ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2015 р. Справа № 2а-9430/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Калиновського В.А., Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті справу за апеляційною скаргою Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року по справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Золота нива 1» до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В с т а н о в и л а:
У серпні 2012 року позивач - приватне підприємство «Золота нива 1» (далі - позивач, ПП «Золота нива 1») звернувся до суду з позовом, яким просить скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі - відповідач, контролюючий орган, Ізюмська ОДПІ) від 01.06.2012 року: № 0000371511, № 0000381511, № 0000391511, № 0000401511, № 0000411511, № 0000421511.
Позовні вимоги обґрунтовані хибністю висновків відповідача, викладених в Акті документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Золота нива 1» від 11.05.2012 року № 191/1510/33897138 (далі - Акт перевірки) про те, що показники нормативної грошової оцінки орендованих підприємством за договорами оренди земельних ділянок (ріллі) у 2012 році були визначені станом на 01.07.1995 року, а відтак відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» від 31.10.2011 року при визначені показника нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки проведеної станом на 01.07.1995 року необхідно застосовувати коефіцієнт 1,756.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року адміністративний позов ПП «Золота нива 1» задоволений в повному обсязі.
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі Ізюмська ОДПІ, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року з прийняттям нового судового рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ПП «Золота нива 1» відмовити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга Ізюмської ОДПІ задоволенню не підлягає, а оскаржувану постанову, відповідно до приписів ст. 201 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) слід змінити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що між Ізюмською РДА Харківської області та ПП «Золота нива 1», укладені договори оренди земельних ділянок (ріллі), відповідно до яких підприємством набуто право користування, на умовах оренди, набуто земельними ділянками із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на територіях Левківської сільської ради, Іванчуківської сільської ради, Куньєвської сільської ради, Олександрівської сільської ради, Чистоводівської сільської ради, Комарівської сільської ради Ізюмського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Зазначені договори зареєстровані Ізюмським міськрайонним відділом реєстрації ХРФ ДП «Центр ДЗК» (а.с.61-178, т.1, а.с.1-133, т.2).
Пунктами № 5 вказаних договорів встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з «Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП «Золота нива 1» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Іванчуківської, Левківської, Куньєвської, Олександрівської Чистоводівської, Комарівської сільських рад за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області», затвердженою: рішенням ХХVІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 04.04.2008 року № 232-V, рішенням ХLIІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 20.01.2009 року № 421-V, рішенням ХLIІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 04.11.2008 року № 434-V, рішенням ХLIІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 04.11.2008 року № 435-V, рішенням ХLIІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 04.11.2008 року № 436-V, рішенням L сесії Ізюмської районної ради V скликання від 13.08.2010 року № 527-V.
Із змісту Технічних документацій вбачається, що при визначенні нормативної грошової оцінки вказаних вище земельних ділянок, дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва (рентний дохід), обчислювався за поточними цінами центнера на дати оцінки: 01.01.2008 року, 01.01.2009 року та 01.01.2010 року та відповідно відтворений у вартісному виразі станом на 01.01.2008 року, 01.01.2009 року та 01.01.2010 року.
За висновками Акту перевірки (т. 2, а.с. 134 обор.-138) ПП «Золота нива 1» допущені порушення п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 року № 1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», а саме - розрахунок розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності на 2012 рік здійснено без врахування коефіцієнту індексації уточненої на 01.01.2012 року грошової оцінки землі. В результаті чого занижено податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки на 2012 рік на загальну суму 521.544,27 грн.
На підставі висновків Акті перевірки відповідачем прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Погоджуючись з загальним висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що положеннями ч.ч. 1 - 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ч. 1 ст. 23 цього ж Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Пунктом 14.1.136 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 288.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно п. 289.1 цього кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Аналогічне за змістом поняття закріплене і в п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України, проте передбачено, що капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (ст. 7 Закону України «Про оцінку земель»).
Статтею 12 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України N 1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» від 31.10.2011 року закріплено, що показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки проведеної станом на 01.07.1995 року застосовуються із коефіцієнтом 1,756.
Аналіз зазначених вище положень законодавства надає підстави дійти висновку про те, що застосування коефіцієнту 1,756 до визначення вартості нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки законодавцем поставлено у залежність від дати її проведення, а саме - виключно тієї нормативної оцінки, яка була здійснена до 01.07.1995 року.
Отже, у 2012 році при видачі витягів (довідок) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, тощо показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 01.07.1995 року перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.
Погоджуючись із висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог ПП «Золота Нива1», колегія суддів зазначає, що встановлена у п. 5 вищевказаних договорів оренди нормативна грошова оцінка орендованих позивачем земельних ділянок, при розрахунку розміру орендної платі у 2012 році визначена, виходячи із вартості земельних ділянок (ріллі), що розташовані на територіях Левківської, Іванчуківської, Куньєвської, Олександрівської, Чистоводівської, Комарівської сільських рад Ізюмського району Харківської області», затвердженою: рішенням ХХVІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 04.04.2008 року № 232-V, рішенням ХLIІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 20.01.2009 року № 421-V, рішенням ХLIІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 04.11.2008 року № 434-V, рішенням ХLIІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 04.11.2008 року № 435-V, рішенням ХLIІІ сесії Ізюмської районної ради V скликання від 04.11.2008 року № 436-V, рішенням L сесії Ізюмської районної ради V скликання від 13.08.2010 року № 527-V., тобто на дату оцінки пізнішу за 1995 рік.
Колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, оскільки така правова позиція суперечить правовій позиції, що викладена Верховним Судом України в постанові від 02.12.2014 року у справі за позовом приватного акціонерного товариства «Сумська фірма «Усе для дому» (товариство з обмеженою відповідальністю «Сумська фірма «Усе для дому») до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зміни постанови Харківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року шляхом виключення із мотивувальної частини судового рішення судження суду про те, що зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками.
Інші доводи апеляційної скарги та пояснення представників сторін висновків суду не спростовують.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198 ч. 1 п. 2, 201 ч. 1 п. 1, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області - залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року - змінити шляхом виключення із мотивувальної частини судового рішення судження суду про те, що зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року - залишити без змін.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) В.А. Калиновський
(підпис) Л.О. Донець
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 квітня 2015 року.