Постанова № 43648290, 17.04.2015, Новосанжарський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
17.04.2015
Номер справи
542/61/15-а
Номер документу
43648290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2015 року Справа № 542/61/15-а

2а/542/10/15

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді - Івка В.М.,

при секретарі - Зимівець Ю.А.,

з участю - прокурора Хутченко Я.О.,

представника відповідача - Борсук О.В.,

представника третьої особи - Медведєвої Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт. Нові Санжари, вул. Леніна, 32, справу за адміністративним позовом прокурора Новосанжарського району в інтересах ОСОБА_3 до Андріївської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Новосанжарського району Полтавської обласної ради, треті особи - орган опіки та піклування Новосанжарської райдержадміністрації, Полтавська обласна рада, Департамент освіти і науки Полтавської облдержадміністрації, про стягнення коштів в сумі 7 260 грн., -

встановив:

Прокурор Новосанжарського району в інтересах ОСОБА_3, звернувся до суду, де прохає:

визнати бездіяльність Андріївської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Новосанжарського району Полтавської обласної ради щодо невиплати випускниці з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування ОСОБА_3, одноразової грошової допомоги, неправомірною; зобов'язати Андріївську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Новосанжарського району Полтавської обласної ради нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 7 260 (сім тисяч двісті шістдесят) грн.

В судовому засіданні прокурор підтримала позовні вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечує зокрема із тих підстав що,випускниця навчального закладу ОСОБА_3 не відноситься до категорії дітей,на яких поширюється положення ч.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», і порядок виплати та розмір грошової допомоги таким дітям,регулюється урядом,а саме постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року №226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»,як це випливає з положень ст.39-9 вищезазначеного Закону.

Представник третьої особи органу орган опіки та піклування Новосанжарської райдержадміністрації, в судовому засіданні при вирішенні спору, покладається на думку суду.

Представники третіх осіб Полтавської обласної ради та Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації надали письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позву, з наступних підстав.

Пунктом 3 ч. 3 ст.20 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

В результаті проведеної прокуратурою Новосанжарського району перевірки додержання вимог Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» в Андріївській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті Новосанжарського району Полтавської обласної ради,виявлені порушення законодавства в частині виплати одноразової грошової допомоги випускникам цього навчального закладу.

Встановлено, що відповідно до розпорядження голови Новосанжарської районної державної адміністрації від 05.12.2008 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною позбавленою батьківського піклування.

З 17.09.2003 року по 31.08.2013 року вона навчалася та виховувалася в Андріївській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті Новосанжарського району Полтавської обласної ради, де перебувала на повному державному утриманні.

З 2 вересня 2013 року ОСОБА_3 навчається в професійно-технічному училищі №4 м. Полтава.

Відповідно до вимог ч.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», випускники навчального закладу із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Вказаний Закон набрав чинності 02.02.2005 року.

Пунктом 2 прикінцевих положень Закону передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набуття чинності цим Законом, діють в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років становить 1210 грн.

Таким чином, випускники шкіл-інтернатів з категорії дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у віці до 18 років (у даному випадку ОСОБА_3) повинні були отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 7 260 грн.

В той же час адміністрація Андріївської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Новосанжарського району Полтавської обласної ради при складанні кошторису для виплати грошової допомоги випускниці школи-інтернат ОСОБА_3, керувалась п.13 Постанови КМУ № 226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», яким передбачено виплату грошової допомоги розмірі не менше як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що складає 42,50 грн.

Як убачається з матеріалів справи, відповідачем виплачена випускниці школи ОСОБА_3 грошова допомога при вступі до професійного навчального закладу у розмірі 474 грн.

Згідно п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, молоді із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначаються вищезазначеним Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Юридичне визначення соціальних категорій дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, передбачено у ст. 1 вказаного Закону.

Так, дитина-сирота - це дитина, в якої померли чи загинули батьки; а діти, позбавлені батьківського піклування, - це діти, які залишилися без піклування батьків: у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав; відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав; визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними; оголошенням їх померлими; відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства; розшуком їх органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження; тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки; а також підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, та безпритульні діти.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», заходи соціальної допомоги дітей-сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.

Стаття 8 Закону передбачає, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.

Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, крім повного державного забезпечення, виплачується стипендія в розмірі, який на 50% перевищує розмір стипендії у відповідному навчальному закладі, а також виплачується 100% заробітної плати, яка нарахована в період виробничого навчання та виробничої практики.

Особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, до завершення навчання виплачується щорічна допомога для придбання навчальної літератури в розмірі трьох місячних стипендій. Виплата зазначеної допомоги здійснюється протягом 30 днів після початку навчального року за рахунок коштів, що передбачаються для навчальних закладів у відповідних бюджетах.

При наданні особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, академічної відпустки за медичним висновком за ними зберігається на весь період академічної відпустки повне державне забезпечення та виплачується стипендія. Навчальний заклад сприяє організації їх лікування. Випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи органів праці та соціального захисту населення одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі двох прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабміном. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття. Вартість повного державного забезпечення у грошовому еквіваленті для дітей віком від народження до трьох років, від трьох до семи років, від семи до десяти років, від десяти до чотирнадцяти років, від чотирнадцяти до вісімнадцяти років та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до двадцяти трьох років визначається відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум».

Витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком (частина 2 статті 9 цього Закону).

Порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 39-9 вказаного Закону).

Матеріальне забезпечення та виплата грошової допомоги регламентується підпунктом 1 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року №226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».Вказана допомога є соціальною гарантією держави у підтримці певної соціальної категорії дітей, позбавлених батьківського піклування.

Постановою Кабміну від 5 березня 2008 р. № 146 «Деякі питання надання одноразової грошової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування» були внесені зміни до підпунктів 4 та 5 п. 13 постанови Кабміну від 5 квітня 1994 р. № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо збільшення виплати одноразової грошової допомоги з двох до шести прожиткових мінімумів дітям-сиротам і дітям, позбавлених батьківського піклування, що навчалися або виховувалися в навчально-виховних та вищих навчальних закладах і перебували на повному державному утриманні, та дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, що перебували під опікою (піклуванням), при їх працевлаштуванні.

Однак,виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час виплати одноразової грошової допомоги дитині ОСОБА_3 відповідач повинен був керуватись вимогами статті 8 Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", а не пп.1 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»», оскільки положення цієї Постанови суперечать вимогам вказаного Закону.

Таким чином, невиплата відповідачем одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 - випускниці з категорії дітей позбавлених батьківського піклування, порушує її майнові права.

Керуючись ст. ст.163,167 КАС України, ст.ст. 4, 8 Закону України „ Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківською піклування ", суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Андріївської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Новосанжарського району Полтавської обласної ради щодо невиплати випускниці з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування ОСОБА_3, одноразової грошової допомоги, неправомірною.

Зобов'язати Андріївську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Новосанжарського району Полтавської обласної ради- нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 7 260 (сім тисяч двісті шістдесят) грн.

Апеляція на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Харківського Апеляційного адміністративного суду, через Новосанжарський районний суд.

Суддя(підпис)

З оригіналом вірно:

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області В.М. Івко