Ухвала суду № 43705513, 22.04.2015, Мангушський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Першотравневий районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
22.04.2015
Номер справи
0539/2248/2012
Номер документу
43705513
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "ХАРЦИЗЬКІ ЕЛЕКТРИЧНІ МЕРЕЖІ" ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО"
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

0539/2248/2012

4-с/241/10/2015

22.04.2015 року Першотравневий районний суд Донецької області

у складі: головуючого судді Топузової Н.М.

при секретарі Орчелота І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду Першотравневого районного суду Донецької області скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» ,особа ,рішення якої оскаржуються :Відділ державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції-головний державний виконавець Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції ОСОБА_1, на дії державного виконавця ,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник - Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» звернувся до суду з даною скаргою із наступних підстав :

За заявою ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» про видачу судового наказу , Першотравневим районним судом Донецької області винесено судовий наказ №0539/2248/2012 від 19.12.2012 року про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за спожиту електроенергію в розмірі 101,68 грн. та судового збору в розмірі 107,30 грн.

Постановою ВП 46977579 від 25.03.2015 року ,стягувачу відмовлено у відкритті виконавчого провадження по примусовому виконанню судового наказу №0539/2248/2012 від 19.12.2012 року, оскільки виконавчий документ не відповідає вимогам ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження»: відсутній ідентифікаційний номер боржника. Постанову винесено головним державним виконавцем ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_1. І.О.

За змістом ст. 124 Конституції України: правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються; судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відмовляючи у відкритті виконавчого провадження державний виконавець виходив з того, що у порушення вимог п.6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» у предявленому до виконання виконавчому документі відсутні данні, що ідентифікують боржника, а саме: індивідуальний ідентифікаційний номер.

Таким чином, орган стягнення перебільшив свої повноваження, надані йому ЗУ «Про виконавче провадження», фактично визнавши виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, але це є лише прерогативою суду. Крім того, подібні дії органу стягнення суперечать вимогам ст. 124 Конституції України стосовно того, що всі рішення, які набрали чинності є обовязковими до виконання на всій території України.

Статтею 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

З наведеного вбачається, що державним виконавцем поставлено в прямий зв'язок можливість реалізації конституційного права особи на звернення до суду, а також подальше виконання отриманого на її користь рішення, що набрало чинності, та обізнаність такої особи з конфіденційною інформацією.

Статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України «Про державну виконавчу службу.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 19 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в ст. 17 цього Закону, зокрема на підставі виконавчого листа, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.

Згідно п.6 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону.

Згідно ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження» ( у редакції, яка діяла на день винесення судового наказу) у виконавчому документі повинні бути зазначені:

1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали;

2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо;

4) резолютивна частина рішення;

5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням;

6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» не має законних підстав на отримання інформації про номери ідентифікаційних кодів та паспортних даних боржників в органах податкової та реєстраційної служби.

Відповідно до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб -платників податків та втрату чинності деяких наказів Державної податкової адміністрації України, затвердженої Наказом № 954 від 17.12.2010 року ДПС України відомості з Державного реєстру використовуються органами державної податкової служби виключно для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства України та є інформацією з обмеженим доступом , крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; інформація, що збирається, використовується, формується органами державної податкової служби у зв'язку з реєстрацією і обліком фізичних осіб, вноситься до Державного реєстру та використовується з урахуванням обмежень , передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.

Також слід зазначити, що відповідно до п.3 ч.3 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну. Таким чином, відсутність даних про ідентифікаційні коди сторін може бути усунута в процесі виконавчого провадження.

Отже, відсутність у виконавчому документі ідентифікаційного коду боржника або його паспортних даних, якщо є відповідна відмітка в паспорті, сама по собі, не може бути достатньою підставою для винесення державним виконавцем постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження з посиланням на ст.18 Закону України «Про виконавче провадження».

Аналогічного висновку Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ.

Згідно ст.82 Закону України «Про виконавче провадження, 383 ЦПК України рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до суду.

В п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження від 26.12.2003р. № 14 зазначено: у разі визнання неправомірними рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд зобовязує їх усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює порушені права чи свободи заявника.

Одже, даний факт є підставою для визнання незаконими дії державного виконавця щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП 46978702 від 25.03.2015 року. Крім того вказаний виконавчий документ попередньо вже знаходився на виконанні у Відділі Державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції , про що свідчить відмітка державного виконавця.

Оскаржувана постанова отримана Заявником 06.04.2015 року, про що свідчить підпис у журналі реєстрації вихідної кореспонденції ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», тому 10-денний строк, передбачений діючим законодавством для її оскарження, ПАТ „ДТЕК Донецькобленерго не порушений.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 55 Конституції України, ст.ст. 2, 11, 18, 25, 26, 82 Закону України «Про виконавче провадження, ст.ст.383, 384 ЦПК України,заявник вимушений звернутися до суду,та просить суд :

-визнати дії головного державного виконавця ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_1, щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження за судовим наказом Першотравневого районного суду №0539/2248/2012 від 19.12.2012 року, такими, які не відповідають Закону України «Про виконавче провадження;

-визнати незаконною постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП 46977579 від 25.03.2015 року, винесену головним державним виконавцем ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_1 ;

-зобовязати головного державного виконавця ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_1 усунути допущені порушення Закону України «Про виконавче провадження шляхом скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП 46977579 від 25.03.2015 року.

У судове засідання сторони не з*явилися,надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Суд вирішив скаргу розглянути за відсутності сторін.

Заявник надав докази до скарги : постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження/а.а.21/, супровідний лист/а.с. 21/, судовий наказ/а.с. 22/.

Головним державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби ОСОБА_1 надано заперечення на скаргу,в якому зазначено наступне :

Зі скаргою не погоджується в повному обсязі з наступних підстав.

Постановою від 25.03.2015 ВП 46989689 , відділом ДВС Першотравневого РУЮ у Донецькій області ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» було відмовлено у відкритті виконавчого провадження по примусовому виконанню судового наказу від 19.12.2012 року № 0539/2248/2012 у звязку з тим, що у виконавчому документі не зазначено індивідуальний ідентифікаційний номер боржника, або номер та серія паспорта боржника.

Статтею 19 Конституції України

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо;4) резолютивна частина рішення; 5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; 6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Згідно до п. 3.2., 3.3 Інструкції з організації виконавчих дій, затвердженої наказом Мінюсту від 02.04.2012 № 512/5, підставою для вжиття заходів примусового виконання рішень є виконавчий документ, який предявлений до виконання в установленому Законом порядку. Виконавчий документ повинен відповідати вимогам до виконавчого документа, зазначеним у статті 18 Закону.

У виконавчому провадженні всі виконавчі дії, повязані з примусовим виконанням рішень, зокрема, виявлення доходу боржника (заробітної плати, пенсії, ін.) виявлення рухомого та нерухомого майна, рахунків боржника, а також його арешт можливі тільки при зазначенні ідентифікаційного номеру боржника у виконавчому документі.

Висновок скаржника про те, що не зазначення у виконавчому документі ідентифікаційного номеру не є підставою відмови у відкритті виконавчого провадження, так як державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право одержувати безоплатно від органів та установ необхідну інформацію, в тому числі і конфіденційну, є необґрунтованим і не відповідає фактичним обставинам справи.

По-перше, стаття 18 Закону України «Про виконавче провадження» містить обовязкові вимоги до виконавчого документа. Всі обовязкові пункти повинні міститися в одному виконавчому документі.

По-друге, на вимоги відділу ДВС Першотравневого РУЮ, адресовані Мангуській ОДПІ Донецької області, про надання ідентифікаційних номерів, яких немає у виконавчих документах, Мангуська ОДПІ відмовляє у наданні такої інформації. На наші звернення до суду з позовами про зобовязання Мангуської ОДПІ надавати дану інформацію, суди в більшості випадків повертають позови ВДВС без розгляду у звязку з несплатою судового збору. Фінансової можливості сплачувати судовий збір відділ ДВС Першотравневого РУЮ не має. Лише декілька подібних справ було розглянуто Донецьким окружним адміністративним судом, яким відділ ДВС Першотравневого РУЮ було звільнено від сплати судового збору і зобовязано Мангуську ОДПІ надати інформацію на вимогу ДВС. Таким чином утворюється замкнуте коло. Отримати дані, які ідентифікують особу, відділ ДВС не може, у виконавчих документах їх не зазначено, тому здійснювати виконавче провадження неможливо.

Висновок скаржника про те, що у виконавчому документі зазначається індивідуальний ідентифікаційний номер боржника, або серія та номер паспорта, якщо вони відомі суду є також необґрунтованим, адже п. 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» дає перелік вимог, які обовязково повинні бути зазначені у виконавчому документі (у тому числі ідентифікаційний номер боржника), а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.

Відповідно до п. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону.

На підставі зазначеного просить суд відмовити скаржнику у задоволенні скарги в повному обсязі.

Суд,з урахуванням у сукупності скарги,заперечнь на скаргу, доказів,приходить до наступного.

Відповідно до ст. 383 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Відповідно до ст. 384 ЦПК України, скаргу може бути подано до суду безпосередньо або після оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби до начальника відповідного відділу державної виконавчої служби.

Відповідно до ст. 385 ЦПК України,скаргу може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.

19 грудня 2012 року Першотравневим районним судом Донецької області було винесено судовий наказ №0539/2248/2012 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» 101 грн 68 коп. заборгованості за спожиту електричну енергію та 107грн 30 коп. витрат по оплаті судового збору.

25 березня 2015 року головним державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції ОСОБА_1 було винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження у зв'язку з тим, що судовий наказ не відповідає вимогам ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», а саме у судовому наказі відсутній індивідуальний ідентифікаційний номер боржника .

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 21 травня 2014 року, у справі № 6-45цс14, вимоги до змісту виконавчого листа встановлені частиною першою статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», якою передбачено, що потрібно зазначати у виконавчому листі індивідуальний ідентифікаційний номер боржника (фізичної особи), а пунктом 6 частини першої статті 26 цього Закону встановлено, що у разі невідповідності змісту виконавчого листа вимогам статті 18 державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження.

Разом з тим відповідно до пункту 3 частини третьої статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» ,державний виконавець ,при здійсненні виконавчого провадження має право ,з метою захисту інтересів стягувана одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення» довідки та іншу інформацію, у тому числі й конфіденційну.

Згідно ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження» ( у редакції, яка діяла на день винесення судового наказу),у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; 4) резолютивна частина рішення; 5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; 6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання. 2. У разі якщо рішення ухвалено на користь кількох позивачів або проти кількох відповідачів, а також якщо належить передати майно, що перебуває в кількох місцях, у виконавчому документі зазначаються один боржник та один стягувач, а також визначається, в якій частині необхідно виконати таке рішення, або зазначається, що обов'язок чи право стягнення є солідарним. 3. Виконавчий документ повинен бути підписаний уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплений печаткою. Скріплення виконавчого документа гербовою печаткою є обов'язковим у разі, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, за законом зобов'язаний мати печатку із зображенням Державного Герба України. 4. Законом можуть бути встановлені також інші додаткові вимоги до виконавчих документів.

Відсутність у виконавчому документі певних даних про особу боржника ,не є підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження.

Головний державний виконавець Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції ОСОБА_1, при винесенні постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання судового наказу №0539/2248/2012 ,не використав в повному обсязі надані йому права, не виконав обов'язки, покладені на нього, як державного виконавця Законом України «Про виконавче провадження» та передчасно виніс оскаржувану постанову.

Судовий наказ містить основні його реквізити, передбачені ч. 2 ст. 103 ЦПК України, дату видачі судового наказу стягувачу, дату набрання судовим наказом законної сили та строк пред'явлення судового наказу до виконання, судовий наказ підписаний суддею, скріплений гербовою печаткою.

Таким чином, вимоги заявника підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись 383-389,210,293 ЦПК України, ст.ст. 2,3,11,18,19,25,26,82 Закону України „Про виконавче провадження , суд -

У Х В А Л И В :

Скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» на дії державного виконавця-задовольнити.

Визнати дії головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції ОСОБА_1 , щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження за судовим наказом Першотравневого районного суду №0539/2248/2012 від 19.12.2012 року, такими, які не відповідають Закону України «Про виконавче провадження.

Визнати незаконною постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП 46977579 від 25.03.2015 року, винесену головним державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції ОСОБА_1

Зобовязати головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції ОСОБА_1 усунути допущені порушення Закону України «Про виконавче провадження ,шляхом скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП 46977579 від 25.03.2015 року.

Про виконання ухвали Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції повідомити суд і заявника не пізніше ніж у місячний строк з дня одержання ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Апеляційна скарга може бути подано протягом п*яти днів з дня проголошення ухвали.

Якщо ухвалу було постановлено без участі особи,яка її оскаржує,апеляційна скарга подається протягом п*яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Н.М.Топузова