Справа № 2-А-974/08
25 вересня 2008 року м. Павлоград
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Сторожука С. М.
при секретарі: Дробот О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини та стягнення моральної шкоди, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області в якій просила суд, визнати дії відповідача неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги сім'ям з дітьми за 2007 - 2008 рік. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини у розмірі - 1963, 80грн. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за 2007 - 2008 рік у розмірі -2824, 86грн. Стягнути з відповідача на її користь в рахунок відшкодування моральної шкоди суму в розмірі - 1000грн.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась донька ОСОБА_2. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено їй одноразова допомога при народженні доньки, решту допомоги, що підлягає виплаті протягом наступних 12 місяців щомісяця, вона продовжує отримувати. Крім того, вона отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вона вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захи ст.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права чим також спричинив їй моральну шкоду.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Дійсно, відповідно ст. ст. 12, 15 Закону України „ Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачені певні виплати, в розмірах які просить позивач. Однак є чинними положення ст. 15 та п.3 „Прикінцевих положень" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" де зазначається, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у відсотковому відношенні для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 50%
2
цього прожиткового мінімуму, крім того, КС України не визнав такими, що не відповідають Конституції України положення ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині встановлення розміру одноразової допомоги при народженні дитини.
Що стосується вимог позивача стосовно перерахунку та стягнення боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі, яка дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 526грн з 01.01.2008року, то Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ІЗОгривень.
Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.
Суд з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши наявні докази, в тому числі: свідоцтво про народження доньки позивача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження; довідку про виплати допомоги по догляду за дитиною до 3-х років і виплати одноразової допомоги при народженні дитини (від 16 травня 2008 року № 1260 ); встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області. Відповідачем була призначена позивачу одноразова допомога при народженні дитини в розмірі -3400грн та призначені щомісячні виплати з серпня 2007 року, які провадяться на протязі дванадцяти місяців, в розмірі - 425грн. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку перерахована з вересня 2007 року у розмірі - 103, 22грн, в період часу з жовтня 2007 року по грудень 2007 року в розмірі - 130, 64грн щомісячно, за період часу з січня 2008 року по квітень 2008 року включно в розмірі - 144, 10грн.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одноразова допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово в дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому КМУ.
Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того,
3
пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Зазначеним рішенням Конституційного Суду України не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500грн, однак Конституція України не надає Закону України „Про Державний бюджет" вищої юридичної сили стосовно інших законів, законом про держбюджет не можуть вноситись зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин створюється протиріччя у законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження прав людини - що прямо зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року справа № 10-рп/2008 року.
Таким чином, суд вважає за необхідне застосувати положення ст. 12 Закону України „«Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зміст статті якої відповідає загальним положенням Конституції України.
Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо призначення, нарахування та виплаті позивачу державної допомоги сім'ям з дітьми повинна визначатися, відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», на час народження дитини, а саме з розрахунку: 463грн «прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на момент народження дитини» * 22, 6 «кратність визначена ст. 12 цього Закону» = 10463, 80 є загальним розміром допомоги при народженні дитини.
Сума одноразової виплати повинна була становити 4167грн ( 463грн «визначений прожитковий мінімум» * 9 «кратність визначену ст. 12 цього Закону»).
Виходячи з того, що загальний розмір допомоги при народженні дитини повинен становити 10463, 80грн, а розмір одноразової виплати повинен був становити 4167грн, сума допомоги, що повинна виплачуватися протягом 12 місяців становить - 524, 73грн щомісячно ( 10463, 80 - 4167 = 6296, 80 /12 місяців = 524, 73грн).
Недорахована сума одноразової допомоги при народженні дитини, яка сплачується одноразово складає - 767грн (4167грн - 3400грн « сума сплачена за рішенням відповідача»).
Заборгованість відповідача по допомозі при народженні дитини з виплат, які сплачуються щомісячно протягом року складає - 897, 57грн ( 524, 73грн - 425грн « призначеної та виплаченої» = 99, 73 х 9 місяців 2007 року „сплачені відповідно до довідки").
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути визначена станом на вересень 2007 року в розмірі - 463грн, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року в розмірі - 470грн щомісячно. Враховуючи зазначене, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить:
· за вересень 2007 року - 359, 78грн (463грн - 103, 22грн = 359, 78грн);
· за період часу з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно - 1018, 08грн ( 470грн -130, 64грн = 339, 36грн х 3 «місяці» = 1018, 08грн);
Загальна сума недоотриманої зазначеної допомоги, за період з вересня 2007 року „ місяця з якого фактично почали сплачувати допомогу" по грудень 2007 року включно, складає: 359, 78 + 1018, 08 = 1377, 86 гривень, зазначена сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача одноразово.
Позовна вимога про визнання дій відповідача неправомірними по призначенню позивачу, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 01 січня 2008 року - не підлягає задоволенню, так як Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п.7 розділу II «про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом,
4
встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача з січня 2008 року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.
Позовна вимога про стягнення на користь позивача суми моральної шкоди з відповідача у розмір 1000грн - не підлягає задоволенню, так як винними діями або бездіяльністю відповідача моральна шкода позивачу, на думку суду, не завдавалась. Підтверджень такої шкоди суду не надано.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів, однак наявність душевних страждань позивачів або членів його сім'ї, враховуючи обставини справи, не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача піддягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. 3, ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 51 Конституції України, ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47 ) щодо нарахування, призначення та виплаті ОСОБА_1( АДРЕСА_1 ) державної допомоги сім'ям з дітьми за 2007 рік.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму, що виплачується протягом 12 місяців, в розмірі - 897 (вісімсот дев'яносто сім ) гривень 57 копійок.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги, що здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, в розмірі - 767 (сімсот шістдесят сім) гривень.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку, за період 2007 року, в розмірі - 1377 (одна тисяча триста сімдесят сім) гривень 86 копійок.
5
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку: 805012 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 30 (тридцять) гривні 42 копійки.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне
оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне
оскарження.