Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2015 р. Справа №818/988/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,
представників позивача - Клещенка О.М., Шамоніна Є.О.,
представника відповідача - Дмитрієвої М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/988/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторозапчастина"
до відповідача-1 Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області
відповідача-2 Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області
про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Роменський завод "Тракторозапчастина" (далі по тексту - позивач, ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» звернулося до суду з адміністративним позовом до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - відповідач-1, Роменська ОДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області (далі по тексту - відповідач-2, ГУДКСУ в Сумській області), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області на користь Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторзапчастина" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 1 601 124, 00 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем підтверджено вказану суму відшкодування згідно актів-довідок за результатами перевірок за жовтень, листопад 2014 року, згідно поданих позивачем декларацій з податку на додану вартість, а саме: за жовтень 2014 року в сумі 912322,00 грн. та за листопад 2014 року в сумі 688802,00 грн., проте ця сума залишається не відшкодовано.
Представники позивача в судовому засідання з вищевикладених підстав позов підтримали та просили суд його задовольнити.
Представник Роменської ОДПІ в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях проти позову (а.с.4-5, т.2)
Представник ГУДКСУ в Сумській області в судове засідання не з'явився, про день, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що до повноважень ГУДКУ в Сумській області не належить контроль, нарахування та сплата відшкодування ПДВ (а.с.143, т.1).
Суд, заслухавши повноважних представників позивача та відповідача-1, дослідивши матеріали справ та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засідання встановлено, що 20.11.2014 року ПАТ "Роменський завод "Тракторозапчастина" подано до Роменської ОДПІ декларацію з ПДВ за жовтень 2014 року з зазначенням загальної суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету шляхом перерахування на розрахунковий рахунок, в сумі 912322 грн. (а.с.25-26, т. 1).
Роменською ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ПАТ "Роменський завод "Тракторозапчастина" бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за жовтень 2014 року, за результатами якої складено довідку від 17.01.2015 року № 152/00235890 (а.с.94-115, т. 1), про підтвердження суми бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2014 року у розмірі 912322 грн.
19.12.2014 року ПАТ "Роменський завод "Тракторозапчастина" подано до Роменської ОДПІ декларацію з ПДВ за листопад 2014 року з зазначенням загальної суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету шляхом перерахування на розрахунковий рахунок, в сумі 688802 грн. (а.с.34-35, т. 1).
Роменською ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ПАТ "Роменський завод "Тракторозапчастина" бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за листопад 2014 року, за результатами якої складено довідку від 12.02.2015 року № 51/151/00235890 (а.с.116-136, т.1), про підтвердження суми бюджетного відшкодування позивачу ПДВ за листопад 2014 року у розмірі 688802 грн.
На підтвердження реальності здійснення експортних господарських операцій з реалізації продукції власного виробництва (тракторних запчастин) у період, що перевірявся, позивач надав копії контрактів, договорів поставки, специфікацій до договорів, рахунків, податкових накладних, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, вантажно-митних декларацій.
Відповідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 200.7, 200.12, 200.13, 200.15 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Таким чином, суд вважає встановленим факт не виконання відповідачем обов'язку, передбаченого п. 200.15 ст. 200 ПК України, щодо не направлення органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування, що фактично позбавляє позивача права на бюджетне відшкодування ПДВ за жовтень та листопад 2014 року на загальну суму 1601124 грн.
Правовідносини щодо повернення з бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) з підстав, передбачених законом, виникає між платником податків, зборів (обов'язкових платежів) та державою в особі відповідного органу державної податкової служби, на який згідно із вимогами Податкового кодексу України покладені повноваження по здійсненню контролю за своєчасною та правильною сплатою до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів), та відповідного територіального органу Державного казначейства України з огляду на запроваджену Бюджетним кодексом України казначейську форму обслуговування Державного бюджету.
Статтею 48 Бюджетного кодексу України в Україні передбачено, що застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету. Зміст статті 25 Бюджетного кодексу України свідчить, що Державне казначейство здійснює безспірне списання з рахунків, на яких обліковуються гроші Державного бюджету та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийнято державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування. Відповідно до п. 4 ч. 5 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 460/2011, казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» є обґрунтованим, в зв'язку з чим підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторозапчастина" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області (код ЄДРПОУ 37970404) на користь Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторзапчастина" (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Гетьмана Мазепи, 2 В, ідентифікаційний код 00235890, розрахунковий рахунок № 2600101215457 в СВ ЦФ ПАТ "Кредобанк" м. Суми, МФО 325365) суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 1 601 124, 00 (один мільйон шістсот одна тисяча сто двадцять чотири) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
Повний текст постанови складений 20.04.2015 року.