Справа №: 671/516/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2015 року суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Чорний С.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 20.03.2015 року звернувся в суд із зазначеним позовом, посилаючись на те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, оскільки відповідно до наказу Волочиської ЦРЛ від 03.11.1986 року він був з 04.11.1986 року по 04.12.1986 року відкомандирований в зону відчудження, де займався ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. 01.03.1998 року йому була призначена та виплачувалася пенсія за віком у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" з використанням заробітної плати за роботу в зоні відчудження за період з 01.11.1986 року по 31.11.1986 року згідно із ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розмір його пенсії станом на 01.12.2013 року становив 2736 грн.
27.12.2012 року його було позбавлено статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, вилучено посвідчення ліквідатора, позбавлено його перебачених законом пільг та проведено перерахунок пенсії в сторону її зменшення, однак рішенням Волочиського районного суду від 18.04.2014 року за його позовом їх дії щодо позбавлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та вилучення посвідчення визнано протиправними та зобов'язано поновити йому виплату додаткової пенсії з моменту припинення.
Оскільки ним у своєму попередньому позові не було поставлено вимогу про повернення виплати йому розміру пенсії станом на 27.12.2012 року в розмірі 2736,33 грн., повернення йому посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС 2 категорії та поновлення пільг, яким він користувався до 27.12.2012 року, тому з врахуванням уточнених позовних вимог (а.с.15-19), просить суд зобов'язати відповідача повернутися до виплати йому пенсії в розмірі 2736 грн., стягнувши недоплачену різницю в сумі 38430 грн., стягнути 2880 грн. не виплаченої йому компенсації на харчування та зобов'язати відповідача повернути йому пільги, передбачені ст.ст.20,21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язавши також повернути вилучене посвідчення.
Ухвалою від 02.04.2015 року після усунення недоліків позовної заяви відкрито скорочене провадження в справі (а.с.20).
Представник відповідача отримавши 02.04.2015 року копію ухвали суду про відкриття провадження в справі, копію позовної заяви з документами (а.с.21), подав 14.04.2015 року письмові заперечення, в яких вказується на законність їх дій і необгрунтованність вимог позивача, просить відмовити у задоволенні позову (а.с.22-24).
Повідомлені позивачем та представником відповідача обставини та надані ними матеріали є достатніми для ухвалення законного судового рішення в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб.
Дослідивши матеріали справи, надані матеріали, приходжу до наступного.
Позивач перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Волочиському районі з 11.12.1991 року по 27.12.2012 року включно та отримував пенсію як особа, яка працювала у зоні відчудження і мав право на пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказана пенсія йому була призначена на підставі посвідчення учасника ліквідації серії А №198099 від 22.12.1992 року та довідки Іванковецької ЦРЛ Київської області про його безпосередню зайнятість в ліквідації аварії на ЧАЕС з 04 листопада по 04 грудня 1986 року.
Однак за поданням Красилівської об'єднаної державної фінансової інспекції, головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, документи справи позивача були направлені на розгляд комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України. За результатами розгляду 27.12.2012 року комісія визнала безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та вилучення цього посвідчення через непідтвердження факту виконання робіт у зоні відчудження, тому в подальшому позивачу було припинено виплату додаткової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з дати засідання комісії, тобто з 27.12.2012 року.
В подальшому листом начальника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №1488/02 від 07.02.2013 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі перерахувати позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та припинити позивачу виплату додаткової пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії з дати засідання комісії 27.12.2012 року, що відповідачем і було зроблено (а.с.10).
Не погоджуючись з цим позивач звернувся до суду і постановою Волочиського районного суду від 18.04.2014 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2014 року, його позов задоволено, визнано протиправними дії відповідачів щодо позбавлення позивача статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, скасовано протокол №56 від 27.12.2012 року комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України в частині вилучення у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та зобов'язано поновити виплату позивачу додаткової пенсії згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.6-9).
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, ...., справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, враховуючи наявні рішення судів та враховуючи, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на підставі листа начальника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №1488/02 від 07.02.2013 року, який грунтувався на основі скасованого судовим рішенням протоколу №56 від 27.12.2012 року комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, тому такі дії відповідача по перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і відповідно виплата пенсії в зменшеному розмірі не грунтуються на законі, однак з огляду на положення ст.ст.21,105,162 КАС України, необхідно визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу належних сум відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту припинення, тобто з 27.12.2012 року в існуючому на той час розмірі, з врахуванням виплачених позивачу сум за вказаний період, а не стягувати конкретну суму 38430 грн., як просить позивач.
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача повернути вилучене у нього посвідчення, слід зазначити наступне.
Відповідно до ч.4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій; порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Безпосередньо такий порядок встановлений постановою КМ України від 20.01.1997 року №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" й відповідно до п.10 вказаного Порядку посвідчення видаються обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання, а згідно п.12 посвідчення вилучаються на підставі рішення комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України у разі встановлення факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії.
Таким чином, враховуючи, що посвідчення у відповідача було вилучене на підставі рішення комісії, а не відповідача, тому вимоги позивача про зобов'язання саме відповідача повернути вилучене у нього посвідчення не грунтуються на законі, в зв'язку з чим вони задоволенню не підлягають.
Що стосується вимоги позивача про стягнення з відповідача 2880 грн. не виплаченої йому компенсації на харчування та зобов'язати відповідача повернути йому пільги, передбачені ст.ст.20, 21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то враховуючи, що згідно типового Положення про управління Пенсійного фонду України в районнах, містах, районнах у містах, здійснення таких дій не входить до повноважень відповідача, тому ці вимоги також задоволенню не підлягають.
Оскільки адміністративний позов задоволено частково, тому відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, слід присудити йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 72, 86, 94, 158-163, 183-2, 186 КАС України, ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належних сум відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту припинення, тобто з 27.12.2012 року в існуючому на той час розмірі, з врахуванням виплачених позивачу сум за вказаний період.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме: судовий збір в сумі 18,27 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області (код ЄДРПОУ 14147267).
Копії постанови не пізніше наступного дня з дня її винесення направити сторонам по справі рекомендованими листами з повідомленнями про вручення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Волочиський районний суд, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційних скарг, якщо їх не було подано.
Суддя