Постанова № 43701664, 20.04.2015, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
759/3993/15-а
Номер документу
43701664
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ун. № 759/3993/15-а

пр. № 2-а/759/174/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2015 року Святошинський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Мазур І.В., при секретарі Сіряченко І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

16.03.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання дій УПФУ в Святошинському районі м. Києва по відмові в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за період з 01.01.2012р. по 31.12.2013р., починаючи з 10.01.2014р. та довічно.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивачка - ОСОБА_1 має стаж державної служби 22 роки і з 10.01.2014р. їй призначено пенсію згідно ЗУ «Про державну службу». Пенсія позивачці нараховується згідно довідки від 10.01.2014р. № 266/03 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії. Згідно довідки відповідача від 30.12.2014р. № 19791/03 позивачкою отримувалась матеріальна допомога та індексація за 2012-2013р., однак при призначенні пенсії, дана матеріальна допомога та індексація заробітної плати з якої сплачені страхові внески врахована не була. При зверненні до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії їй було відмовлено, тому дії УПФУ в Святошинському районі м. Києва вважає неправомірними.

Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов відповідно до яких просив закрити провадження у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновків про обґрунтованість позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

26.02.2015р. позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії, згідно нової довідки про заробітну плату № 19791/03 від 30.12.2014р. /а.с.25/.

УПФ України в Святошинському районі м. Києва листом №147/08/Ф-109 від 11.03.2015 року повідомило, що оскільки законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчислені пенсії за віком відповідно до вищезазначеного закону немає./а.с.26/

Згідно довідки УПФУ в Святошинському районі м. Києва № 19791/03 від 30.12.2014р. про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданій ОСОБА_1 надбавки, премії за період з 01.01.2012 року до 31.12.2013 року становлять 49 152грн. 69 коп. Інші виплати за вказаний період часу становлять 21 636 грн. 38 коп. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить: 70 789грн. 37 коп. /а.с. 23-24/

Спір виник у зв'язку із тим, що відповідач не здійснив перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», а саме, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, оскільки на його думку виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.

Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.

Ст. 2 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон N 108/95-ВР) визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон N 3723-XII), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ч. 7 ст. 33 Закону N 3723-XII).

Частиною 1 ст. 37 Закону N 3723-XII передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону N 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 99, 100, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва по відмові в перерахунку пенсії неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м. Київ, вул. А. Корольова, 5-а, ЄДРПОУ: 22869431) здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за період з 01.01.2012р. по 31.12.2013р. починаючи з 10.01.2014р. та довічно.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її оголошення.

Суддя: