Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1341/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2015 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову у перерахунку розміру компенсації та зобов'язання провести перерахунок компенсації за втрачене домоволодіння , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку їй компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району з урахуванням коефіцієнтів індексації об'єктів житлового фонду за 2006 - 2009 роки 1,16; 1,24; 1,18 та 1,34; та зобов'язати відповідача провести перерахунок її компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району з урахуванням коефіцієнтів індексації об'єктів житлового фонду за 2006 - 2009 роки 1,16; 1,24; 1,18 та 1,34, встановивши розмір компенсації в сумі 198278 грн. 84 коп., мотивуючи тим, що вона з 2008 року перебуває на черзі для отримання компенсації, яку не отримала до даного часу. З моменту постановлення на чергу проведено індексацію житлового фонду з коефіцієнтами 1,16, 1,24, 1,18 та 1,34, а тому вона повинна була бути врахована. Однак, відповідач відмовив їй у нарахуванні індексації, що призвело до порушення її прав.
Представник відповідача надіслав заперечення проти позову, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши докази в справі, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Позивач перебуває на черзі для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння в с. Мочульня Овруцького району по АДРЕСА_1 в сумі 87178 грн. 60 коп., яке вона здала відповідно до ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97, яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 44 від 17.02.06 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,16 станом на 1.01.06.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 76 від 05.03.07 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.07.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 100 від 27.02.08 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 01.01.08.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 133 від 31.03.09 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.09.
З повідомлення управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації №07-04/1446 від 14.02.2015 року вбачається, що позивач перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене майно на радіоактивно забрудненій території в с. Мочульня в сумі 87178 грн. 60 коп. з 16.12.2008 року.
Разом з тим, їй відмовлено у виплаті індексації в зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.09 не передбачено виплати останньої.
Суд вважає вказану відмову протиправною з наступного.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
При цьому суд враховує вимоги ст.58 Конституції, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Постанова КМУ № 1243 від 18.11.09 набрала чинності з 28.11.09 і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.
Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 2008 року і не отримала її до цього часу з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.09 слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Порядком не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, а тому не можуть бути застосовані індекси, які прийняті з 28.11.09.
На підставі викладеного, отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.09.
Копія постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2008 року по справі №2-а-22096/08 свідчить, що суму компенсації позивачеві було визначено з врахуванням коефіцієнту 1,30, що був передбачений наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №84 від 20.05.2005 року.
На час прийняття вищевказаних Наказів №№ 44, 76, 100 та 133 позивачу не було виплачено 87178 грн. 60 коп., яка підлягає виплаті з коефіцієнтами 1,16, 1,24, 1,18 та 1,34.
З огляду на те, що функції щодо нарахування індексації віднесено до компетенції відповідача, суд не уповноважений здійснювати розрахунок сум виплат, а тому у вказаній частині вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації у перерахунку ОСОБА_1 компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району з урахуванням коефіцієнтів індексації об'єктів житлового фонду за 2006 - 2009 роки 1,16; 1,24; 1,18 та 1,34.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести перерахунок ОСОБА_1 компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району з урахуванням коефіцієнтів індексації об'єктів житлового фонду за 2006 - 2009 роки 1,16; 1,24; 1,18 та 1,34.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. Л. Гришковець