Постанова № 43639458, 16.04.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2015
Номер справи
803/1893/14
Номер документу
43639458
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2015 року м. Львів Справа № 876/10740/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А.І.,

суддів - Багрія В.М., Старунського Д.М.,

з участю секретаря - Андрушківа І.Я.,

представника позивача - Замлинського С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2014 року по справі № 803/1893/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Цунамі» до Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, заступника начальника Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області - начальника Рожищенського відділення Кривов'язюка Анатолія Васильовича, Рожищенського відділення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Цунамі» (далі - ТзОВ «Цунамі») звернулось до суду з позовом до заступника начальника Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Ківерцівська ОДПІ) - начальника Рожищенського відділення Кривов'язюка А.В., Рожищенського відділення Ківерцівської ОДПІ, у якому просило визнати протиправним та скасувати рішення заступника начальника Ківерцівської ОДПІ - начальника Рожищенського відділення Кривов'язюка А.В. від 03 липня 2014 року № 000426313/134 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування вимог позовної заяви зазначало, що оскаржуване рішення є незаконним, оскільки згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 05 травня 2014 року, після зміни місцезнаходження, ТзОВ «Цунамі» залишилось перебувати на обліку як платник єдиного внеску у Луцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ), на рахунок якої ним й було сплачено єдиний соціальний внесок за квітень 2014 року.

Під час підготовки справи до судового розгляду суддею до участі в справі в якості відповідача залучено Ківерцівську ОДПІ.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2014 року вказаний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду, Ківерцівська ОДПІ подала апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що судом першої інстанції не враховано, що ТзОВ «Цунамі» 06 травня 2014 року взяте на облік Рожищенським відділенням Ківерцівської ОДПІ та з цієї дати відповідно до пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зобов'язане подавати звітність та сплачувати єдиний внесок до органів доходів і зборів за основним місцем обліку, тобто до Ківерцівської ОДПІ.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, посилаючись на те, що оскаржуване рішення ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просив відмовити в її задоволенні.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча їх належним чином було повідомлено про дату, час та місце апеляційного розгляду, що відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає судовому розгляду справи у їх відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 25 липня 2001 року ТзОВ «Цунамі» зареєстроване як юридична особа та з цієї ж дати перебувало на обліку в Луцькій ОДПІ як платник єдиного внеску.

05 травня 2014 року ТзОВ «Цунамі» змінило місцезнаходження на Волинську область, Рожищенський район, місто Рожище, вулиця Селянська, 48А.

08 травня 2014 року ТзОВ «Цунамі» сплатило на рахунок Луцької ОДПІ єдиний соціальний внесок за квітень 2014 року в сумі 263301.49 грн.

08 липня 2014 року ТзОВ «Цунамі» отримало рішення заступника начальника Ківерцівської ОДПІ - начальника Рожищенського відділення Кривов'язюка А.В. від 03 липня 2014 року № 000426313/134 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до ТзОВ «Цунамі» застосовано штраф у розмірі 25777.12 грн. та нараховано пеню в розмірі 1546.63 грн.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ТзОВ «Цунамі» своєчасно (08 травня 2014 року) сплатило єдиний внесок за квітень 2014 року на рахунок Луцької ОДПІ, а відповідно не порушувало норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 05 травня 2014 року, наданою ТзОВ «Цунамі» державним реєстратором реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області після зміни місцезнаходження, ТзОВ «Цунамі» залишилось на обліку як платник єдиного внеску в Луцькій ОДПІ та що його не було проінформовано про зміну місця взяття на облік як платника єдиного внеску. Також суд першої інстанції посилався на пункт 3.7 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454, згідно з яким обов'язок щодо подачі звіту щодо нарахованих сум єдиного внеску за новим місцем взяття на облік виникає лише з місяця в якому відбулась зміна місцезнаходження, тобто з травня 2014 року.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску, зокрема, є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

ТзОВ «Цунамі» є платником єдиного внеску в розумінні положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно з частиною 5 статті 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини 1 статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в органах доходів і зборів визначені чинним на момент виникнення спірних правовідносин Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 458 (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку взяття на облік платників єдиного внеску, на яких поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», здійснюється органом доходів і зборів за місцезнаходженням чи місцем проживання на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органом доходів і зборів.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІ Порядку дані про взяття на облік платників єдиного внеску в порядку взаємного обміну інформацією передаються державному реєстратору в день взяття їх на облік за місцезнаходженням чи місцем проживання із зазначенням: дати взяття на облік, найменування та коду за ЄДРПОУ органу доходів і зборів, в якому такого платника взято на облік, класу професійного ризику виробництва платника єдиного внеску за основним видом його економічної діяльності, реєстраційного номера платника єдиного внеску.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІ Порядку взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб-підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, як платників єдиного внеску підтверджуються випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам-підприємцям у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що внесення змін до реєстраційної картки щодо зміни місцезнаходження юридичної особи, що пов'язане із зміною адміністративно-територіальної одиниці, тягне за собою зміну місця обліку цієї юридичної особи як платника єдиного соціального внеску.

Разом з тим, така зміна відбувається не відразу, а після надання органом доходів і зборів державному реєстратору інформації про взяття юридичної особи на облік за новим місцезнаходженням в день взяття на облік, що здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від державного реєстратора відомостей з реєстраційної картки щодо зміни місцезнаходження.

Отже, в день внесення змін до реєстраційної картки ТзОВ «Цунамі» щодо зміни місцезнаходження, що пов'язане із зміною адміністративно-територіальної одиниці, незважаючи на те, що така зміна в обов'язковому порядку тягне за собою зміну місця обліку як платника єдиного соціального внеску, така картка не могла містити відомостей щодо його нового місця обліку як платника єдиного соціального внеску.

Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Після зміни місцезнаходження, а відповідно й зміни місця обліку як платника єдиного соціального внеску ТзОВ «Цунамі» зобов'язано було сплачувати єдиний соціальний внесок на рахунок органу доходів і зборів за новим місцезнаходженням , тобто на рахунок Ківерцівської ОДПІ.

Згідно з частиною 10 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з частиною 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно з пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

ТзОВ «Цунамі» всупереч вимогам частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» своєчасно не сплатило єдиний соціальний внесок за квітень 2014 року на рахунок Ківерцівської ОДПІ, а відповідно заступником начальника Ківерцівської ОДПІ - начальником Рожищенського відділення Кривов'язюком А.В. правомірно прийнято рішення від 03 липня 2014 року № 000426313/134 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, що в свою чергу є підставою для відмови в задоволенні позову.

Викладене дає підстави для висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, однак не надано їм належної правової оцінки, в результаті чого зроблено помилковий висновок про дотримання ТзОВ «Цунамі» норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування при сплаті єдиного внеску за квітень 2014 року.

Окремо слід зазначити, що на стадії підготовки справи до судового розгляду суддею залучено до участі в справі в якості відповідача Ківерцівську ОДПІ. Таке залучення здійснено з порушенням вимог статей 25, 110 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки могло мати місце на більш пізніх стадіях судового процесу та лише у випадку, коли позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою.

На підставі викладеного, керуючись повноваженнями наданими статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваного рішення та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області задовольнити, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2014 року по справі № 803/1893/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Цунамі» до Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, заступника начальника Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області - начальника Рожищенського відділення Кривов'язюка Анатолія Васильовича, Рожищенського відділення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: А.І. Рибачук

Судді В.М. Багрій

Д.М. Старунський

Повний текст постанови виготовлено 17 квітня 2015 року.