ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2012 р. № 2а-5537/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Журомської М.В.,
за участю секретаря - Козьміна А.М.,
за участю представника позивача Завалишина Ю.О., представника відповідача
Савицького С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»до Ужгородської міжрайонної податкової інспекції Закарпатської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»до Ужгородської міжрайонної податкової інспекції Закарпатської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.06.2011 року № 21/17-2/01071195, № 22/17-2/01071195, № 23/17-2/01071195.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що згідно з висновками податкового органу, за наслідком проведеної документальної виїзної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії»ДТ-ГО «Львівська залізниця», встановлено перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Проте, вважає, що такі висновки не відповідають вимогам податкового законодавства, оскільки цехи, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб. Також зазначає, що у податковому повідомленні-рішенні №22/17-2/01071195 від 11.06.2011 р. невірно визначено суму грошового зобов'язання, а також фактично податкові повідомлення-рішення датовані 2011 року, проте винесені за наслідком перевірки 2012 року.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив, подав письмові заперечення проти позову, в яких зазначає, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії»в порушення вимог п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м.Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подані заперечення, просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Державне територіальне-галузеве об'єднання «Львівська залізниця»зареєстроване як юридична особа 16.03.1992 року, йому присвоєно ідентифікаційний код 01059900.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії»Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»відповідно до довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України має місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Артилерійська, 1 та не має статусу юридичної особи.
Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії»від 04.05.2006 р., такий входить до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. № 306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу «Служба колії»ДТГО «Львівська залізниця».
З матеріалів справи встановлено, що на підставі направлення, виданого ДПІ у м.Ужгороді, податковими інспекторами проведено документальну виїзну позапланову перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТ-ГО «Львівська залізниця»з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010 р. по 31.03.2011 р., за результатами якої складено Акт від 25.05.2012 р. №722/17-02/10/01071195 у висновках якого зазначено, що в порушення вимог ст.168 Податкового кодексу України по Відокремленому підрозділі «Ужгородська дистанція колії» виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 840 620,94 грн., в тому числі: - Ужгородський район (Чоп) - 288 969,49 грн.; - В. Березянський район в т.ч. Волосянка -454 139,86 грн.; - Турківський район Львівської області в т.ч. Сянки -51 417,86 грн.; - Перечинський район -46 093,73 грн.
Як вбачається зі змісту Акту перевірки, до складу ДТГО «Львівська залізниця»юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії», яким відповідно до пп. 168.4.2 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Відповідно до штатного розпису відокремлений підрозділ складається з структурних підрозділів які розміщені в наступних районах: 1) м. Ужгород (АУР, ПД-6, ПД-11, ПЧК, ПЧН-4, НЧ МЕХ, База, Дефектоскопія, ПЗ) -кількість працюючих 200 осіб; 2) Ужгородський район (м. Чоп) (ПД-7, ПД-8, ПД-9, ПД-10, ПД-13) -кількість працюючих 120 осіб; 3) Турківський район Львівської області в т.ч Сянки (ПД-1 «Сянки») -кількість працюючих 33 осіб; 4) В. Березянський район в т.ч. Волосянка (ПД-2, ПЧМ-2, ПДЗЕМ, ПЧМ-1) -кількість працюючих 153 осіб; 5) Перечинський район (ПД-5) -кількість працюючих 39 осіб.
На підставі Акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.06.2011 року № 21/17-2/01071195, яким збільшено грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 361 211,86 грн. (у т.ч. за основним платежем -288 969,49 грн., за штрафними санкціями -72 242,37 грн.); податкове повідомлення-рішення від 11.06.2011 року № 22/17-2/01071195, яким збільшено грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 577674,82 грн. (в т.ч. за основним платежем -454 139,86 грн., за штрафними санкціями -113 534,96 грн.); податкове повідомлення-рішення від 11.06.2011 року № 23/17-2/01071195, яким збільшено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 57 617,16 грн. (у т.ч за основним платежем -46 093,73 грн., штрафними санкціями -11 523,43 грн.).
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями -рішеннями Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося до суду за захистом своїх прав.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного.
Відповідно до п.63.2. ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії»є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії»ДТГО, який, відповідно до п.15.1 ст.15 ПК України взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб (далі-ПДФО) за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м.Ужгород вул.Артилерійська,1 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.
Згідно ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Відповідно до ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Відповідно до штатного розпису відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» складається з структурних підрозділів які розміщені в наступних районах: 1) м. Ужгород (АУР, ПД-6, ПД-11, ПЧК, ПЧН-4, НЧ МЕХ, База, Дефектоскопія, ПЗ) -кількість працюючих 200 осіб; 2) Ужгородський район (м. Чоп) (ПД-7, ПД-8, ПД-9, ПД-10, ПД-13) -кількість працюючих 120 осіб; 3) Турківський район Львівської області в т.ч Сянки (ПД-1 «Сянки») -кількість працюючих 33 осіб; 4) В. Березянський район в т.ч. Волосянка (ПД-2, ПЧМ-2, ПДЗЕМ, ПЧМ-1) -кількість працюючих 153 осіб; 5) Перечинський район (ПД-5) -кількість працюючих 39 осіб.
Відповідно до п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України чинною на момент виникнення правовідносин передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента -юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Відповідно до п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділ.
Пунктом 168.4.4 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів. Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи»аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ»та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем структурних підрозділів які розміщені в наступних районах: 1) м. Ужгород (АУР, ПД-6, ПД-11, ПЧК, ПЧН-4, НЧ МЕХ, База, Дефектоскопія, ПЗ); 2) Ужгородський район (м. Чоп) (ПД-7, ПД-8, ПД-9, ПД-10, ПД-13); 3) Турківський район Львівської області в т.ч Сянки (ПД-1 «Сянки»); 4) В. Березянський район в т.ч. Волосянка (ПД-2, ПЧМ-2, ПДЗЕМ, ПЧМ-1); 5) Перечинський район (ПД-5) до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ст. 68 Господарського кодексу України не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.
Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» юридично наділений статусом податкового агента.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків за ІІ та ІІІ квартал 2011 року поданих Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція колії»до ДПІ у м.Ужгороді, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ у м.Ужгороді не представлено. Отже, обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колія»повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода.
Оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень структурних підрозділів які розміщені в наступних районах: 1) м. Ужгород (АУР, ПД-6, ПД-11, ПЧК, ПЧН-4, НЧ МЕХ, База, Дефектоскопія, ПЗ); 2) Ужгородський район (м. Чоп) (ПД-7, ПД-8, ПД-9, ПД-10, ПД-13); 3) Турківський район Львівської області в т.ч Сянки (ПД-1 «Сянки»); 4) В. Березянський район в т.ч. Волосянка (ПД-2, ПЧМ-2, ПДЗЕМ, ПЧМ-1); 5) Перечинський район (ПД-5), діяти від імені Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії»у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.
Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії».
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень. Оскільки судом не встановлено порушень позивачем податкового законодавства, то відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень прийнявши оскаржувані податкові повідомлення-рішення не дотримався вимог чинного податкового законодавства та передбачених ст.2 КАС України принципів, що дає суду підстави задовольнити позовні вимоги.
Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» 2 188,00 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Ужгородської міжрайонної податкової інспекції Закарпатської області ДПС від 11.06.2011 року № 21/17-2/01071195, № 22/17-2/01071195, № 23/17-2/01071195.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» 2 188,00 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 23.07.2012 року.
Суддя Лейко-Журомська М.В.