ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" квітня 2015 р.Справа № 916/4374/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів С.В. Таран, В.Б. Туренко,
при секретарі судового засідання: Е.М.Вєлковій,
за участю представників сторін:
від прокуратури: О.М.Малєєв,
від Міністерства аграрної політики та продовольства України: не з'явився,
від ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві": О.В.Цандур,
від Головного управління Держземагентства в Одеській області: не з'явився,
від відповідачів:
1)РВ ФДМ України по Одеській області: А.В.Єлісєєва
2)ТОВ „Зелений город" : не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Зелений город" та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області
на рішення господарського суду Одеської області від 11.02.2015 р.
у справі №916/4374/14
за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України, в особі Державного підприємства „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві", Головного управління Держземагентства в Одеській області
до:
1. Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області
2. Товариства з обмеженою відповідальністю „Зелений город"
про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути земельну ділянку,
встановив:
Заступник прокурора Одеської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного підприємства „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" та Головного управління Держземагентства в Одеській області до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області та Товариства з обмеженою відповідальністю „Зелений город" про:
- визнання недійсним договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, укладеного між відповідачами 08.06.2010р., стосовно спеціалізованої споруди, майданчику для вирощування сільськогосподарських культур, площею 27 320 кв.м за кадастровими номерами 5123755200:02:001:0494 та 5123755200:02:001:0495, зі змінами, внесеними договорами від 26.12.2011р. та 11.01.2014р.;
- зобов'язання ТОВ „Зелений город" повернути ДП "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" земельну ділянку за кадастровим номером 5123755200:02:001:0494 площею 1,168 га та земельну ділянку за кадастровим номером 5123755200:02:001:0495 площею 1,564 га, які відносяться до земель сільськогосподарського призначення та надані ДП "Одеське обласне підприємство по племінній справі з тваринництві" для науково-дослідних цілей, що розташовані в межах сел. Авангард Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
В обґрунтування позову прокурор зазначив про те, що оспорюваний договір укладено Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області з перевищенням повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України та в порушення ст.ст.123,124 Земельного кодексу України, оскільки за умовами договору в оренду передано не нерухоме майно, що належить до державної власності, а земельні ділянки державної власності загальною площею 27 320 кв.м., які знаходяться у постійному користуванні ДП "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" на підставі відповідних державних актів (а.с.2-10).
У відзиві на позов Регіональне відділенням Фонду державного майна України по Одеській області заперечувало проти його задоволення з посиланням на те, що Регіональне відділення на правових підставах та відповідно до компетенції уклало саме договір оренди державного нерухомого майна, а не договір оренди земельних ділянок. Відповідач також послався на ст.287 Господарського кодексу України, ст.ст.2,5,9,11 ЗУ "Про оренду державного комунального майна" та на Перелік документів, які подаються орендарем орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної комунальної власності, затверджений Міністерством юстиції України 16.01.2006 р. №29/119036 (а.с.62-64).
В додаткових поясненнях прокурор зазначив, що земельні ділянки, які за спірним договором передано в оренду, перебувають у постійному користуванні державного підприємства з 01.01.2013р., увійшли до земель сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності". Отже розпорядження РВ ФДМ України по Одеській області щодо надання спірних земельних ділянок в оренду ТОВ "Зелений город" порушило права Головного управління Держземагенства в Одеській області (а.с.92-93).
ТОВ "Зелений город" у відзивах на позов просило суд відмовити в його задоволенні з посиланням на те, що товариство уклало саме договір оренди нерухомого майна, а не договір оренди землі, а РВ ФДМУ по Одеській області у тексті договору про внесення змін від 11.01.2014р. допустило технічну помилку, не вказавши, що орендоване нерухоме майно знаходиться на земельних ділянках за відповідними кадастровими номерами (а.с.100-101, а.с.134-136).
Рішенням господарського суду Одеської області від 11.02.2015р. позов задоволено з огляду на відсутність у Регіонального відділенням Фонду державного майна України по Одеській області повноважень щодо передачі в оренду земельних ділянок (а.с.162-169).
Не погодившись з рішенням суду, Регіональне відділенням Фонду державного майна України по Одеській області і ТОВ "Зелений город" звернулися із апеляційними скаргами, в яких просили рішення скасувати, в позові відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Від ТОВ "Зелений город" надійшло три скарги з тотожнім змістом, у зв'язку з чим розглядається апеляційна скарга за вх.996/15 від 27.02.15р., до якої долучені квитанції про надіслання копії апеляційної скарги сторонам і квитанція про сплату судового збору, інші апеляційні скарги за вх.№№229,230 від 26.02.15р. без надання належних доказів сплати судового збору і квитанцій про надіслання апеляційної скарги сторонам приєднані до матеріалів справи в якості додатків за вх.№№1077/15,1078/15 від 04.03.15р.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області зазначило про те, що при прийнятті оскаржуваного рішення суд не надав правової оцінки всім доказам по справі та не розглянув клопотання Фонду про залучення оцінювача об'єкта оренди в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача та не відобразив результат зазначеного клопотання в рішенні. Суд першої інстанції не вірно встановив статус об'єкта оренди визнавши його, як земельна ділянка, хоча об'єкт оренди відповідно до договору є спеціалізоване майно-майданчик для вирощування сільгоспкультур.
В своїй апеляційній скарзі ТОВ "Зелений город" послалось на те, що спірний договір оренди нерухомого майна укладений у відповідності з вимогами чинного законодавства України з додержанням відповідної процедури, отже відсутні підстави для визнання його недійсним.
15.04.2015р. від директора ТОВ "Зелений город" надійшло клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги у зв'язку із знаходженням його у відрядженні і неможливістю з цієї причини бути присутнім у судовому засіданні апеляційної інстанції 16.04.15р..
Вказане клопотання судова колегія відхилила, оскільки представник ТОВ "Зелений город" був присутній у судовому засіданні 19.03.2015р., надавав пояснення, і його явка в судове засідання 16.04.15 р. не була визнана обов'язковою.
Представник прокуратури в судовому засіданні 16.04.15р. заявив клопотання про залучення до матеріалів справи копії інформації КП "Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації" та інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з яких вбачається відсутність на спірних земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, яке б належало ДП "Одеське обласне підприємство по племенній справі в тваринництві", мотивує це тим, що ДП "Одеське обласне підприємство по племенній справі в тваринництві" не мало можливості надати ці документи до суду першої інстанції у зв'язку з відсутністю у судових засіданнях представників державного підприємства та не надання КП "Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації" вищевказаної інформації на запити державного підприємства.
Апеляційна інстанція задовольнила вказане клопотання.
Скаржники доплатили судовий збір, зазначений в ухвалі про прийняття апеляційних скарг до провадження.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
На підставі рішення від 23.01.2008р. №510-IV Авангардівською селищною радою Овідіопольського району видано ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" державні акти серії ЯЯ№205792 від 12.06.2008 р. на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,168 га за кадастровим №5123755200:02:001:0494 та серії ЯЯ №205793 від 12.06.2008 р. на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,564 га за кадастровим №5123755200:02:001:0495, які знаходяться в межах селища Авангард Авангардівської селищної ради Овідіопольського району та надані для науково-дослідних цілей (а.с.36,38).
Згідно із вищевказаним рішення виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на земельні ділянки Державному підприємству „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" в постійне користування для науково-дослідних цілей.
Відповідно до акту прийомки-передачі на зберігання межових знаків земельних ділянок, переданих ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" від 15.02.2008р., які розташовані на території Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, встановлено, що загальна площа земельних ділянок в погоджених межах складає 15,2359 га, в т.ч. ділянка №1-12,0417 га ріллі, ділянка №2-1,1683 га ріллі, ділянка №3-1,5638 га ріллі, ділянка №4-0,4621 га господарських дворів.
Отже, ґрунтовий покрив земельних ділянок площею 1,168 га за кадастровим №5123755200:02:001:0494 площею 1,564 га та за кадастровим №5123755200:02:001:0495 представлений ріллею.
08.06.2010р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зелений город" укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (а.с.21-27).
Згідно з актом приймання-передачі від 08.06.2010р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області передано ТОВ "Зелений город" в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: спеціалізовану споруду, майданчик для вирощування сільськогосподарських культур загальною площею 27 320 кв.м, розміщений за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, вул. Ангарська, 1, що перебуває на балансі ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві", вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку та становить 77 000,00 грн.
26.12.2011р. та 11.01.2014р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зелений город" було укладено договори про внесення змін до основого договору оренди від 08.06.2010р. в частині предмету оренди, розміру орендної плати та терміну дії договору, в результаті чого Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області передало, а ТОВ "Зелений город" прийняло в строкове платне користування державне нерухоме майно: спеціалізовану споруду, майданчик для вирощування сільськогосподарських культур (кадастровий № 5123755200:02:001:0494 та № 5123755200:02:001:0495), площею 27 320 кв.м., яке перебуває на балансі ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" (а.с.30,32-33).
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області зазначив, що відповідно до актів прийомки виконаних підрядних робіт та звіту про оцінку ринкової вартості об'єкта оцінки останній становить відкритий майданчик для вирощування сільськогосподарських культур, відноситься до земель сільгосппризначення, на його території виконане вертикальне планування і укладено поліетиленове ґрунтове покриття, закріплене до ґрунту металевими скобами (а.с.69-78).
Відповідно до ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також: об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
15.01.2014 р. згідно із наказом Міністерства аграрної політики та продовольства №176-п від 09.10.2013 р. про призначення на посаду в.о. начальника ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" складено акт, з якого вбачається, що нерухоме майно у вигляді спеціалізованої споруди, майданчику для вирощування сільськогосподарських культур площею 27 320 кв.м, у державного підприємства відсутнє. Даний факт директор підприємства підтвердив в своїх письмових поясненнях та в судовому засіданні апеляційної інстанції. Також це підтверджено наданими прокурором інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 30.03.15р. про відсутність нерухомого майна на спірних земельних ділянках.
В матеріалах справи міститься договір добровільного страхування орендованого майна укладеного між ТОВ "Зелений город" та ПАТ "Страхове товариство "Іллічівське", який підтверджує, що предметом спірного договору були земельні ділянки загальною площею 27 320 кв.м, а не спеціалізованої споруди- майданчику для вирощування сільськогосподарських культур (а.с.68).
Згідно із статтею 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Отже, право власності на нерухоме майно повинно пройти державну реєстрацію. Посилання представника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області на необов'язковість державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, яке Фонд передає в оренду, апеляційна інстанція відхиляє, оскільки це суперечить чинному законодавству.
Таким чином, будь-які докази, які б підтверджували наявність на спірних земельних ділянках орендованого ТОВ "Зелений город" нерухомого майна в матеріалах справи відсутні.
Отже, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області на підставі договору передало в оренду ТОВ "Зелений город" саме земельні ділянки державної власності загальною площею 27 320 кв.м., які знаходяться у постійному користуванні державного підприємства на підставі відповідних державних актів, порядок передачі в оренду яких визначається Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі", а не нерухоме майно, як зазначено в спірному договорі.
За приписами ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно зі ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж: та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" у державній власності залишаються, зокрема, розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук.
Вищевказані земельні ділянки відповідно до державних актів знаходяться у постійному користуванні державного підприємства, ці земельні ділянки відносяться до земель державної власності.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 Земельного кодексу України.
Статтею 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який на території Одеської області передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держземагентства в Одеській області, яке будь-яких рішень щодо передачі у користування ТОВ "Зелений город" вищевказаних земельних ділянок не приймало.
Необхідно зазначити, що згідно із статутом державного підприємства останнє засноване на державній власності та підпорядковане Міністерству аграрної політики та продовольства України.
Відповідно до п. 2 Методичних рекомендацій щодо порядку передачі в оренду майна державних підприємств, які входять до сфери управління Мінагрополітики, та надання згоди на здійснення поліпшень орендованого майна, затверджених наказом Мінагрополітики України № 220 від 28.03.2007, орендодавцями державного майна є: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також: майна, що не ввійшло до статутних фондів господарських товариств, утворених у процесі приватизації (корпоратизації); державні підприємства - щодо окремого індивідуально визначеного майна.
Отже, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області не наділене повноваженнями у відповідності з чинним законодавством України щодо передачі в оренду земельних ділянок, які знаходяться у постійному користуванні державних підприємств.
Загальні вимоги, недодержання яких є підставою недійсності правочину, встановлені статтею 203 Цивільного кодексу України. Стаття 203 Цивільного кодексу України визначає, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до вимог частини першої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
З огляду на наведене, оскільки оспорюваний договір укладено Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області з перевищенням повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, та в порушення 123 Земельного кодексу України з порушенням прав Державного підприємства „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві", то договір оренди нерухомого майна від 08.06.2010р. слід визнати недійсним, а земельні ділянки - підлягають звільненню.
Посилання скаржника, РВ ФДМ України по Одеській області, на те, що суд безпідставно не залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача оцінювача ОСОБА_5, яка здійснила оцінку об'єкта оренди, апеляційна інстанція відхиляє, оскільки відповідно до положень ст.27 ГПК України основною підставою для залучення третьої особи є те, що рішення з господарського спору може вплинути на її права і обов'язки щодо однієї із сторін. Представник скаржника не обґрунтував те, як може вплинути на права оцінювача об'єкта оренди рішення зі спору про визнання договору оренди недійсним з підстав неправильного визначення об'єкту оренди, а не його оцінки.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи колегія суддів вважає доводи викладені скаржниками в апеляційних скаргах необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами та не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини.
Враховуючи вищевикладене, апеляційна інстанція не вбачає підстав для скасування оскаржуваного рішення та задоволення апеляційних скарг.
Керуючись ст.ст.99, 103, 105 Господарського процесуального кодексу
України, суд -
постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 11.02.2015 р. у справі №916/4374/14 залишити без змін, а апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Зелений город" та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області-без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови підписано 17.04.2015
Головуючий суддя Л.В. Поліщук
Суддя С.В. Таран
Суддя В.Б. Туренко