Справа № 500/8284/14-а
Провадження № 2-а/500/19/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2015 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Присакар О.Я.,
при секретарі - Сирбу Г.В.,
за участю: представника відповідача - Щербина О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В :
Представник ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернувся до суду із адміністративним позов до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області та просив визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо не призначення пенсії за віком ОСОБА_2; визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо не призначення пенсії за віком ОСОБА_3; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області призначити пенсію за віком ОСОБА_2 з 18.07.2010 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області призначити пенсію за віком ОСОБА_3 з 18.07.2010 року, мотивуючи тим, що 25.11.2014р. представник ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_4 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявами про призначення пенсій за віком (Додаток 2 до Порядку № 22-1) та необхідними для призначення пенсій оригіналами та копіями документів. Листом управління Пенсійного фонду № 181/А-01 від 02.12.2014р. повідомлено, що міжнародний договір з державою Ізраїль на даний час не укладено, тому призначити пенсію за віком немає законних підстав. Крім того зазначено, що відсутній документ про проживання на території м. Ізмаїла або Ізмаїльського району. Вважає протиправною бездіяльність щодо не призначення пенсій за віком виходячи з наступного. Відповідно до ч. І ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким встановлено порядок нарахування та виплати пенсії. Відповідно п.1 ч.І ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж. Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Відповідно до Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, з: місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника. Відповідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Відповідно до ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон тимчасове посвідчення громадянина України, проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну. Позивачі є громадянами України і у відповідності до ч.І ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності відповідного страхового стажу набули право на отримання пенсії за віком. Як встановлено ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Виходячи із правової та соціальної природи пенсії право громадянина на призначення йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні.
В судове засідання представник позивачів не з'явився, надав заяву від 15.03.2015 року про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав у повному обсязі, просив відмовити у його задоволенні мотивуючи тим, що відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України за їх місцем проживання (реєстрації) - відповідно матеріалів судової справи позивачі ще у 1999 році знятті з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до Порядку виключено пересилання заяви поштою щодо призначення (поновлення) пенсій. Однією з обов'язкових умов приймання документів, наданих до заяви про призначення пенсії є можливість підтвердження копій документів їх оригіналами та надання тільки оригіналів документів, що засвідчує цю особу, про місце проживання (реєстрації) особи за місцем знаходження органу Пенсійного фонду та вік особи. За документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання. Заяви про призначення пенсії приймаються лише за наявності в особи всіх необхідних документів. В наданій позивачами копії паспорту для виїзду за кордон є відмітка про постійне місце проживання в Ізраїлі, але відсутній документ про проживання на території м. Ізмаїла або Ізмаїльського району Одеської області. Призначення і виплата пенсій громадянам України, які проживають за її межами, та громадянами інших країн, які переїхали на постійне проживання до України, здійснюється згідно із пенсійним законодавством України, яке складається із Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення. Питання пенсійного забезпечення в Україні регулюються міжнародними договорами (угодами). Міжнародний договір з державою Ізраїль на даний час не укладено, тому призначити пенсії за віком позивачам немає законних підстав.
Вислухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що до квітня 1999 р. ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживали за адресою: АДРЕСА_1, надалі виїхали на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебувають на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль.
18.07.2010 р. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до Пенсійного фонду України із заявами про призначення пенсії за віком.
Листами № 20890/К-11 від 09.08.2010 р. та № 20242/К-11 від 04.08.2010 р. Пенсійний фонд України повідомив, що триває робота щодо підготовки нормативно - правових актів, спрямованих на виконання рішення Конституційного Суду.
19.01.2014 р. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 повторно звернулися до Пенсійного фонду України із заявами про призначення пенсії за віком.
Листами № 1016/К-11 та № 1017/К-11 від 07.02.2014 року Пенсійний фонд України повідомив, що на розгляді Верховної Ради України знаходиться проект закону про ратифікацію угоди між Україною та державою Ізраїль.
25.11.2014 р. представник ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_4 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявами про призначення пенсій за віком (Додаток 2 до Порядку № 22-1) та необхідними для призначення пенсій оригіналами та копіями документів.
Листом управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області № 181/А-01 від 02.12.2014р. повідомлено, що міжнародний договір з державою Ізраїль на даний час не укладено, тому призначити пенсію за віком немає законних підстав. Крім того зазначено, що відсутній документ про проживання на території м. Ізмаїла або Ізмаїльського району.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
За приписами статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Однак, положення п.2 ч.1 ст.49, другого речення ст.51 Закону щодо припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання (перебування) за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною державою міжнародний договір, суперечать приписам Конституції України стосовно утвердження і забезпечення прав і свобод людини, неприпустимості обмеження конституційних праві свобод, рівності конституційних прав громадян незалежно від місця проживання, гарантування піклування та захисту громадянам України, які перебувають за її межами, права на соціальний захист у старості (стаття 3, частина перша, друга статті 24, частина третя статті 25, частина перша статті 46, частина перша статті 64 Конституції України), що встановлено Конституційним Судом України у рішенні від 07 жовтня 2009 року №25-рн/2009.
Тобто, проживання громадянина України в іншій державні не може бути єдиною підставою для відмови у призначенні пенсії.
Відповідно до частини другої статті 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частиною першою статті 26 даного Закону передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Тобто, крім досягнення пенсійного віку, необхідною умовою для призначення пенсії є наявність відповідного страхового стажу.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону №1058-ІV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Крім того, для призначення пенсії органи Пенсійного фонду мають визначити заробітну плату (дохід) пенсіонера, зокрема, на підставі довідок про нараховану заробітну плату, що підлягають перевірці первинними документами.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області не здійснювалась перевірка наданих позивачами інших документів та перевірка умов призначення пенсії.
Оскільки за поданими позивачами заявами від 25.11.2014 року про призначення пенсії відповідач відповідного рішення по суті не прийняв, то суд зобов'язує Управління Пенсійного Фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області розглянути заяви ОСОБА_2, ОСОБА_3 від 25 листопада 2014 року про призначення пенсії з прийняттям відповідного рішення.
Відповідна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 12.02.2015 року у справі № К/800/43105/14, № рішення 42784060, (головуючий - Стрілець Т.Г.).
Керуючись ст. ст.9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області - задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області розглянути заяви ОСОБА_2, ОСОБА_3 від 25 листопада 2014 року про призначення пенсії з прийняттям відповідного рішення.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.Я.Присакар