Постанова № 43687978, 16.04.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2015
Номер справи
820/2611/15
Номер документу
43687978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

16 квітня 2015 р. № 820/2611/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,

представників сторін:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Крайник К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до головного управління Держземагентства у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_3, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до головного управління Держземагентства у Харківській області, в якому просить суд: визнати протиправними дії головного управління Держземагентства у Харківській області щодо відмови у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства; зобов'язати головне управління Держземагентства у Харківській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розробку проектів землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 33,0000 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Пасіки, Зміївського району; земельної ділянки площею 58,5000 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Козачка, Зміївського району; земельної ділянки площею 28,3769 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Пасіки, Зміївського району; земельної ділянки площею 19,7057 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Западня, Зміївського району; земельної ділянки площею 49,8938 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області; земельної ділянки площею 20,1719 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського р-ну; земельної ділянки площею 8,2915 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського району.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 02.12.2014 року позивач зверталась із відповідними заявами до головного управління Держземагентства у Харківській області про надання їй дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення трьох земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області та чотирьох земельних ділянок на території Великогомільшанського сільської ради Зміївського району Харківської області. Листом від 24.12.2014 року №19-20-14-17989/0/9-14 головне управління Держземагентства у Харківській області відмовило їй у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарств.

Представник позивача у судовому засіданні вимоги та доводи заявленого позову підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю повністю збігається з викладеною у судовому засіданні, де вказав, що відповідно до доручення Віце-премєр-міністра України Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. та відповідно до рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року №2/2 "Про надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурентних засадах" передбачено обов'язковість продажу прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (крім тих, які знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурентних засадах. На підставі чого у головного управління Держземагенства у Харківській області відсутні підстави для прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Просив у позові відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_3 02.12.2014 року звернулась із заявами до головного управління Держземагентства у Харківській області про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 33,0000 га, 58,5000 га, 28,3769 га, 19,7057 га, 49,8938 га, 20,1719 га, 8,2915 га та надання зазначених земельних ділянок їй для ведення фермерського господарства. Дані земельні ділянки розташовані на території Великогомільшанскої сільської ради Зміївського району та Таранівської сільської ради Зміївського району за межами населених пунктів (а.с.11-37).

Головним управлінням Держземагентства у Харківській області листом від 24.12.2014 року №19-20-14-17989/0/9-14 (а.с.41) надано відповідь та повідомлено, що відповідно до доручення Віце-премєр-міністра України Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. та відповідно до рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року №2/2 "Про надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурентних засадах" передбачено обов'язковість продажу прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (крім тих, які знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурентних засадах. З урахуванням викладеного, головне управління Держземагенства у Харківській області не має можливості прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищевказаних земельних ділянок без проведення земельних торгів.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1 та 7 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого указом Президента України від 8 квітня 2011 року №445/2011, державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

У відповідності до ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу України, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України (ч. 3 ст.124 Земельного кодексу України.)

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено статтею 123 Земельного кодексу України.

Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства визначено статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство", приписи якої є спеціальними нормами щодо приписів статті 123 Земельного кодексу України, які встановлюють загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Тобто, статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено особливий порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення саме фермерського господарства.

Зі місту ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство" для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. У разі відмови органів державної влади та органів місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки для ведення фермерського господарства питання вирішується судом. Рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності або укладання договору оренди. Відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться після збирання врожаю на цій ділянці попереднім землекористувачем.

Тобто, орган виконавчої влади до прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для ведення фермерського господарства зобов'язаний перевірити дотримання заявником вимог, встановлених Законом України "Про фермерське господарство".

Суд зауважує, що надаючи відповідь про відмову у наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства відповідач повинен керуватись приписами та вимогами Земельного кодексу України та Закону України "Про фермерське господарство", що має вищу юридичну силу, оскільки доручення Віце-премєр-міністра України Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. та рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року №2/2 "Про надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурентних засадах" не є нормативно - правовими актами і не можуть встановлювати, змінювати чи припиняти норми права.

А отже, позовні вимоги про визнання протиправними дій головного управління Держземагентства у Харківській області щодо відмови у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства підлягають задволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання головного управління Держземагентства у Харківській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розробку проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського району, суд зазначає, що Земельним кодексом України передбачено, що до виключної компетенції головного управління Держземагентства у Харківській області належить передача відповідно до закону земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб у межах області. А тому, враховуючи, що суд не може перебирати на себе функцію передачі або відмови у передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення замість органу, якому надані такі повноваження, дані позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Поряд із цим, суд зазначає, що відповідно до ст. 9, 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи положення ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, для повного захист прав, свобод ті інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати головне управління Держземагентства у Харківській області розглянути питання щодо надання ОСОБА_3 дозволу на розробку проектів землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 33,0000 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Пасіки, Зміївського району; земельної ділянки площею 58,5000 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Козачка, Зміївського району; земельної ділянки площею 28,3769 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Пасіки, Зміївського району; земельної ділянки площею 19,7057 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Западня, Зміївського району; земельної ділянки площею 49,8938 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області; земельної ділянки площею 20,1719 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського р-ну; земельної ділянки площею 8,2915 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського р-ну, з урахуванням підстав визнання протиправними дій головного управління Держземагентства у Харківській області щодо відмови у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладено вище, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню в частині позовних вимог про визнання протиправними дії головного управління Держземагентства у Харківській області щодо відмови у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства; зобов'язання головного управління Держземагентства у Харківській області розглянути питання щодо надання ОСОБА_3 дозволу на розробку проектів землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 33,0000 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Пасіки, Зміївського району; земельної ділянки площею 58,5000 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Козачка, Зміївського району; земельної ділянки площею 28,3769 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Пасіки, Зміївського району; земельної ділянки площею 19,7057 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Западня, Зміївського району; земельної ділянки площею 49,8938 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області; земельної ділянки площею 20,1719 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського р-ну; земельної ділянки площею 8,2915 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського р-ну, з урахуванням підстав визнання протиправними дій головного управління Держземагентства у Харківській області щодо відмови у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства. Решта позовних вимог задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до головного управління Держземагентства у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії головного управління Держземагентства у Харківській області щодо відмови у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Зобов'язати головне управління Держземагентства у Харківській області розглянути питання щодо надання ОСОБА_3 дозволу на розробку проектів землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 33,0000 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Пасіки, Зміївського району; земельної ділянки площею 58,5000 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Козачка, Зміївського району; земельної ділянки площею 28,3769 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Пасіки, Зміївського району; земельної ділянки площею 19,7057 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Великогомільшанської сільської ради в с. Западня, Зміївського району; земельної ділянки площею 49,8938 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області; земельної ділянки площею 20,1719 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського р-ну; земельної ділянки площею 8,2915 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради, Зміївського району, Харківської області, в с. Беспалівка, Зміївського р-ну, з урахуванням підстав визнання протиправними дій головного управління Держземагентства у Харківській області щодо відмови у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 21 квітня 2015 року.

Суддя М.О. Лук'яненко