УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2015 р.Справа № 818/3476/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Любчич Л.В. , Зеленського В.В.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2015р. по справі № 818/3476/14
за позовом Приватного науково-виробничого підприємства "Аверса"
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області , Головного управління Державного казначейства України в Сумській області
про стягнення надмірно сплачених коштів,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2015 року задоволено адміністративний позов Приватного науково-виробничого підприємства "Аверса" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління державного казначейства України в Сумській області про стягнення надмірно сплачених коштів.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного науково-виробничого підприємства "Аверса" (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченко, буд.18, кв.231, код 21103939) надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 360532грн.27коп. (триста шістдесят тисяч п'ятсот тридцять дві грн. двадцять сім коп.)
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного науково-виробничого підприємства "Аверса" (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченко, буд.18, кв.231, код 21103939) судовий збір в розмірі 721грн.06коп. (сімсот двадцять одна грн.06коп.).
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволені позовних вимог підприємства у повному обсязі.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст. 195 КАС України та керуючись ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, представників сторін, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що постановою Сумського окружного адміністративного суду від 15.07.2010 року у справі №2а-42312/10/1870 адміністративний позов ПНВП "Аверса" до ДПІ у м. Сумах про визнання не чинним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено частково, а саме скасовано податкове повідомлення - рішення № 0000692305/2/79300 від 11.02.2010 року про визначення ПНВП "Аверса" податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 258794 грн. основного платежу та 129397 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, всього 388191 грн. В іншій частині вимог відмовлено (а.с.5-8).
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2010 року апеляційну скаргу ДПІ у м. Сумах задоволено частково, рішення суду першої інстанції скасовано в частині скасування спірного податкового повідомлення - рішення та прийнято в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено (а.с.9-10).
Платіжними дорученнями № 1137 від 29.12.2010 року та № 71 від 25.01.2011 року ПНВП "Аверса" перерахувало кошти в загальному розмірі 388191 грн. (а.с.13-14, 54).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.01.2013 року у справі № 2а-42312/10/1870 касаційну скаргу ПНВП "Аверса" було задоволено, постанову суду апеляційної інстанції від 16.11.2010 року скасовано та залишено в силі постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.07.2010 року. (а.с.11-12).
З метою повернення надміру сплаченого податку на прибуток в загальній сумі 388191 грн.. позивач заявами № 11/02 від 18.02.2013 року, № 20/03 від 28.03.2013 року, № 33/05 від 27.05.2013 року та № 47/06 від 21.06.2013 року звернувся до ДПІ у м. Сумах. Проте, кошти не були повернуті (а.с.13-21).
Згідно з актом звірки розрахунків платника податків з бюджетом № 9417-20 від 09.10.2014 року розмір переплати з податку на прибуток складає 360532грн.00коп. (а.с.22, зворотній бік).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 360532 грн. 27 коп.
Колегія суддів погоджується з загальним висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог ПНВП "Аверса" виходячи з наступного.
Пунктом 14.1.115 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі заяв про їх повернення, перша з яких подана 18.02.2013 року (а.с.15), тобто в межах встановленого законом строку. Відповідач не заперечує того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Статтею 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
На виконання ст.43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі по тексту - Порядок 974/1597/499).
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Із матеріалів справи встановлено, що залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 360 532грн. 27коп. (а.с.22, зворотній бік, а.с.51), який позивачу з державного бюджету не повернуто.
Згідно з пунктами 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року N 845 (у редакції постанови КМУ від 30.01.2013 року №45), органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податковим органом не доведено обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 360 532 грн. 27 коп.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2015р. по справі № 818/3476/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Зеленський В.В. Повний текст ухвали виготовлений 17.04.2015 р.