Постанова № 43672487, 20.04.2015, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
583/884/15-а
Номер документу
43672487
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/884/15-а

2-а/583/24/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2015 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Верес М.Ф.

при секретарі Чепура В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -

Встановив :

25 березня 2015 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом до Охтирської міської ради, мотивуючи свої вимоги тим, що рішенням Охтирської міської ради від 15.04.2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1, на земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1 Сумської області. У зв'язку з отриманням дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки він звернувся до фізичної особи підприємця ОСОБА_3. із заявою про розробку даного проекту. При розробці даного проекту встановлено, що це категорія земель житлової та громадської забудови, ділянка має площу 0,0100 га, містобудівні та архітектурні обмеження відсутні, її можливо використовувати для будівництва індивідуального гаражу. При розробці даного проекту ним отримано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, згідно якого земельній ділянці присвоєно кадастровий номер НОМЕР_2. Крім того, він отримав висновки Управління Держземагенства в Охтирському районі Сумської області та Відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради про погодження даного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Однак, рішенням Охтирської міської ради від 02.12.2014 року № 1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» йому було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 «а» та передачі у приватну власність в зв'язку з тим, що дана земельна ділянка межує із земельною ділянкою по АДРЕСА_1, яка використовується для здійснення комерційної діяльності.

Вважає, що відмова Охтирської міської ради в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки та передачі її в приватну власність є протиправною, оскільки не ґрунтується на приписах закону. А тому, просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 5 рішення шістдесят першої сесії шостого скликання Охтирської міської ради від 02.12.2014 року № 1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність ОСОБА_1, який проживає АДРЕСА_2, земельної ділянки площею 0,0100 га для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1-а (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер НОМЕР_2).

Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі.

Представник відповідача Охтирської міської ради Сумської області в судове засідання не з'явилась, надала суду письмове клопотання, в якому позов не визнала, справу просить розглянути без її участі.

За даних обставин та враховуючи положення ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Охтирської міської ради Сумської області від 15.04.2014 року № 1059-МР «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1, на земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1 «а» (а.с. 22).

14.05.2014 року позивач звернувся до ФОП ОСОБА_3 із заявою про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу за адресою : АДРЕСА_1 на підставі рішення Охтирської міської ради Сумської області від 15.04.2014 року № 1059-МР.

ФОП ОСОБА_3, будучи особою, що відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про землеустрій» є фізичною особою-підприємцем, яка володіє необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованим інженером-землевпорядником, відповідальним за якість робіт із землеустрою, розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу за адресою Сумська область, АДРЕСА_1, при розробці якого було встановлено, що земельна ділянка має площу 0,0100 га, містобудівні та архітектурні обмеження відсутні, її можна використовувати для будівництва індивідуального гаражу. Крім того, в ході розроблення даного проекту 20.06.2014 року було складено акт прийомки - передачі межових знаків на зберігання, згідно якого межі даної земельної ділянки погоджені з усіма суміжними землевласниками (землекористувачами) та закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка, отримано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, згідно якого земельній ділянці присвоєно кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с. 19-30).

Згідно витягу протоколу № 64 від 26.11.2014 року на засіданні постійної комісії з питань містобудування, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, було розглянуто проект рішення Охтирської міської ради «Про затвердження технічної документації із землеустрою та приватизацію земельних ділянок». Врахувавши думку начальника земельних відносин ОСОБА_4, яка звернула увагу членів постійної комісії на п. 22 даного проекту рішення, проінформував їх про те, що дана земельна ділянка межує із земельною ділянкою по АДРЕСА_1, яка використовується для здійснення комерційної ділянки та, що зазначена земельна ділянка по АДРЕСА_1-«а» може бути надала тільки в тимчасове користування на правах оренди включно за результатами проведення земельних торгів, за результатами засідання головуючим було запропоновано виключити п. 22 вказаного проекту рішення Охтирської міської ради, згідно якого передбачалося затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку площею 0,0100 га для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1 «а» (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер НОМЕР_2, та доручено відділу земельних відносин підготувати проект рішення «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизацію земельних ділянок» (а.с.11).

Рішенням Охтирської міської ради Сумської області від 02.12.2014 року № 1301-МР відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність позивачу земельної ділянки площею 0,0100 га для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1 «а» (землі житлової та громадської забудови) (а.с. 12).

Відповідно до положень ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно вимог ст. 140 Конституції України та ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 28 розділу ІІІ Регламенту роботи Охтирської міської ради ІV скликання текст проекту рішення ради, крім іншого, має містити мотивувальну частину з обґрунтуванням мети і доцільності прийняття рішення, посилання на нормативно - правові акти (повна назва документа, номер розділу, глави, статті, частини, пункту, підпункту, абзацу), законними підставами для прийняття рішення (з посиланням на конкретні норми права). В проектах рішень із соціально - економічних питань викладається аналіз стану і причин недоліків у розв'язанні відповідних проблем.

Ст. 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ст. 2 Земельного кодексу України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Статтею 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до вимог ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Статтею 121 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірах : для будівництва індивідуальних гаражів - не будльше 0,01 га.

Згідно вимог ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Згідно ст. 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок відноситься до документації із землеустрою.

Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується, зокрема, у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою.

Зі ст. 26 Закону України «Про землеустрій» вбачається, що розробниками документації із землеустрою є, в тому числі, фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно ст. 28 вищевказаного Закону розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.

Ст. 50 Закону України «Про землеустрій» передбачає, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають поряд з іншими документами перелік обмежень у використанні земельних ділянок.

Відповідно до вимог ст. 186 Земельного кодексу України розгляд і затвердження землевпорядної документації проводиться в такому порядку: в) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому цим Кодексом, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, встановлених цим Кодексом, розпоряджаються земельними ділянками або приймають рішення про зміну їх цільового призначення.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

Відповідно до вимог ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Згідно ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Перевіривши наданий суду проект землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки, суд дійшов висновку, що зазначені докази є належними, допустимими і такими, що підтверджують позицію позивача про відсутність порушень при виготовленні цього проекту землеустрою, оскільки він виконаний та перевірений компетентними особами, які є фахівцями-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою, і не встановили будь-яких обмежень у використанні земельної ділянки за зазначеною позивачем адресою.

Всупереч приписам Конституції та законів України, положенням Регламенту роботи Охтирської міської ради VI скликання, прийняте Охтирською міською радою рішення від 02.12.2014 року № 1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» не містить посилання на обґрунтування мети і доцільності прийняття вказаного рішення, законні підстави для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки, з посиланням на конкретні норми права.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час прийняття рішення від 02.12.2014 року № 1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизацію земельних ділянок», пунктом 5 якого було відмовлено ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність (а.с. 12), відповідач не дотримався вимог закону, що регулюють питання погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

А тому, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Захист судом прав громадян на землю у земельних відносинах здійснюється способами, визначеними ст. 152 Земельного кодексу України, в тому числі, шляхом визнання незаконними та скасування рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; застосування інших, передбачених законом, способів.

Питання про судові витрати підлягає вирішенню відповідно до ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 19 Конституції України, ст. ст. 2, 3, 116, 118, 121, 152, 186, 186-1 Земельного Кодексу України, ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 25, 26, 28, 50 Закону України «Про землеустрій», ст. ст. 2, 6, 71, 94, 158-163 КАС України, суд

Постановив :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати пункт 5 рішення шістдесят першої сесії шостого скликання Охтирської міської ради від 02.12.2014 року № 1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0100 га для будівництва індивідуального гаражу по вулиці Першотравневій, 44 «а» (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер НОМЕР_2.

Стягнути з Охтирської міської ради ідентифікаційний код 04058002 на користь ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 судові витрати у вигляді судового збору в сумі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області. Апеляційна скарга на постанову Охтирського міськрайонного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої Ст. 160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя : М.Ф. Верес