-21/1199 від 11.08.2014 р.) підлягають позовні вимоги в частині:
1) стягнення шкоди у сумі 875грн. 64коп. із завідуючого Троїцькою дільницею ветеринарної медицини ОСОБА_6, винного у зайвому списанні вакцини, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації» (пункт 1).
2) стягнення зайво нарахованої та виплаченої премії на загальну суму 15' 353грн. 00коп., з працівників, що її отримали, шляхом утримання із заробітної працівників на підставі їх заяв з подальшим перерахуванням до державного бюджету на рахунок НОМЕР_4 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080500 «Інші надходження». У іншому випадку, стягнути шкоду у сумі 15' 353грн. 00коп. з осіб, винних у безпідставних виплатах надбавки за складність та напруженість у роботі, у порядку, встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету на рахунок НОМЕР_3 в Управлінні Державної казначейської служби України в Петропавлівському районі із зазначенням у призначенні платежу коду 21080600 «Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації» (пункт 4).
Пункт 6 вимоги відповідача № 870-21/1199 від 11.08.2014 р. підлягає скасуванню в частині визначення порушення позивачу за 2011 рік.
У зв'язку з чим, з огляду на приписи ч.2 ст.11 КАС України, враховуючи, що пункти 1, 4 вимоги відповідача № 870-21/1199 від 11.08.2014 р. скасовані повністю, а пункт 6 - скасовано частково, нарахування по пунктах 5, 7 вимоги відповідача № 870-21/1199 від 11.08.2014 р. прямо пов'язані з пунктами 1, 4, 6 (обґрунтування наведені вище), відповідачу належить змінити вимогу за наслідками акту ревізії позивача.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України повернути з Державного бюджету України позивачу - Петропавлівській районній державній лікарні ветеринарної медицини судові витрати у розмірі 36грн.54коп., сплачені платіжним дорученням №Р24А113947672673361 від 22.10.2014 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини до Павлоградської об'єднаної державної фінансової інспекції про визнання протиправними та скасування вимог щодо усунення фінансових порушень - задовольнити частково.
Скасувати пункти 1, 4 вимог № 870-21/1199 від 11.08.2014 р.Павлоградської об'єднаної державної фінансової інспекції - повністю.
Скасувати пункт 6 вимог № 870-21/1199 від 11.08.2014 р. Павлоградської об'єднаної державної фінансової інспекції - в частині визначення порушення Петропавлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини щодо донарахування та виплати недоотриманої індексації заробітної плати за 2011 рік.
Зобов'язати Павлоградську об'єднану державну фінансову інспекцію змінити пункти 5, 6, 7 вимог № 870-21/1199 від 11.08.2014 р.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Павлоградської об'єднаної державної фінансової інспекції судові витрати у розмірі 36грн.54коп. (триста двадцять п'ять грн. 00коп.)
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 03.12.2014 р.
Суддя Г. В. Потолова