Справа № 2-А-964/08
25 вересня 2008 року м. Павлоград
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Сторожука С. М.
при секретарі: Дробот О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини та стягнення моральної шкоди, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області в якій просила суд, визнати дії відповідача неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги сім'ям з дітьми в 2006 - 2008 роках. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за 2007 - 2008 роки в розмірі - 4812, 72грн. Стягнути з відповідача на її користь в рахунок відшкодування моральної шкоди суму в розмірі - 1000грн. Стягнути з відповідача судові витрати в сумі - 664, 13 грн.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народився син ОСОБА_2. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено допомога при народженні сина до досягнення нею трирічного віку.
Вона вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захи ст.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права чим також спричинив їй моральну шкоду.
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідно до діючого у 2007 році закону позивач не має права одержання одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у вказаному ним розмірі, яка відповідно до ст. 56 Закону України „Про Держаний бюджет України на 2007 рік" встановлена у розмірі 8500грн. На момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» яким було встановлено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах які були встановлені позивачу.
2
Таким чином, позивачу призначені та виплачувалися вказані допомоги в розмірі, що були передбачені діючим на той час законом.
Що стосується вимог позивача стосовно перерахунку та стягнення боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі, яка дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 526грн з 01.01.2008року, то Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.
Суд з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши наявні докази, в тому числі: свідоцтво про народження дитини позивача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження; довідку про виплати допомоги по догляду за дитиною до 3-х років та одноразової допомоги (від 10 квітня 2008 року № 725 ); встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку перерахована: в лютому 2007 року в розмірі - 28, 93грн, березні і квітні 2007 року в розмірі - 90грн, за період часу з травня 2007 року по липень 2007 року в розмірі - 99, 72грн, серпні 2007 року в розмірі - 104, 85грн, вересні 2007 року - 103, 41грн, жовтні 2007 року в розмірі - 104, 85грн, листопаді 2007 року - 107, 73грн, грудні 2007 року - 110, 88грн, в січні 2008 року - 110, 88грн , лютому 2008 року - 149, 12грн, березні, квітні 2008 року - 130, 00грн.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність,
недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та
їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед
людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком
держави. ^
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 1 січня - 434 гривні, 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.'
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того, пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
3
Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути визначена за час з лютого 2007 року - оскільки зазначений відповідач призначав та сплачував допомогу тільки з лютого 2007 року, та визначена з лютого 2007 року по березень 2007 року в розмірі - 434грн щомісячно, з квітня 2007 року по жовтень 2007 року - 463грн щомісячно, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно в розмірі - 470грн щомісячно. Враховуючи зазначені суми, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить:
· за лютий 2007 року - 405, 07грн (434грн - 28, 93грн = 405, 07грн );
· за березень 2007 року - 344грн (434грн - 90грн = 344грн);
· за квітень 2007 року - 373грн (463грн - 90грн = 373грн );
· за період часу з травня 2007 року по липень 2007 року включно - 1089, 84грн ( 463грн -99, 72грн = 363, 28грн х 3 «місяці» = 1089, 84грн );
· за серпень 2007 року - 358, 15грн (463грн - 104, 85грн = 358, 15грн);
· за вересень 2007 року - 359, 59грн (463грн - 103, 41грн = 359, 59грн);
· за жовтень 2007 року - 365, 15грн (470грн - 104, 85грн = 365, 15грн);
· за листопад 2007 року - 362, 27грн (470грн - 107, 73грн - 362, 27грн);
· за грудень 2007 року-359, 12грн (470грн-110, 88 = 359, 12грн);
Загальна сума недоотриманої зазначеної допомоги, на дитину, за період з лютого 2007 року по грудень 2007 року включно, складає: 405, 07 + 344 + 373 + 1089, 84 + 358, 15 + 359, 59 + 365, 15 + 362, 27 + 359, 12 = 4016, 19 гривень, зазначена сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача одноразово.
Позовна вимога про стягнення з відповідача на користь позивача допомоги, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи у розмірі: прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з 2008 року - не підлягає задоволенню, так як Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п.7 розділу II «про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача з січня 2008 року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки в лютому 2008 року позивачу доплачено 19, 12грн за січень 2008 року. Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.
Позовні вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними щодо нарахування позивачу матеріальної допомоги за 2006 рік, також не підлягає задоволенню, так як дії відповідача ґрунтувались на вимогах діючого на той час Закону України „Про Державний бюджет на 2006 рік" та з урахуванням положення, чинного на час проведення розрахунку зазначених виплат Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, відносно виплат які проводились в 2006 році, є безпідставним так як зазначене рішення Конституційного Суду України стосується тільки Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Позовна вимога про стягнення на користь позивача суми моральної шкоди з відповідача у розмір 1000грн - не підлягає задоволенню, так як винними діями або бездіяльністю відповідача моральна шкода позивачу, на думку суду, не завдавалась. Підтверджень такої шкоди суду не надано.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи
4
близьких родичів, однак наявність душевних страждань позивачів або членів його сім'ї, враховуючи обставини справи, не вбачається.
Згідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування. Враховуючи наведене на користь позивача підлягає стягненню сума в розмірі одного відсотка від розміру задоволених вимог, яка становить - 40, 16грн ( що передбачено ч.3 п.3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України ). Інші судові витрати позивачем документально не підтверджені.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. З, ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47 ) щодо нарахування, призначення та виплаті ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) державної допомоги сім'ям з дітьми відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" за період часу 2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період 2007 року, в розмірі - 4016 (чотири тисячі шістнадцять) гривень 19 копійок.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку: 805012 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 40 (сорок) гривень 16 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне
оскарження, .якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне
оскарження.