Постанова № 43669134, 20.04.2015, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
343/616/15-а
Номер документу
43669134
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/616/15-а

Провадження №: 2-а/0343/30/15

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2015 року м.Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi - Лицура І. М.,

секретаря - Бойків В. П.,

з участю адвоката - Вовка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Долина справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулась з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку сум виплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків; зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії та виплату недоплаченої пенсії з розрахунку 80% від суми заробітної плати (в редакції ЗУ «Про державну службу» на момент призначення пенсії), включивши у розрахунок заробітної плати для призначення їй пенсії державного службовця виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до ст. 34 ЗУ «Про державну службу» з 01.04.2014 року з урахуванням виплачених сум, визначивши поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з вимогами за період з 01.04.20174 року по 23.09.2014 року. Свої вимоги мотивувала тим, що вона тривалий час працювала на посаді державного службовця в Долинському районному центрі зайнятості, звідки була звільнена відповідно до наказу №182-к від 28.03.2014 року. 01.04.2014 року вона звернулася до УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії на підставі Закону України «Про державну службу» та надала відповідачу для розрахунку розміру пенсії затвердженої форми відповідні довідки. Згідно з вимогами ст. 37 ЗУ «Про державну службу» їй було призначено пенсію у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати. Однак, при визначенні розміру пенсії в розрахунок суми заробітної плати відповідачем не включено ряд виплат, які вона отримувала і які були складовими заробітної плати, а саме: суми індексації грошових доходів за останні 24 місяці в розмірі 12 138,92 грн., виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення у сумі 4 323,75 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 13 851,45 грн. та грошову винагороду за сумлінну безперервну працю відповідно до ст. 34 ЗУ «Про державну службу» в сумі 15 622,50 грн. На її заяву про проведення перерахунку та виплати пенсії відповідач листом від 26.02.2015 року за № 858/03 відмовив їй в проведенні такого перерахунку пенсії з урахуванням вищеперечислених виплат, зіславшись на ст. 33 ЗУ «Про Державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Однак, невключення у розрахунок заробітної плати для призначення їй пенсії державного службовця виплачені цих виплат є протиправним, оскільки їх виплата передбачена чинними нормативно-правовими актами і з них у відповідності до ст. 41 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування нараховувалися та сплачувалися нею страхові внески. Тому вважає, що неврахування УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області при розрахунку їй розміру пенсії виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди державному службовцеві за сумлінну безперервну працю, як складових її заробітної плати, є перевищенням компетенції, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії, в зв»язку з чим звернулася в суд з даним позовом.

В судовому засіданні позивачка та її представник адвокат Вовк В.В. позовні вимоги підтримали, зіславшись на викладені в позовній заяві підстави та просили позов задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи в його відсутності та подав письмові заперечення на позов, в яких вказав, що відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тому дії УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо призначення та виплати позивачці пенсії державного службовця за вислугу років без врахування сум виплаченої їй індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, є цілком правомірними, оскільки вказані види виплат відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому що є разовими виплатами. Крім того, позивачка пропустила встановлений ст. 99 КАС України 6-місячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав і не вказала поважних причин пропуску цього строку. З урахуванням наведеного просив в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши інші здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_3 01.04.2014 року звернулася до управління ПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення їй пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", подавши відповідні довідки про розмір та складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зокрема форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу», видану УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області 31.03.2014 року та довідку про нараховані їй виплати за період з 01 березня 2012 року по 28.02.2014 року, видану Долинським районним центром зайнятості.

В цих довідках зазначено виплачені позивачці суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, оскільки з них були фактично нараховані та сплачені страхові внески та відповідна інформація містилася у персоніфікованому обліку управління ПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області.

Однак, при розрахунку пенсії позивачці, відповідач не включив до складу заробітної плати ОСОБА_3 суми вказаних допомог, індексації та грошової винагороди, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

09.02.2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку призначеної пенсії та включення до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виплачених їй сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, однак листом № 858/03 від 16.02.2015 року УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області відмовило їй в проведенні такого перерахунку.

Суд вважає протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області в проведенні ОСОБА_3 перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку сум виплаченої їй індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Згідно з ч.ч. 6,7 ст. 33 даного закону, державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 35 Закону України "Про державну службу" передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п.п. 2.2.2 п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно до п.п. 2.3.3 п. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), що входить до складу фонду оплати праці.

Також, відповідно до п.1 Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2003 року № 212, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків видається особам, які пропрацювали безперервно на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади не менше ніж 10 років.

Згідно п. 4 вказаного Порядку, сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені суми індексації грошових коштів, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, входять до системи оплати праці державного службовця.

Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.

Таким чином, пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, на які нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить висновку про наявність достатніх підстав для визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_3 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку сум виплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, а тому позов в цій частині слід задоволити, визнати такі дії протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_3 з 01.04.2014 року пенсії державного службовця, починаючи з 01.10.2014 року, включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії виплачені їй суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов»язків у відповідності до ст. 34 Закону України «Про державну службу».

При цьому суд вважає, що в задоволенні вимоги позивачки про зобов'язання відповідача здійснити їй вказаний перерахунок пенсії за період з 01.04.2014 року по 23.09.2015 року слід відмовити, оскільки нею пропущено встановлений ст. 99 КАС України шестимісячний строк позовної даності та не вказано жодних поважних причин пропуску цього строку.

Суд вважає безпідставним посилання позивачки на ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», де вказано, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, оскільки в даному випадку суд розглядає спір з приводу протиправності дій щодо проведення перерахунку розміру пенсії, а не про призначені та неодержані своєчасно суми пенсії. На підставі викладеного, ст.ст. 19,22 Конституції України, ст.ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33,35,37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 40,41,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 66,87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", керуючись ст.ст. 69,71,94,99,100,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_3 в проведенні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням до її заробітку виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_3 з 01.04.2014 року пенсії державного службовця, починаючи з 01.10.2014 року, включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії виплачені їй суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов»язків у відповідності до ст. 34 Закону України «Про державну службу», відмовивши їй в позові в частині вимог про проведення такого перерахунку за період з 01.04.2014 року по 01.10.2014 року в зв»язку з пропуском строку позовної давності.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення постанови через Долинський районний суд.

Суддя:

Постанова в повному обсязі виготовлена 20.04.2015 року.