Справа № 379/156/15-а
2-а/379/30/15
Категорія 90
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.04.2015 року м.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Зінкін В.І., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні перерахунку та виплаті щомісячної доплати до пенсії, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року пенсію в такому розмірі. Постанову звернути до негайного виконання.
Відповідач, у запропонований судом строк подав заперечення, за яким позов вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що постановою Таращанського районного суду Київської області від 25.10.2010 року відповідача було зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії, відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 13.04.2010 року, з урахуванням фактично виплачених сум, тобто без визначення кінцевої дати виконання вищевказаних дій відповідачем.
Вищезазначеним судовим рішенням позовні вимоги щодо перерахунку пенсії позивача за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року не вирішувалися, а тому суд приходить до висновку, що позивач не звертався до суду з аналогічним позовом і судами не приймалось відповідного рішення.
Крім того, ухвалою судді Таращанського районного суду Київської області від 03.02.2015 року, справа № 2-а/379/34/15, адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року було повернуто з усіма доданими до нього матеріалами, в зв'язку з невиконанням, останнім, ухвали суду від 26.01.2015 року та не усуненням недоліків його адміністративного позову.
Проте, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2015 року було скасовано ухвалу Таращанського районного суду Київської області від 03.02.2015 року, а справу направлено до суду для продовження розгляду.
Так, ухвалою судді Таращанського районного суду Київської області від 14.04.2015 року, в частині позовних вимог про перерахунок пенсії за період з 01.01.2012 року по 22.07.2014 року, було залишено без розгляду, а відкрито скорочене провадження у справі в частині позовних вимог про перерахунок пенсії за період з 23.07.2014 року по 31.12.2014 року.
Згідно матеріалів справи вбачається, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
09.01.2015 року позивач звернувся до відповідача із проханням провести перерахунок його пенсії, відповідно до статтей 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Проте, листом № 436/03 від 16.01.2015 року, відповідач відмовив позивачу в такій доплаті, посилаючись на норми ст. 116 Бюджетного кодексу України та постанову Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
Суд, вивчивши матеріали справи зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка діяла до 01.01.2015 року, передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка діяла до 01.01.2015 року, передбачено, що особам, віднесеним до 4 категорії, розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, має становити 15 % від мінімальної пенсії за віком.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу виплачується пенсія за віком, до складу якої входять: - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, потерпілому 4 категорії в розмірі 56,94 грн., що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; - підвищення за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі 5,20 грн., що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
Всупереч вимог статтей 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач здійснював виплату у розмірі, визначеному постановами Кабінету Міністрів України, що є меншим за розмір, встановлений Законами.
Зі змісту приписів ст. 113 Конституції України випливає, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується, зокрема законами України.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабнету Мінітрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Суд вважає за необхідне зазначити, що, починаючи з 01 січня 2014 року Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", в редакції Закону України від 06 липня 2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, дії відповідача щодо виплати позивачу підвищення та доплати до пенсії у розмірі, визначеному постановами Кабінету Міністрів України, а не відповідними Законами, є неправомірними.
Проте, Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" в редакції Закону України від 31 липня 2014 року, встановлено, що норми і положення стеттей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Вказана норма набрала чинності з 03 серпня 2014 року.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, включно, є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що позовні вимоги щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії відповідно до статтей 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягають частковому задоволенню, а саме за період з 23.07.2014 року по 02.08.2014 року, включно.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд, керуючись ст. 94 КАС України, ЗУ "Про судовий збір", дійшов висновку, що судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 73,08 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 8-11, 18, 62, 71, 99, 159,160, 161, 162, 183-2, 186, 256 КАС України, ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VI, Законом України "Про судовий збір" суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії та додаткової пенсії в розмірах, передбачених статтями 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 23 липня 2014 року по 02 серпня 2014 року, включно.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 4 категорії, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком, за період з 23 липня 2014 року по 02 серпня 2014 року, включно, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 73,08 грн.
В решті позову відмовити.
Постанова суду у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:В. І. Зінкін