ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.04.2015Справа №910/4422/15-гСуддя Плотницька Н.Б., розглянувши матеріали справи
за позовомЗаступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської радидоБагатопрофільного підприємства "Солідарність" у формі товариства з обмеженою відповідальністюпровнесення змін договору оренди земельної ділянки від 18.05.2004Представники: від прокуратури:Бондарчук І.П. - посвідчення № 026128 від 13.05.2014;від позивача: Самелюк К.О. - представник за довіреністю № 225-КР-667 від 13.03.2015;від відповідача: не з'явивсяОБСТАВИНИ СПРАВИ:
24.02.2015 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради з вимогами до Багатопрофільного підприємства "Солідарність" у формі товариства з обмеженою відповідальністю про внесення змін договору оренди земельної ділянки від 18.05.2004.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.02.2015 порушено провадження у справі № 910/4422/15-г, розгляд справи призначений на 19.03.2015.
06.03.2015 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.
19.03.3015 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли пояснення по справі.
Представник відповідача у судове засідання 19.03.2015 не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, вимоги суду не виконав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
У судове засідання 19.03.2015 з'явились прокурор та представник позивача та надали пояснення по суті справи.
Ухвалою суду від 19.03.2015 розгляд справи було відкладено на 14.04.2015 у зв'язку із неявкою відповідача та необхідністю витребування нових доказів.
Представник відповідача у судове засідання 14.04.2015 не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, вимоги суду не виконав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
У судове засідання 14.04.2015 з'явились прокурор та представник позивача та надали пояснення по суті справи. Представник позивача також подав документи для долучення до матеріалів справи.
Зважаючи на достатність в матеріалах справи доказів, необхідних для повного та об'єктивного вирішення справи, розгляд справи відбувається з урахуванням положень статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні 14.04.2015 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, дослідивши надані суду докази, суд
ВСТАНОВИВ:
18 травня 2004 року між Київською міською радою (надалі - Орендодавець) та Багатопрофільним підприємством "Солідарність" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, (далі - Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (копія договору в справі, по тексту - Договір або Договір оренди) відповідно до п. 1.1. якого Орендодавець на підставі п.16 Рішення Київської міської ради від 25.09.2003 №31/905 за актом приймання-передачі передає, Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену договором.
Відповідно до п. 2.1. Договору передається земельна ділянка з місцем розташування на перетині вулиці Героїв Дніпра та проспекту Героїв Сталінграда в Оболонському районі міста Києва рощміром 2 502 кв. м для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими закладами громадського обслуговування.
П. 3.1. Договору встановлено строк дії, який складає 25 років.
Позивач зазначає, що у своєму рішенні від 28 лютого 2013 року №89/9146 «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України» Київська міська рада, з метою приведення у відповідність до вимог законодавства істотних умов договорів оренди земельних ділянок, відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі", статей 40, 41, 286, 288 Податкового кодексу України, вирішила внести зміни до договорів оренди земельних ділянок згідно з додатком до рішення, встановивши річну оренду плату у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. За вказаним рішенням орендарям земельних ділянок, зазначеним у додатку до рішення, забезпечити оформлення внесення відповідних змін до договорів оренди земельних ділянок, а Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) проінформувати про прийняття цього рішення орендарів земельних ділянок, в тому числі Багатопрофільне підприємство "Солідарність" у формі товариства з обмеженою відповідальністю.
Позивач вказує, що Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) у своєму листі № 05704-15410 від 17.07.2013 повідомляв Багатопрофільне підприємство "Солідарність" у формі товариства з обмеженою відповідальністю про необхідність приведення у відповідність Договору, однак відповідач із заявою про укладення додаткової угоди про збільшення розміру орендної плати за Договором не звертався, внаслідок чого позивач і звертається до суду з відповідним позовом, в якому просить внести зміни до Договору оренди, оскільки розмір орендної плати за Договором повинен бути приведений у відповідність до Податкового кодексу України, і складати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Оцінивши наявні в матеріалах справи документи, та дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Згідно зі статтею 121 Конституції України представництво інтересів громадянина або держави в суді покладено на органи прокуратури України. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист інтересів держави.
Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних або інших інтересів держави внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
У відповідності до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Дослідивши викладені заявником в позові обставини суд дійшов висновку, що прокуратурою вірно визначено орган, уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних відносинах у встановленому чинним законодавством порядку.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).
Як вже було встановлено судом, 18 травня 2004 року між Київською міською радою (надалі - Орендодавець) та Багатопрофільним підприємством "Солідарність" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, (далі - Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (копія договору в справі, по тексту - Договір або Договір оренди) відповідно до п. 1.1. якого Орендодавець на підставі п.16 Рішення Київської міської ради від 25.09.2003 №31/905 за актом приймання-передачі передає, Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену договором.
Розмір орендної плати встановлено п. 4.2. Договору і складає в розмірі 1,5 відсотка від нормативної грошової оцінки; після здачі об'єкту в експлуатацію: 0,03 відсотка від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки, що встановлюється пропорційно площі будівель та споруд житлового фонду та 2 відсотки від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки, що встановлюється пропорційно площі будівель та споруд нежитлового фонду. За правилами п. 4.3. Договору розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до Договору.
Рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 № 89/9146 "Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України" внесено зміни до договорів оренди в частині збільшення розміру річної орендної плати.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Земельні відносини, згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Пунктом 5 статті 19 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладення договору) передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.
У відповідності до статті 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (стаття 30 Закону України "Про оренду землі").
На момент укладання Договору оренди розмір та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку регулювались Законом України "Про плату за землю" (чинного на момент укладання договору оренди землі), статтею 2 якого встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
З 01.11.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, положеннями якого передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
За статтею 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 17.07.2013 № 05704-15410 відповідачу повідомлено про необхідність приведення розміру річної орендної плати у відповідність до законодавства на підставі рішення № 89/9146 (яким внесено зміни в тому числі і до Договору між сторонами), встановивши річну орендну плату у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідач нв вказану пропозицію не відреагував, відповідні зміни до договору оренди внесено не було, у зв'язку із чим заступник прокурора Оболонського району міста Києва звернувся до суду з позовом про внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки від 18.05.2004.
Оцінюючи подані прокуратурою та позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Договір оренди землі, відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (стаття 21 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до п. 288.5. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (стаття 632 Цивільного кодексу України).
Отже, позивачем доведено, а відповідачем не спростовано порушення останнім вимог діючого законодавства щодо внесення змін до договору оренди землі.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги про внесення змін до п. 4.2. Договору підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно зі статтею 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача та стягується з останнього в дохід Державного бюджету України.
Керуючись статтями 33, 34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до п. 4.2. договору оренди земельної ділянки, укладеного Київською міською радою та Багатопрофільним підприємством "Солідарність" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (04205, м. Київ, просп. Оболонський, 16, код ЄДРПОУ 13570050) від 18.05.2004, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 30.08.2004 за №78-6-00200, виклавши його у такій редакції:
"4.2. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3% (три відстоки) від її нормативної грошової оцінки."
3. Стягнути з Багатопрофільного підприємства "Солідарність" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (04205, м. Київ, просп. Оболонський, 16, код ЄДРПОУ 13570050) в дохід Державного бюджету України (р/р 31215206783001, Одержувач: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, Банк одержувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, МФО 820019, ідентифікаційний код 37993783, код платежу: 22030001) судовий збір в розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн 00 коп.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання, протягом 10 днів з дня складання повного рішення, апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва.
Повне рішення складено 20.04.2015
Суддя Н.Б.Плотницька